Virágszépe értékelése

Virágszépe
Khaled Hosseini: Ezeregy tündöklő nap

Afganisztán, 80-as évek, a könyvben egy teljesen idegen, rettenetes világ. Két fiatal lány története: Marjam a törvénytelen gyermek és Leila, aki fiatalon árva lesz. Létük, jövőjük bizonytalan, kiszolgáltatottak. Általában arról olvasunk, hogy milyen meghatározó az életben egy-egy döntés következménye, melyik utat választjuk. Marjam és Leila számára nem adatott meg semmilyen választás lehetősége, alárendeltségük meghatározza jövőjüket, elindítja lelki és fizikai szenvedésekkel teli életüket. Felfoghatatlan, hogyan lehet így élni, rabszolgaként. Nem tanulhatnak, olvashatnak, még az utcára sem mehetnek ki egyedül. Hosseinitől ez a harmadik regény amit olvastam, mindegyik felkavaró, megrázó emberi kapcsolatokról mesél. Az Ezeregy tündöklő nap azonban olyan érzelmi vulkánkitörés, amiről nem lehet véleményt mondani, de az biztos, hogy Hosseini félelmetesen, megdöbbentően valóságos képet mutat erről a jobb sorsra érdemes nemzetről. Felmerül a kérdés, hogy mi változott a XXI. századra Afganisztánban?

Khaled Hosseini: Ezeregy tündöklő nap

Afganisztán, 80-as évek. A perzsa kultúra egykori bölcsőjének életét ellehetetleníti a terror és a háború. Két nő: Marjam és Leila. Marjam a társadalomból kivetett törvényen kívüliként születik, s kamaszkorában még azt a kevés szeretetet is megvonja tőle a sors, amit gyerekként még megkapott. Leilára akár boldogság is várna, ha életét nem forgatná fel mindenestől a véres háború. A két nőt közel hozza egymáshoz a szenvedés és a szeretett emberek elvesztése, sorsuk összefonódik a kegyetlen férfivilágban. A Papírsárkányok című világhírű regény szerzője az afgán történelem harminc évnyi krónikájába ágyazza a szívszorító történetet szeretetről, szerelemről és egy hihetetlen tettekre sarkalló önfeláldozó barátságról. Khaled Hosseini új regényében megdöbbentő képet fest a tálib uralom alatt sínylődő Afganisztánról, miközben páratlan érzékenységgel ábrázolja a női sorsokat.