balagesh IP értékelése

balagesh IP
Sławomir Mrożek: Menekülés Délre

Egyfajta megemlékező olvasásként az első kezem ügyébe került könyvét elolvastam, és nagyon kellemesen csalódtam.
A szocialista szatírát idejétmúltnak gondolom, hiszen aminek tükröt tartott, az már nem nézhet bele. De persze Mrożek jobb annál, hogy csak a szoci felől lehessen értékelni a művet. „Nem túl kifinomult, de mégiscsak meglévő civilizációnkat” (169) szerethetően ábrázolja. A humora egyáltalán nem gyerekes, nem erőltetett, hanem vidám és szívből jövő, azaz örök érvényű.
Nagyon jókat derültem, úgyhogy köszönöm, kedves Mrożek úr! RIszPekt!

Sławomir Mrożek: Menekülés Délre

Miért nem akar az utolsó szumátrai majomember emberré válni? Miért menekül a sötét lelkű ördögien ravasz nemzetközi szélhámos Mef Kovlasky elől egész Lengyelországon át? Miért viszi magával az észak-lengyel kisváros három unatkozó középiskolás diákját? Hogyan fognak ki Mef Kovalsky eszén, s hogyan fog ki rajtuk Mef Kovalsky, ez a hétpróbás gazember? Eljut-e a majomember meg a három diák Szumátrára? Slawomir Mrozek a kitűnő lengyel író szatirikus regényében valamennyi kérdésre választ ad, s még ennél is többre vállalkozik. A kalandos történet, a burlekszbe illő fordulatok kitűnő alkalmat adnak Mrozeknak a szatirikus társadalombírálatra, a játékos de elgondolkodtató filozofálásra.
A regényt az eredetileg grafikusnak induló író 174 karikaturisztikus rajza illusztrálja.
Kerényi Grácia fordítása tökéletesen tolmácsolja Mrozek sziporkázóan szellemes stílusát.