Szelén értékelése

Szelén
Truman Capote: Álom luxuskivitelben

Truman Capote írásait eddig nem ismertem, és a könyv címe után azt hittem, hogy ez a könyv az Audrey Hepburn-féle film alaptörténetét fogom elolvasni. Mivel a film tetszett, gondoltam a könyv még jobb lesz. Ehhez képest meglepetést ért, ahogy el kezdtem olvasni, semmi köze nem volt a történetnek a filmhez. Aztán kiderült, hogy ezek novellák, amik közül az egyik az Álom luxuskivitelben. Sajnos így nagyot csalódtam és már nem tudtam élvezni a történeteket, amúgy is folyton hadilábon állok a novellákkal és az amerikai írókkal is.

Truman Capote: Álom luxuskivitelben

Novellákkal robbant be a csodagyerekként az amerikai irodalomba, és mindössze huszonhárom éves volt, mikor első regénye, a magyarul is olvasható Más hangok, más szobák 1948-ban megjelent. Miért keltett már a kezdet kezdetén akkora – jogos – feltűnést? Nyilván a mesterségbeli tudás miatt is, amelyet bárki idősebb pályatárs megirigyelhetett volna. De meghökkentő sikerének titka elsősorban ott volt keresendő, hogy művészi renddé tisztult élményvilágában bámulatos bztonsággal ötvözte össze az amerikai irodalom egyik, Hawthorne-tól Melville-en és Mark Twainen át vezető hagyományát olyan elemekkel, olyan jegyekkel, melyek kizárólag csak rá voltak jellemzők: a világ konkrét valóságának a gyerek, illetve a gyereklelkű felnőtt álmaiban való átfogalmazást. Sötét és grotesz, bizonytalan körvanalú látomások töltik be az első írásokat: alaktalan félelmek, bukott, eltorzult vágyak keretei ezek az elbeszélések. A szinte zenei stílus, a burjánzó költői képek foglalatában szuggesztív erővel szólnak az írások a kekzdendő magányról. Később e lidércnyomásos atmoszféra jótékonyan oldódott fel a humor hatására, s vált derűsebbé, vonzóbbá. Kötetünk e kiváló író legszebb kisregényeit és elbeszélései tartalmazza.