zászló tárgy

Gárdonyi Géza: Egri csillagok
Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
Robert Jordan: A Világ Szeme I-II.
Karen Blixen: Volt egy farmom Afrikában
Tove Jansson: Muminbocs és az üstökös
Szun-ce: A háború művészete
Andrus Kivirähk: Kék vagon
Dee Brown: A Vadnyugat története indián szemmel
Alföldy Jenő (szerk.): Versek a zsebben
Dzsingisz kán – Obrusánszky Borbála: A bölcsesség kulcsa
Luuk van Middelaar: Valahogy Európába
Vaszil Bikov: Az ő katonái
Kuczka Péter: Haláltánc
D. Kardos Éva: Vörös alkony
Sinkovits Péter: A mutatvány díjtalan
Christophorus Columbus: Kolumbusz hajónaplója
Kovács Vilmos: Ma kiáltsatok
Andrea Molesini: Nem minden mocsok bécsi
Hyeonseo Lee – David John: A lány hét névvel
Csáky Károly: Vigasztaló
Vakulya Norbert: Trianon
Brian McClellan: A birodalom vére
Juhász Gábor: Szivárványon innen és túl
Tim Marshall: A földrajz hatalma
Medgyesi Konstantin: Apagyilkosság
Kristin Harmel: Elveszett nevek könyve

Idézetek

Málnika P>!

De nem azok a nevek határoznak meg minket, amiket viselünk, vagy a vallás, amit gyakorlunk, vagy a nemzet, aminek a zászlója a fejünk fölött lobog. Most már tudom. Az határoz meg minket, hogy kik vagyunk a szívünkben, hogy kik akarunk lenni ezen a földön.

381. oldal (Maxim, 2023)

Kapcsolódó szócikkek: Föld · név · szív · vallás · zászló
6 hozzászólás
Kuszma>!

Aki ünnepélyesen felavat egy zászlót, szokást teremt. Az ezt követő zászlófelvonások és -kitűzések a szimbolikusan jelölt entitás létezését ismerik el. (Akárcsak a zászlóégetések: a szimbólumokra nézve a közöny sokkal veszélyesebb, mint a harag.)

312. oldal

Kapcsolódó szócikkek: zászló · zászlóégetés
Alvarando P>!

Horváth Ede, a „vörös báró”, a győri Rába Gépgyár vezérigazgatója, az egykori KB-tag visszaemlékező interjújában arról számolt be, hogy egyszer igyekezett Kádárnál Pozsgay renoméját erősíteni, de a főtitkár csak legyintett: „Az a baj, hogy Pozsgay olyan nagy magyar, hogy szerintem még az alsógatyáját is nemzeti színű selyemzászlóból varratta” – mondta állítólag Kádár.

72. oldal

Medgyesi Konstantin: Apagyilkosság Kádár János és Grósz Károly küzdelme

Uzsonna >!

Néhány óra múlva a baktai úton a lombok és dombok között eléjük ragyogtak az egri vár zöld mázas cseréppel fedett tornyai, s a tornyokon a nemzetiszínű zászlók meg a városnak vörös-kék zászlói.
    Gyönyörű vár! S körülötte pirosló, sárguló szőlődombok és erdők. Mögötte távolacskán egy magas kék hegy, hatszor akkora, mint Szent Gellért hegye.
    Gergely megemelte a süvegét, és a dandárhoz fordult.
    – Oda nézzetek, fiúk! Mert a jó Isten is odanéz most az égből!
    S megsarkantyúzta a lovát. Előrevágtatott.

4. rész 2., 278. oldal (1978-as kiadás)

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Kapcsolódó szócikkek: Eger · zászló
FreeAngel P>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– Mielőtt támadnánk, be fogjuk bizonyítani, hogy mi is vagyunk olyan bátrak, mint ők. […] Be fogunk hatolni az ő szigetjükre, és odaszögezzük a fára ezt a papirost.
    Azzal elővett a zsebéből egy darabka piros papírt, amelyre csupa nagybetűvel ez volt írva:

ITT VOLTAK A PÁL UTCAI FIÚK!

