ziara P értékelése

ziara P
Papp Sándor Zsigmond: Semmi kis életek

Akkor tettem fel a kívánságlistámra ezt a könyvet, mikor már a sokadik méltató értékelést olvastam róla figyeltjeimtől, és igazából beváltotta a hozzá fűzött reményeimet, csak talán nem pont a legjobb időpontban olvasta, mertcsak töredezetten tudtam olvasni, nagy megszakításokkal, ami nem biztos, hogy jót tett neki, sőt… De az biztos, hogy hihetetlen, hogy tud írni ez a pasi. Olyan mondatai vannak, hogy az embernek belesajdul a szíve. Nagyon élő, nagyon elgondolkodtató, tényleg. Köszönöm, hogy felhívtátok a figyelmemet rá, különösen @pepege!

Papp Sándor Zsigmond: Semmi kis életek

Ha egy tónak képzeljük el a boldogságot, akkor miként lehet, hogy utólag mégis elfér egy pálinkáspohárban? Ki gondolná, hogy a szeméremcsupaszítás oldhatja egy kommunista kisváros frusztrációit? Pedig a diktatúra idején sokan apró, kézzel fogható örömökbe kapaszkodva evickélnek túl a mindennapokon, akárcsak Papp Sándor Zsigmond első regényének hősei, akik esendőségükkel, kiszolgáltatottságukkal, infantilis vágyaikkal mind-mind a néhai diktátor gyermekei. Egy babaházban élnek a Törekvés utcában, és körülöttük mindenütt ott feszül Ceauşescu üvegburája. Szerelem, felvonulás, árulás és félelem az életük, melyben a mindent és a semmit csupán egy hajszál választja el egymástól egy rosszkor elhangzó mondat, véletlen baleset vagy egy titkosszolga kedélyváltozása. A regény felkavaróan, de vigasztaló humorral mesél Románia rendszerváltás előtti és azt követő időszakáról. Szereplői, akiken átgyalogol a történelem, hús-vér figurák, akik a történet végére jutva kivétel nélkül rokonaink és barátaink lesznek. Az ő életük is, Kertész Imre szavaival, valakinek szóló élet, és ennyiben s csakis ennyiben értelmes élet, ha magát az élet értelmét különben teljes homály borítja is.