Szédültnapraforgó értékelése

Szédültnapraforgó
Lillian Hellman: Egy befejezetlen asszony

Ez a könyv, egy naplójegyzet, ami igen furcsára sikeredett, gondolom éppen ezért.
Időnként úgy éreztem, hogy „csak” egy regényt olvasok, aztán jött egy újabb történet és rádöbbentem, hogy ez mégsem pusztán egy regény, valakinek az életébe kaphattam bepillantást.
Többször felmerül a regényben a halál témája, a kiadókkal kapcsolatos teendők – főhősünk ott dolgozik – több jó idézetet is kigyűjtöttem.
Hangulat nagyon ingadozott, néhol unalmas is volt, ezért a másfél csillag levonás.

Lillian Hellman: Egy befejezetlen asszony

Szabályos visszaemlékezések, naplórészletek, novellaértékű portrék, minduntalan visszatérő vezérmotívumok – ilyen s más, néha össze nem illőnek tetsző elemek együtteséből áll össze a kötet. Egyik alappillére az a viharos és szenvedélyes kapcsolat, amely a zseniális detektívregényíróhoz, Dashiell Hammetthez, az amerikai baloldal regényes alakjához fűzte egy életen át. Híres nevek – Hemingway, Fitzgerald, Eizenstein stb. – és ismeretlen alakok sorjáznak e könyv lapjain – a legnagyobb élményt azonban Hellmann adja: e befejezetlenségében is befejezett, tétovaságában is határozott arcélű művész és asszony.