tgorsy értékelése

tgorsy
Oscar Wilde: A divat rabszolgái

Oscar Wilde zseni volt, és ezt, azt hiszem, kevesen tudják. Én, minden esetre, csak most ismertem fel. Aforizma gyűjteménynek indult, aztán beszippantott. Egy esszégyűjtemény. Azért – lássuk be – nem ez az a műfaj, amitől az ember lerágja a körmét. Ez a könyv mély. Mélysége mély ( múltnak..) Oscar Wilde gondolatainak kútja. És a mondatai!!! Minden mondata, gondolata, egy-egy szecessziós festmény. Gyönyörű. És aktuális. „Isten imádatának legrosszabb módja nem tisztelni az embert, kit Ő a saját képére teremtett meg keze munkájával” (137. o.) [2015. 09.13. Párizsi mészárlás] (ezt azért írtam ide, hogy később tudjam, most mire gondolok)
Még ilyen mondatai vannak: "Soha nem szabad olyasmit tennünk, amiről nem beszélhetünk vacsora után. (113)
Jézus jelentősége nem az, amit tanított, hanem az, hogy a jelenlétében a senki is valakivé vált.(120
Ráadásul ő írta a Telenyt is. Mondom, hogy zseni.

Oscar Wilde: A divat rabszolgái

„Minden, amit valaha megírtam, legyen az akár regény, akár színdarab, benne volt az az esszencia, az a gondolatmag, ami miatt egyáltalán érdemes volt tollat ragadnom. Ha valaki még sosem hallott rólam, ha nem olvasta végig egyetlen művemet, egyetlen versemet sem, de valahogy megismeri ezeket a magvakat, nyugodtan elmondhatja magáról: tudom, ki az az Oscar Wilde, tudom, mit gondolt az emberekről, a művészetről és a divatról.”