tgorsy  értékelése

tgorsy
Bolesław Prus: A fáraó

Ha most olvastam volna először biztos nem adnék rá 3 csillagnál többet. De maradjon az eredeti, mert mégis ez volt az első könyv ( azt hiszem), amit Egyiptomról olvastam, és tizenévesen nagyon élveztem, + megismertetett egy csomó dologgal, amit nem tudhattam. Nem szeretnék ugyanabba a hibába esni, mint Prus, h. a mából ítélek meg korábbi eseményeket. Lehet, h. a tavasznak köszönhető, a fűnyírásnak, az eper- és cseresznyeszedésnek (ezek közben hallgattam, többek között), de az anakronizmusokon igen jókat mosolyogtam, semhogy feldühödtem volna. Ha havat kellett volna lapátolni, lehet, h. dührohamot kapok.
Egyiptommal ismerkedő tizenéveseknek : kiváló.
Ha a Szinuhe még friss élmény: semmiképpen se kezdj bele.

Bolesław Prus: A fáraó

A nagy lengyel realista írónak ez a műve az ókori Egyiptomba visz bennünket. Várakozással ismerkedünk meg a regény hősével, a fiatal fáraóval, és egyre növekvő érdeklődéssel követjük útját. Nagyra törő uralkodó ő: országát hatalmassá akarja tenni, és segíteni az elnyomott, kiszolgáltatott parasztság sorsán. De tervei végrehajtásában megakadályozza a főpapság, mely a világi hatalmat is kezébe akarja ragadni, és a fáraót bábként rángatni. A fáraó és a főpapság között összetűzésre kerül sor. A fiatal fáraó elpusztul a küzdelemben, de eszméi annyira élőek és erősek, hogy éppen ellenfelei kénytelenek azokat megvalósítani. A mű nemcsak színes, lebilincselő olvasmány, hanem tanulságos korrajz is. A szerző mesteri kézzel eleveníti fel a társadalmi hátteret, megmutatja az egymással szemben álló rétegeket, megismertet bennünket az ország mindennapi életével, kultúrájával, vallásával.