nyolcadikutas értékelése

nyolcadikutas
G. K. Chesterton: Eretnekek

Az Eretnekek egy több, mint száz éve írt esszégyűjtemény, ami vagy „megtalál”, vagy nem. Érződik, hogy írója kimagasló intellektussal rendelkezik, tárgyi tudása kimagasló, de olvasni sorait egyetlen mondatában sem könnyű.
Engem nem nyűgözött le, de érdekes volt a Brown atya karakter megálmodójának egy másik oldalával is megismerkednem.

G. K. Chesterton: Eretnekek

„Semmi sem árulkodik furcsábban a modern társadalom egyik iszonyú és alattomos kórságáról, mint az "ortodoxia” szó manapság divatos és szokatlan értelmezése. Hajdanán az eretnek azzal büszkélkedett, hogy nem eretnek. A világ hatalmasságai, rendőrségei és bíróságai voltak azok, akik eretnekek voltak. Ő azonban ortodox volt. Nem büszkélkedett azzal, hogy fellázadt ellenük, merthogy ők lázadtak fel ellene… Az ember büszke volt arra, hogy ortodox, büszke volt arra, hogy igaza van… Megannyi elfeledett pokol kínpadjára vonhatták, de el nem ismerte sohasem, hogy eretnek volna. Egypár modern kifejezésnek köszönhető, hogy most kérkedik vele. Magabiztos nevetéssel így szól: „remélem, nagyon eretnek vagyok”, aztán körülnéz, és várja a tapsot. A szó, „eretnekség” nem csupán azt jelenti, hogy már nem gondolkodom tévesen; gyakorlatilag azt jelenti, hogy világosfejű és bátor vagyok. A szó, „ortodoxia” nem csupán azt jelenti, hogy nincs többé igazam; gyakorlatilag azt jelenti, hogy tévedek. Mindez valamit jelent, pontosabban: egyetlen valamit. Azt jelenti, hogy az emberek nem sokat törődnek azzal, vajon filozófiai szempontból igazuk van-e. Hiszen nyilvánvaló, hogy az embernek őrültnek kéne nyilvánítania magát, mielőtt magát eretneknek nyilvánítja…" [forrás: http://hu.wikiquote.org/wiki/Gilbert_Keith_Chesterton#Eretnekek_.281905.29]