milcsi értékelése

milcsi

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Nekem legmaradandóbb, és egész további életemet meghatározó könyvélmény. Több mint húsz éve olvastam először, de a mai napig kedvenc könyvem. Mindig is vonzott a reneszánsz Itália, és legfőképpen Firenze. A regény csodálatosan ábrázolja, a világ egyik legnagyobb (szerintem Ő a legnagyobb), de ugyanakkor emberi megnyilvánulásai miatt egyik legvitatottabb művészét. Tavaly olvastam Passuth: Medúzafej (Caravaggio) c. művét és a két mű stílusában, és a két életútban van némi hasonlóság. A Kőbe zárt fájdalomban képesek vgyunk beleélni magunkat Michelangelo örömeibe, szorongásaiba, belső vívódásaiba, mély vallásosságába és megismerjük minden elkövetkezendő kort túlélő művészetét. Csodálatos a bolognai tartózkodása ahol megismerjük egész további életére kiható egyetlen igaz szerelmét. És ez a regény egyik fő erénye: a sokszor homoszexualitással megvádolt művész jobb megismertetése, a valódi lélek és érzelmek útján. Ezenkívül hű képet fest a quattrocento végének, és a cinquecento virákora nagy művészeinek életéről, hű képet kapunk Leonardoról, és a köztük húzódó kibékíthetetlen ellentétekről. Ugyanakkor a regény elején az író elvezet minket a Medici kertekbe, nagyon átjön a szinte paradicsomi hangulat. Majd Savonarola festmény, és könyvégetései, késöbb a szerzetes kivégzése. Nem is folytatom, mert egyszerüen oldalakat lehetne írni a regény méltatásáról, és hogy milyen örömet, és boldogságot adott olvasása. Ha egy lakatlan szigetre kerülnék, és csak három könyvet vihetnék magammal, az egyik a Kőbe zárt fájdalom lenne. Kár hogy a könyv befejezetlen, félbeszakította az író halála.

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom

„Az életrajzi regény a reneszánsz világába vezeti az olvasót. Gyermekkorától követi nyomon a művész életútját: Firenze, a Mediciek, legfőként Lorenzo Magnifico udvara hagy mély nyomot a gyermekifjú lelkén. A Mediciek bukása után Róma következik, itt alkotja a Pietát, majd újra és újra visszatér Firenzébe. Élete nagy szerelmi élményétől felzaklatva, gyötrelmes tépelődések közepette faragja ki Dávid szobrát, majd pápai meghívásra végleg Rómában telepszik le, s hozzákezd II. Gyula pápa síremlékének elkészítéséhez – itt ér véget a regény. Michelangelo legviharosabb, legkalandosabb, szenvedélyektől zaklatott ifjú éveinek leírását hatalmas történelmi tablóba ágyazza az író.”