AeS P értékelése

AeS P

Kertész Erzsébet: Csipkebolt Brüsszelben Jósika Júlia életregénye

Az egyik legkedvesebb kiskamaszkori könyvélményem, ez a Podmaniczky Júlia, ez egy finom úrhölgy volt, kérem, ezzel nem lehetett kukoricázni, ez szótlanul ült és várt, meg leveleket írt megállás nélkül Jósika Miklósnak, meg olvasta a válaszokat (nekem miért nem ír senki többoldalas leveleket, he?), és íme, elnyerte méltó jutalmát. Csak azt nem értem, hogy a millió olvasás után miért emlékszem pontosan a kelengyéjére, meg Wesselényiné töltött káposztájának receptjére, és miért nem emlékszem semmire, ami Brüsszelben történt?

Kertész Erzsébet: Csipkebolt Brüsszelben

Podmaniczky Júlia nyolc esztendőt várt bízó türelemmel, míg szerelmével Jósika Miklóssal, a kor legünnepeltebb írójával egybekelhetett. Házasságuk boldog derűjét hamarosan a forradalom, a szabadságharc és a bujdosás viharos eseményei kavarták fel, majd az emigráció nehéz esztendei következtek. Jósika Júlia bátran és boldogan támogatta férjét politikai szereplésében, s a számkivetettség évei alatt nemcsak a lelket tartotta a csalódott és közönségétől megfosztott íróban, hanem kenyérkereső foglalkozást is vállalt, és brüsszeli boltosasszonyként is remekül megállta helyét. Az ő derűs, talpraesett, gyengéd és áldozatos alakjának állít emléket Kertész Erzsébet regénye.