Kek P értékelése

Kek P
Anna Sewell: Fekete Szépség

Egyszerre volt kellemes csalódás és negatív is. Mert könnyű olvasmány, a ló szemével láttatva és elmesélve egy lóélet, ami nem igazán különleges – a versenylólét szóba se jön –, de azért nem is a legszörnyűbb, ami lónak adathat. Gyerekkönyv – és annak szép, egyszerű, pozitív világlátást sugalló, mindez a javára könyvelendő. Ugyanakkor pont ezek miatt lett csalódás is a könyv, egyszerűen fárasztott a modorossága, a mindenben a szépet, jót látó, láttató, túlfényező, eufemizáló előadásmódja. Értem én, hogy ez egy végtelenül jó természetű lovacska, de még inkább egy túl keresztény, betörésre váró csikóhadnak szánt szépség-idol. Persze, akinek hamarább volt meg a Szilaj vagy a War Horse, óhatatlanul csalódik egy kicsit – pedig még hasonló, ríkató elemeket is találhat. Azért nem bántam meg, hogy elolvastam – csak talán jóval fiatalabban kellett volna.

Anna Sewell: Fekete Szépség

Az állattörténetek egyik legszebbikét Anna Sewell (1820-1878), angol írónőnek köszönhetjük. Társai, barátai voltak az állatok. Krónikus betegsége miatt már gyermekkorától élete összekapcsolódott pónijával. Csak pónifogaton tudott kimozdulni otthonából, így hőse, a póni, a legközvetlenebb ismerőse volt, „akin keresztül látta a világot". Egyetlen, világhírű műve a Fekete Szépség a gyermekirodalom klasszikusa, egy ló önéletrajza. Könyvét a világ számos nyelvére lefordították. A rendkívül intelligens, gyönyörű ló, életében többször gazdát cserél, és ennek során sok emberi rosszal, gonoszsággal, kegyetlenséggel találkozik. A könyv rólunk, emberekről is szól, morális tisztasággal tanítva azt, hogy feladni soha nem érdemes. Fekete Szépség története a jó győzelmét ünnepli a rossz felett, és erősíti bennünk azt a hitet, hogy érdemes „embernek" maradni elembertelenedett világunkban. Sewell főhősének sorsa is végül jóra fordul, és eljut a szerető gondoskodáshoz.