Habók P értékelése

Habók P
Jane Austen: A mansfieldi kastély

Nem ez a kedvenc Austen-regényem, de azért szívesen bárhányszor újraolvasom. Kétségtelen, Fanny elég vérszegény, elég passzív, ő mindig csak megfigyel és mindig csinálja, amit mondanak neki, Edmund sem egy tipikus főszereplő, de a mellékszereplők tökéletesek. Szeretem a tunya Lady Bertramot, sokszínűek Crawford-testvérek, kedvelhető a Gant-házaspár, de legjobban Norrisnét élvezem (majdnem annyira, mint egy másik regényben Collins tiszteletest). És ami miatt bárhányszor előveszem, belenézek, meg-megkeresek egy-egy mondatot, az Austin stílusa – a szép, hosszú körmondatai, amelyekkel igencsak megcsipkedi még kedvenc szereplőit is.

Jane Austen: A mansfieldi kastély

A Ward nővérek sorsforduló előtt állnak: Maria, Sir Thomas Bertram felesége és a mansfieldi kastély úrnője; nővére a helybeli lelkész neje; a legfiatalabb, Frances, egy nagytermészetű, de kis jövedelmű tengerésztiszt feleségeként kilenc gyermek anyja. Legnagyobb leányát, Fanny Price-t az a szerencse éri, hogy a mansfieldi kastély fényűző környezetében „szegény rokonként" nevelkedhet. Hogyan lesz a szépséges lányból sok-sok könnyes éjszaka után egy csélcsap úriember szerelme, s vajon sikerül-e annyi megpróbáltatás után végre révbe érnie? Egy újabb éles eszű Austen-hősnő, akit nem felejtünk el egykönnyen.