vargarockzsolt értékelése

vargarockzsolt>!
Yehudi Menuhin: Befejezetlen utazás

GYEREKET VÁR A VILÁGSZTÁR! – Ez a hír nem Yehudi Menuhinról szól.
ÁGYÉKKÖTŐBEN PÓZOL A SZÉPSÉGES VILÁGSZTÁR! – ez akár lehetne Menuhin is, hiszen készültek róla ilyen fényképek, amikor a jógázás közben örökítették meg.
BOTRÁNY A KONCERTEN!
A rendőrséget kellett kihívni, hogy megfékezzék a rajongókat. A Nobel-díjas fizikus (EINSTEIN) a színpadra mászott, és ott kiabálta az ifjú zseninek: – MAGÁT HALLGATVA TUDOM, VAN ISTEN! – ez a hír nagyobb részt igaz. Einstein mindig hajlamos volt a színpadias gesztusokra, az ifjú világsztár pedig a csodagyerek, 1929-ben tízenhárom éves Yehudi Menuhin volt, akinek berlini koncertjén történtek ezek az események.
Andy Warhol írta: mindenki híres lehet 15 percre, de Yehudi Menuhin világsztár volt 75 éven át! Ezt csinálja utána valaki!

Ez a visszaemlékezés Menuhin élete első hatvan évének krónikája. Hét kérdés, amelyre a könyv választ ad:
– Hogyan lett az Oroszországból Izrael érintésével Amerikába frissen kivándorolt szegény zsidó család fia előbb csodagyerek, majd világhírű virtuóz, végül elmélyült művész, akinek a század legnagyobb zeneszerzői komponáltak műveket?
– Milyen a magánélete egy világsztárnak, aki saját elmondása szerint állandóan szerelmes, de hűséges típus.
– Hogyan küzdhetett egy humanista előadóművész a nácizmus ellen, és a kommunista rendszerek művészeinek szabadságáért?
– Meddig terjed az Izrael iránti szolidaritása egy zsidó származású, liberális felfogású amerikai értelmiséginek, aki nem szimpatizál a nacionalizmussal?
– Milyenek voltak magánéletükben a leghíresebb 20. századi zeneszerzők, hegedűsök, karmesterek?
– Miért a Stradivári a világ legjobb hegedűje, és milyenek a legjobb koncerttermek?
– Milyen a különböző országokban a közönség, és hogyan jelenik meg a népek mentalitása a zenéjükben?

Yehudi Menuhin életének és művészetének nagyon sok magyar vonatkozása is volt. Többször járt Budapesten koncertezni, például 1946-ban és 1956-ban is. Érdekes látni az ő szemével az akkori Magyarországot.
A legfontosabb magyar vonatkozás azonban ismeretsége Bartókkal és Kodállyal. Bartókot a 20. század legjelentősebb zeneszerzőjének tartotta, Kodályról pedig érdekes anekdotákat közöl, a házasságaival kapcsolatban is.

A Typotex No. 1. Nemzetközi Bestseller sorozatának első darabja a műfaj követelményeihez képest talán kicsit vastag, de rendkívül érdekes és tanulságos könyv, amelynek leglátványosabb epizódjaira karcokban is felhívtam a figyelmet:

Einstein és a Jóisten:
Pletykák Kodály Zoltánról és házasságairól:
Dimitrij Sosztakovicsról:
Pablo Casalsról:

Yehudi Menuhin: Befejezetlen utazás

Amikor visszanézek életem hatvan évére, leginkább az lep meg, hogy mennyire komplikáció nélküli volt. Ami vagyok, amit gondolok és teszek, amivel találkoztam, szinte a kezdetektől fogva matematikai képlet pontosságával írható körül. Különös, szorongató érzés rendeltetést betölteni. Azt mondják, egyéni kezdeményezésekkel is befolyásolhatók az események, és ebben természetesen van is igazság. Mint a komponálás esetében: a szerző szimfóniája minden hangjáért megküzd, és aztán az utolsó akkordhoz érve felismeri, hogy kezdettől fogva meg volt határozva a kiválasztás és a formálás. A dolgok menetének elkerülhetetlensége nem csökkenti az érdemeket, mert csak utólag lehet kiiktatni a felesleges hangokat, és csakis ő írhatta le, ami ott áll. Így van ez az életemmel is. Utólag áttekinthető az utam, de előre nem tudtam volna megjósolni azt.