Ibanez MP értékelése

Ibanez MP

Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem Agglegény-elbeszélések

Csak azt tudnám, hogy én, aki mindig is szerettem Gárdonyit, miért nem olvastam ezt (és még sokat)… Most a Boldog halál szekerén és eme könyv után eldöntöttem, hogy idén még legalább két Gárdonyit elolvasok :-D Hát hogy ezen én milyen jót szórakoztam :-D Olyan hasonlatok, „aranyköpések” vannak benne, hogy a hasamat fogtam (fel is vezettem, már ami nem volt még fent, az idézetek közé). Ráadásul ugye 12 agglegény meséli el szerelmi történetét (csalódását általában, ami oda vezetett, hogy nem nősült meg). Van ott minden, sárkánnyá vált feleség, féltékeny menyasszony, dühkitöréses ara (ezek elrontották, mert korán kimutatták a foguk fehérét) :-D Nagyon jó kis sztorik, nem is értem, miért van ennyire mellőzve ez a kötet.

Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem

Karácsony estéjén tizenkét agglegény-barát találkozik egymással, valamennyien a családias ünnep száműzöttjei, nincs hová menniük, egyedül nem akarnak maradni, s ezért együtt vacsoráznak. Utána pedig, hogy eltöltsék az időt, külön-külön mindegyik elmeséli: miért nem nősült meg. A cím szerint valamennyi elbeszélésnek ezt kellene bizonyítani, hogy nősülni nem érdemes, a „hosszúhajú veszedelem”, a nő nem érdemli meg a férfinem figyelmét és fáradozását. Az efféle oktalan általánosítás azonban nem lehetett kedvére az írónak, s ezért nem is törekedett rá. Vannak nők, akik nem érdemlik meg a fenntartás nélküli szeretetet – ez a legtöbb, amit kiolvashatunk az elbeszélések némelyikéből, ki azért, mert zsarnoki módon féltékeny, a másik önző, s ezt látszólagos önzetlenséggel, vagy konok hazugsággal palástolja. A könyvet azonban az teszi igazán kedvessé és feledhetetlenné, hogy a társaság fele minden célzatos él mellőzésével a szépséges első szerelem emlékét idézi fel. Szépséges és fájdalmas emlékek, hiszen a szerelmeseknek nem rajtuk álló okok miatt kellett elszakadni egymástól. A Hosszúhajú veszedelem egységes keretbe fűzött elbeszéléseiből tehát minden emberhez szólóan a nosztalgia, az évtizedeken át elfojtva parázsló fájdalom remegése, az emlékezés és újraélés sajgó gyönyörűsége a költészet és a szerelem örök szépsége sugárzik.