regulat  értékelése

regulat
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Szombathy megbízható… és szórakoztató.
Ha annak idején olvasom ezt a különös kalandot, biztos, hogy kedveltem volna. Meg az is biztos, hogy igényelt volna némi utánaolvasást, mert néha még most is megfogott egy-egy Szombathy által használt szó, fogalom… Hát még hogy megfogott volna tizenévesként.

De felnőttként is jó volt olvasni.
Csak az elején volt nehéz ráhangolódni az archaikusnak ható, az ifjúságot célzó szövegre. Kellett hozzá, vagy harminc oldal. De utána…
Szórakoztató cselekmény, szimpatikus szereplők, mert itt igazából nincs gonosz, se török, se magyar… és ez a jó ebben a történetben.

Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Sok regény született már a törökvilágról – ilyen még nem. Ebben nem folyik vér, mégis sok az izgalom, hiszen nem tudhatjuk, milyen sors vár a két rimaszombati polgárra. (Nem tudják ők sem a regény kezdetén.) Sebesült török nagyurat találnak ugyanis, és egy régi parancs szerint kötelesek őt otthonába elvezetni. Csakhogy a töröknek éppen Konstantinápolyban van lakása. Odáig eljutni nem kis dolog. Egyik kaland a másikat éri, az olvasó szorongva lesi, vajon sikerül-e hőseinknek céljukhoz elérniük, jutalom helyett vajon nem rabság vár-e rájuk. És a visszaút? Vajon hazajutnak-e valaha? És az a töröksíp! Vajon mi szerepe van a regényben, milyen szerepe lesz majd Rimaszombat életében? Izgalmas, érdekes, tanulságos regény ez a könyv. A nemrég elhunyt szép szavú író utolsó, nyájas ajándéka fiatal olvasóinak