gab001 P értékelése

gab001 P

Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem Agglegény-elbeszélések

Nagyon szeretek Gárdonyit olvasni. Mindig erre a következtetésre jutok, bármelyik könyvét is vegyem a kezembe. Ezzel a novelláskötettel is így voltam. A kerettörténet szerint tizenkét agglegény egyesével elmeséli, hogy miért nem házasodott meg. Mindegyikük története egyedi volt, de mindegyik a szerelemről szólt. Szerettem a régies kifejezéseket és a cikornyás mondatokat. Egy olyan korba kalauzol el minket, ahol az udvarlásnak megadták a módját és nagyon sokat számítottak a társadalmi különbségek. Az érzések és a következtetések viszont mit sem változtak. A végén pedig sikerült meglepnie. Sokszínű olvasmány.

Szépirodalmi, Budapest, 1978
428 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631510816 · Illusztrálta: Zsoldos Vera

Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem

Karácsony estéjén tizenkét agglegény-barát találkozik egymással, valamennyien a családias ünnep száműzöttjei, nincs hová menniük, egyedül nem akarnak maradni, s ezért együtt vacsoráznak. Utána pedig, hogy eltöltsék az időt, külön-külön mindegyik elmeséli: miért nem nősült meg. A cím szerint valamennyi elbeszélésnek ezt kellene bizonyítani, hogy nősülni nem érdemes, a „hosszúhajú veszedelem”, a nő nem érdemli meg a férfinem figyelmét és fáradozását. Az efféle oktalan általánosítás azonban nem lehetett kedvére az írónak, s ezért nem is törekedett rá. Vannak nők, akik nem érdemlik meg a fenntartás nélküli szeretetet – ez a legtöbb, amit kiolvashatunk az elbeszélések némelyikéből, ki azért, mert zsarnoki módon féltékeny, a másik önző, s ezt látszólagos önzetlenséggel, vagy konok hazugsággal palástolja. A könyvet azonban az teszi igazán kedvessé és feledhetetlenné, hogy a társaság fele minden célzatos él mellőzésével a szépséges első szerelem emlékét idézi fel. Szépséges és fájdalmas emlékek, hiszen a szerelmeseknek nem rajtuk álló okok miatt kellett elszakadni egymástól. A Hosszúhajú veszedelem egységes keretbe fűzött elbeszéléseiből tehát minden emberhez szólóan a nosztalgia, az évtizedeken át elfojtva parázsló fájdalom remegése, az emlékezés és újraélés sajgó gyönyörűsége a költészet és a szerelem örök szépsége sugárzik.