n P értékelése

n P
Michael Cunningham: Jellegzetes napok

Az órák mindig a hátizsákomban van. Kívülről tudom, mégis mindig újat mond. Ezért is volt bizalmam felé. Cunningham kreativitást tanít és azok közé a tanárok közé tartozik, akik értik, érzik és reménység szerint át is tudják adni amit tudnak. Ő ebben nem szenved hiányt, irigylem is ezért. Nádas Péter memoárja után olvasási válságban szenvedtem (ez egy ilyen moly mondat, többször láttam erről a válságról karcokat) és átlendített ezen (ha minden igaz) és minden más, semmihez nincs kedvem helyzeten. De, hogy a könyvről is mondjak valamit. Jó könyv.

Michael Cunningham: Jellegzetes napok

Az órák Pulitzer-díjas szerzője ezúttal újabb sikerkönyvvel jelentkezik. A múltban, jelenben és jövőben játszódó három izgalmas történetben ugyanazok a kulcsfigurák: egy kamaszfiú, egy férfi és egy nő. A „Benn a gépben” kísértethistória, amely az ipari forradalom idején, a gépkorszak hajnalán játszódik, ahol ember és gép először feszül egymásnak. „A gyermekek keresztes hadjárata” ízig-vérig mai történet, amolyan detektívregény, amely egy látszólag véletlenszerűen robbantgató terrorista csoport üldözését és felszámolását követi nyomon. A százötven év múlva játszódó „Akár a szépség”-ben New Yorkot ellepik az első olyan lakott bolygóról érkező menekültek, amellyel a Föld népe kapcsolatba lépett. És mindegyik epizódban ott rejlik olykor nem is annyira eldugottan Walt Whitman ihlető szelleme, aki a következőt ígérte jövendő olvasóinak: Nem számít az idő, sem a hely Veletek vagyok. Amiképp a maga eredetiségével és bátorságával Cunningham is az olvasókkal van a Jellegzetes napok minden egyes lapján.