moni79 értékelése

moni79
Bruno Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek

Sok szempontból jó könyv, és a megjelenése idején (főleg itthon) egyedülálló volt. Bettelheim, mint más könyveiben is, elsősorban a gyerek szemszögéből lát és láttat, kellően empatikusan és átgondoltan. A jungi és a freudi pszichoanalízist használja a mesék elemzésére: vagyis a szexualitás aspektusainak megjelenésére koncentrál, illetve arra, hogyan segítenek a mesék a felnőtté válásban, az én integrációjában. Ez fontos és hasznos, de egyoldalú is, főleg annak tudatában, hogy a szerző a ’70-es években sok más analitikus munkáját is ismerhette, és az ő elméleteikből is meríthetett volna.

Bruno Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek

Az elmúlt évtizedekben a „racionalista” beállítottságú pedagógusok és pszichológusok úgy vélték, hogy a mesék ijesztő és kegyetlen motívumai ártalmasak a gyermeki lélek fejlődésére, ezért támadták és akadályozták a mesék eredeti, népi, „hagyományos” fogalmazásban való megjelenését. Bruno Bettelheim gyermekpszichológus a mesék részletes elemzése során bemutatja, hogy a felnőtt ésszel ijesztőnek és kegyetlennek tűnő mesemotívumok milyen módon vesznek részt a gyermek lelki „anyagcseréjében”, és hogyan segítenek megoldani a valóban ijesztő konfliktusokat, melyek lélektani megértése és feldolgozása nélkül a gyermek nehezen válhat kiegyensúlyozott, ép lelkű felnőtté.