BabusM értékelése

BabusM
Truman Capote: Álom luxuskivitelben

A címadó kisregény valóban jó munka (és persze nagyon tanulságos, hogy mennyire írta át a filmvilág, hogy közönségsiker legyen belőle – hozzáteszem mindemellett, hogy nagyon szeretem a filmet, de a tanulság az tanulság). A fűhárfa nekem túl „romantikus”, érzelmes (olyan besztszelleres). A novellák egy része borzasztóan erőltetett volt, a másik része viszont kifejezetten jó. Jól mutatták, hogy egy író igencsak sokat fejlődhet pályafutása alatt.

Európa, Budapest, 1972

Truman Capote: Álom luxuskivitelben

Novellákkal robbant be a csodagyerekként az amerikai irodalomba, és mindössze huszonhárom éves volt, mikor első regénye, a magyarul is olvasható Más hangok, más szobák 1948-ban megjelent. Miért keltett már a kezdet kezdetén akkora – jogos – feltűnést? Nyilván a mesterségbeli tudás miatt is, amelyet bárki idősebb pályatárs megirigyelhetett volna. De meghökkentő sikerének titka elsősorban ott volt keresendő, hogy művészi renddé tisztult élményvilágában bámulatos bztonsággal ötvözte össze az amerikai irodalom egyik, Hawthorne-tól Melville-en és Mark Twainen át vezető hagyományát olyan elemekkel, olyan jegyekkel, melyek kizárólag csak rá voltak jellemzők: a világ konkrét valóságának a gyerek, illetve a gyereklelkű felnőtt álmaiban való átfogalmazást. Sötét és grotesz, bizonytalan körvanalú látomások töltik be az első írásokat: alaktalan félelmek, bukott, eltorzult vágyak keretei ezek az elbeszélések. A szinte zenei stílus, a burjánzó költői képek foglalatában szuggesztív erővel szólnak az írások a kekzdendő magányról. Később e lidércnyomásos atmoszféra jótékonyan oldódott fel a humor hatására, s vált derűsebbé, vonzóbbá. Kötetünk e kiváló író legszebb kisregényeit és elbeszélései tartalmazza.