Nemo00 értékelése

Nemo00
Jókai Mór: A jövő század regénye

Óriási kedvencem, talán az izgalmas cselekménye és a varázslatos helyszínei miatt.
Egyáltalán nem egy nehéz olvasmány, mindenféle nehézségek nélkül elolvastam.
A történet szerintem zseniális, a kedvenc fejezetem a Kin-Tseu volt, de bírtam az Otthon államról és a harcról szóló részeket is.
Nem utoljára volt a a kezemben.

Kossuth, Budapest, 2010

Szegedy-Maszák Mihály utószavával

A hivatalos magyar kultúrpolitika a második világháborút követően meggátolta (egy korlátozott példányszámú, csakis a szakembereknek szánt kritikai kiadás kivételével), hogy Jókainak ezt az 1872–74-ben írt regényét a magyar olvasók új kiadásban olvashassák. S nem véletlenül, hiszen e regényben Jókai minden társadalmi utópiája ellenére megjósolta a huszadik századnak azokat a borzalmait is, melyeket a cárizmust megbuktató, ateista-kommunista Oroszország idézett elő Magyarország megtámadásával, saját népének kiirtásával. De itt említhető akár Boszniának Szerbia által történt bekebelezése vagy a szerb-magyar háború is…
Magyarország egykor és talán ma is legnépszerűbb, európai hírű írója jósként is bevált, s ráadásul utópiájával Orwellt is megelőzte, noha a mű sokkal inkább Jules Verne munkásságával rokon.