kvzs P értékelése

kvzs P
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Én ezt a könyvet nem tudom csillagozni, mert rájöttem, hogy Esterházy (vagy a Kis Magyar Pornográfia) és én nem vagyunk kompatibilisek.
Én azt szeretem, ha egy szöveg (zene, film, előadás, bármilyen művészi alkotás) hatással van rám. Tanít valamit, vagy felháborít, vagy elszomorít, vagy megnevettet, vagy elgondolkodtat, vagy egyszerűen csak szórakoztat. Ennél a könyvnél viszont azt éreztem, hogy nincs szüksége rám, mint olvasóra. Vagyis kellek, hogy csodáljam a virtuozitását, de ezen kívül felesleges vagyok. Persze voltak benne részek, amik szórakoztatóak, vagy érdekesek, de összességében olyan, mintha önmagából tartana önmagába, mint egy végtelenített szalag. Hogy öncélú. Hogy nem kellünk mi egymásnak.

Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

A cím nem az olvasók megtévesztésére szolgál. A könyv valóban kicsi, pornográf és mindenekelőtt magyar: kicsinységében és pornográfiájában is; minden sorát a magyar közel- és távolabbi múlt hatja át, az anekdotákat ugyanúgy ez a valóság teremtette, ahogy a nekünk szegeződő, véget érni nem akaró kérdéseket, az első fejezet „hibás magyarsággal, remegve írt” jelen-történetkéit éppúgy, mint a tükörfejezetben „a lélek mérnökének” kalandjait.
Indulatosság és részvét az írások mozgatója; itt és most ezért és ezért így meg így élünk: lehetne-e és kellene-e másképp, és hogyan, ha igen… Vagy ahogy a könyvben idézett klasszikus kérdések szólnak: „Mit tudhatok? Mit kell tennem? Mit szabad remélnem?”