Bélabá P értékelése

Bélabá P
Benyák Zoltán: Csavargók dala

A Csavargók dala olyan könyv, amiből árad az alkohol bűze, a kosz- és az erőszak-, a bűn szaga. Az életösztön mindennél erősebb a szereplőkben. A mocsok tengerében a túlélésért hajtanak. Olvastam hasonló alakokról Brecht Háromgarasos regényében. Trükkök kellenek, amellyel méltóbbá teszik önmagukat a külvilág felé vagy éppen szánalmat keltő gúnyát keresnek. Nagyon sok kérdést felvet a történet, talán a szakemberek sem tudják mindre a válaszokat.
Kicsit elvonatkoztatva a Benyák-féle történettől:
Miért kerülnek ilyen helyzetbe?
Az adott személy mennyire az önhibájából jut idáig és mennyi ebben a társadalom
szerepe?
Miért könnyű ilyen helyzetbe kerülni manapság és miért nehéz, szinte lehetetlen
onnan kimászni?
Hogyan tud segíteni az állam vagy civil szerveztek (ha egyáltalán szándékukban áll)?
Létezhet-e bármiféle szociális érzék az érintettek között a nagy túlélő harcok során?
Lennének még bőven kérdések, csak a válaszokat is meg kell találni valahol.
Sok hasonló sorsú embert látni az utcákon, tereken, az emberek nagy zöme
azonban behunyja a szemét vagy elfordul tőlük. Pedig bizonyosan akadnak, akik
nem kizárólag önhibájukból kerültek ilyen méltatlan élethelyzetbe. Az elfordulás
tökéletesen tükrözi a társadalom önzőségét, ridegségét. De hiszen hány olyan van,
amikor a normális körülmények közt lakó szomszédok sem vagy csak alig ismerik
egymást. Valahogy nincs időnk és akaratunk egymással törődni.
Ez a könyv valóban élethű, életszagú. Látszik, hogy a szerző kiment az utcára
szétnézni, tanulmányozni a viszonyokat. Jobbnak gondolom az Ars Fatalisnál.
Az egy kitalált sztori, ennek a magját meg az élet írta. És ebből is látszik, hogy az
életnél nincs jobb „mesemondó”. Erősen felkavaró történet sok bűzzel, bűnnel,
csavargó-szaggal, ami teljesen hitelessé teszi. Csak gratulálni tudok Benyák
Zoltánnak, mert olyan hatást gyakorolt rám vagy másokra is, amely felnyitja a
szemeket és rávilágít a nyomorgó csavargók helyzetére. 5 csillag, 4,8 pont.

Benyák Zoltán: Csavargók dala

Minden úgy kezdődött, hogy három csavargó talál egy gyereket a szemétben. Három lehetetlen alak. A rovott múltú, aki többet volt már börtönben, mint szabadlábon. A bolond óriás, akitől minden sikátorban rettegtek, és éjszakánként magában beszélt. A fiú az összekuszálódott életével, és önpusztító hajlamaival.

És persze a kidobott kislány.

Azután minden a feje tetejére állt. Emberek haltak meg, utcákat emésztett fel a tűz. A városban elszabadult a pokol.

Mi pedig csak néztük a közönyösök világát, a nincstelenek harcát, ahol mindenki kitörni vágyik. Az őrület közepette azon gondolkodtunk, mi történik majd a magatehetetlen élettel, meddig marad meg ezen a helyen, ahol az élet egyszerre ilyen értékes, és értéktelen, és ahol olykor szemétre dobjuk mindenünket.