Bíró_Júlia értékelése

Bíró_Júlia
Peter S. Beagle: Tamsin története

Jaj, hát ez, hát ez nagyon. Szörnyű, egoista szörnyeteg vagyok, de mindvégig úgy éreztem, hogy Mr. Beagle írt nekem egy mesét, és mert ő egy ilyen gyerek, belegyömöszölt mindent, amit szeretek: nappaltól élesen elválós-nagyontitokzatos éjszaka, benépesítve kicsi és nagy, jóindulatú-gonosz-majdeldöntimertőmegszeszélyes, ősi lényekkel, akik csakis a saját útjukat járva akadnak bele abba, amit mi tekintünk valóságnak; aztán vannak itt érdekes, erős meg jópofa női hősök, akikért pusztulni tudnék, annyival ritkábbak a fehér hollónál, pláne a fantasztikumban, kellően érdekes, erős meg jópofa férfi hősökkel kiegészítve, hogy ne skiccelt tabló jellege legyen a regénynek. Vannak még épp csak ráutalt és megjelenített családi-lelki-kamasztársadalmi nyűgök, aggasztó és hipercuki momentumok. (Hogy tökéletesen voltak arányítva, abból gondolom, hogy nem tettem le a könyvet az első harmadnál… sőt még érdekelt is a 19 éves Jenny szemével méricskélt 13 éves hisztisundok Jenny morcolása.) Mindehhez pedig Kleinheincz Csilla fordítása, amitől ez az egész annyira szép is lesz, hogy semmiképp sem felejti el másnapra az ember akkor sem, ha a központi történetszál tulajdonképpen nem valami körömlerágós. Mert attól még dorseti párát lehet szárogatni a pulóverekből, és apró-kíváncsi szemeket sejteni az éjszakában, márpedig az ilyesmi sokkal izgalmasabb, mint a csontszáraz ruhák és a szemecskék nélküli sötét.
Sokáig olvastam, hogy sokáig tartson, és szerintem így lesz akkor is, ha újraolvasom.

Peter S. Beagle: Tamsin története

Két magányos lélek élet és halál két oldalán. Jenny, az Amerikából angol vidéki majorba szakadt mindaddig nem találja a helyét. Míg fel nem fedezi, hogy az ősi birtok egy sötétebb és vénebb világhoz kapcsolódik. Találkozik Tamsinnel, aki háromszáz éve halott – csapdába esve bolyong élet és halál között. Egy szörnyű emléket kutatva, nyomában a névtelen gonosszal. Jenny a segítségére sietve kénytelen mélyebbre alámerülni a másik világban, mint bárki emberfia, és olyan veszéllyel kerül szembe, amely mindörökre megváltoztatja az életét.