govica értékelése

govica
John Boyd – Philip Zimbardo: Időparadoxon

Az alapötlet jó, a téma jelentősége tényleg nagy. Kicsit szkeptikus vagyok, hogy mennyire változtatható meg egy egyén taglalt beállítódása, bár nem gondolom, hogy genetikus lenne az időhöz való viszonyunk. De Zimbardonak volt már más állítása is, amit szkeptikusan fogadtam, lásd Hősöt tere program – egész Magyarországot akarjuk megváltoztatni, és mára (másfél év alatt) mérhető eredményeket értek el. Nagyon sokra tartom a munkásságát, őt magát hiteles személynek. A saját példányomat dedikálta, beszélgettünk is egy kicsit. Így talán érthető, hogy mérhetetlenül elfogult vagyok a könyvvel szemben. Mindannyiunknak azt kívánom, hogy még sokáig éljen, és vigye sikerre a kidolgozott módszereit.

John Boyd – Philip Zimbardo: Időparadoxon

A híres-hírhedt stanfordi börtönkísérletek atyja, Philip Zimbardo szociálpszichológus kollégájával, John Boyddal több évtizedes kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy az időhöz való viszonyunk – anélkül hogy tudnánk róla – döntően befolyásolja a magánéletünket, munkánkat, karrierünket, viselkedésünket és kapcsolatainkat. Érdemes mielőbb végiggondolnunk, mennyire vagyunk az élvezeteket hajszoló, kockázatvállaló jelenhedonisták; az élet sorszerűségét elfogadó jelenfatalisták; a régi szép időket boldogan időző múltpozitívak; a kudarcokról és elszalasztott lehetőségekről panaszkodó múltnegatívak; célokért megvalósításáért küzdő jövőorientáltak vagy a spirituális életet hirdetők transzcendentalisták. Ha tisztázzuk az időhöz való viszonyunkat, könnyebben kezelhetjük mindennapi problémáinkat, konfliktusainkat és sikeresen elkerülhetjük a hibás döntéseket. A szerzők ezért olyan – ma már világszerte sikerrel alkalmazott – módszert dolgoztak ki, amellyel mindannyian könnyedén megállapíthatjuk saját időperspektíváinkat. Sőt rengeteg példával és gyakorlattal szolgálnak, amelyek alapján felépíthetjük az általuk javasolt ideális időprofil, amellyel kiegyensúlyozottabb és teljesebb életet élhetünk.