Morpheus értékelése

Morpheus
Miguel Ángel Asturias: Az a félvér nőszemély

Azt a mindenit! Nem tudom, mit szedett be Asturias, miközben ezt a könyvet írta, de hogy ütős cucc volt, az hétszentség. (Vagy inkább hétistenség, hétördögség, hétdémonság.) Mindenféle csudadolgok történnek, varázslók, törpék, óriások, elátkozott város, szerelem, árulás, gazdagság és szegénység, mindenki mindenki ellen (és nagy ritkán egymásért). Csak hüledezik az ember, ahogy olvassa, minden lapra jut valami, hogy felakadjon a szeme. Ez nem mágikus realizmus, ez tisztán mágikus, olyan, mint a tiszta szesz. Kiéget, felforgat, valamelyik lyukadon ördög néz ki (minimum), mire befejezed. Csak erős idegzetű felnőtteknek, de nekik se igazán ajánlom!

Miguel Ángel Asturias: Az a félvér nőszemély

A Nobel-díjjal kitüntetett guatemalai Asturiast sokan Latin-Amerika legnagyobb írójának tartják, fő művének pedig ezt a könyvét, melyre elsősorban a népkultúra és szürrealizmus sajátos összefonódása jellemző: misztikum és álomszerűség, játékosság és jelképiség, szorongás és népi derű, gyermetegség és erotika. Hőse az ördöggel való szövetségben próbál a számára kiszámíthatatlan természeti erők fölibe kerekedni, ezért még szeretett feleségét is áruba bocsájtja, azaz elcseréli a démoni mulatt nőre, viszont ezáltal másféle vak erők játékszerévé válik, elsősorban a nemiségé. Később aztán újra megtalálja asszonyát s véle belső békéjét, csakhogy „az ördög nem alszik”, ezért Celestino Yumí ellátogat a pokoli hatalmak fővárosába, hogy boszorkánymesterré legyen… Személye és a félvér nő körül összecsap az ősi maya kultusz és a spanyolok hozta új vallás százféle démona.