    A többiek áhítattal nézték a papirost. Csónakos […] megjegyezte:
– Valami gorombaságot is kellene arra a papírra írni.
    Boka tagadólag rázta a fejét.
– Nem szabad. Sőt mi nem fogunk olyasmit cselekedni, aminőt Áts Feri tett, mikor elvitte a zászlónkat. […] Ez a darab piros papír a mi névjegyünk. Ezt ott hagyjuk nekik.

37. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Áts Feri · Boka János · Csónakos · zászló
Olympia_Chavez>!

Kormos Üst és Szikár Medve ez év tavaszán a kansasi Larned-erdőbe ment árukat cserélni. Előző évben mindkét főnök járt Washingtonban; Abraham Lincoln, a Nagy Fehér Atya hívta meg őket, joggal hitték tehát, hogy a Nagy Fehér Atya katonái a Larned-erődben jó bánásmódban részesítik indián barátaikat. Lincoln elnök érdemrendet tűzött mellükre, Greenwood ezredes pedig megajándékozta Kormos Üstöt az Egyesült Államok lobogójával, egy nagy helyőrségi zászlóval, rajta a harmincnégy állam csillaga, nagyobbak, mint kristálytiszta éjszakán az ég sziporkázó csillagai. Greenwood ezredes azt mondta neki, amíg ez a zászló leng fölötte, katonái sohasem fognak rálőni. Kormos Üst nagyon büszke volt a lobogóra, és bárhol ütötte is fel hosszabb időre táborát, mindig ott lengette a szél a csillagsávos zászlót wigwamja felett a rúdon.

78-79. oldal, 4. Háború jár a csejennekre (Kossuth könyvkiadó, 1973)

Kapcsolódó szócikkek: Abraham Lincoln · indián · sájenek · zászló
TiszlaviczMarcsi I>!

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

A szivárványzászló… Nyolc színből állt, melyeket mind külön-külön jelentésekkel ruháztak fel: a rózsaszín a szexet, a vörös az életet, a narancssárga a gyógyítást, a sárga a napot, a zöld a természetet, a türkiz a művészetet, az indigókék a harmóniát, az ibolya a lelket jelképezte. Ezekből – praktikus és előállítási okokból – először a rózsaszín, majd a türkiz tűnt el, az indigókéket királykékkel helyettesítették, így jött létre a ma ismert hatszínű változata.

106. oldal, A szivárvány születése

Kapcsolódó szócikkek: jelkép · színek · zászló
Lélle P>!

Vendégeskedtem Szuleimán Virdzsí házában, így hát amikor egy nap félárbocra eresztve láttam a zászlót a nagy raktártömbje fölött, megkérdeztem Farahot: – Szuleimán Virdzsí meghalt? – Félig – felelte Farah. – Félárbocra eresztik a zászlót, ha félig meghalt? – folytattam a kérdezősködést. – Szuleimán meghalt – mondta Farah. – A Virdzsík élnek.

20. oldal, A ngongi farm (Európa, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: élet · Farah · halál · zászló
korneliar>!

Rand csak bámulni tudott. Az egész egyetlen darabból lévőnek tűnt, szövésnek, festésnek, semmi nyoma. Kígyószerű, skarlátvörös és arany pikkelyekkel borított alak húzódott végig az egész hosszán, csakhogy pikkelyes lábai is voltak, mindegyik végén öt aranykarommal. Feje lényegesen nagyobb volt, mint egy kígyófej, és nem is hasonlított ahhoz. Arany sörény lobogott rajta, szemei ragyogtak, mint a nap. Ahogy a zászlóba bele-belekapott a szél, a figura mozogni látszott. Pikkelyei nemesfémként és drágakövekként csillogtak. Szinte élőnek tűnt, majdhogynem hallani vélte kihívó bömbölését.
– Mi ez? – kérdezte.
Moiraine lassan, elgondolkodva felelt.
– A Napkelte Urának lobogója volt, amikor a Fény erőit az Árnyék ellen vezette. Lews Therin Thelamon zászlója. A Sárkány zászlaja.

Harmincadik fejezet - Nincs kezdet, sem vég (Második kötet)

Kapcsolódó szócikkek: Lews Therin Telamon · Rand al'Thor · zászló
gesztenye11>!

Igaz, hogy az ezredből negyvenheten maradtunk meg, de megőriztük a zászlót és a páncélkazettát a pártokmányokkal. Ez mentett meg bennünket.

15. oldal

Kapcsolódó szócikkek: ezred (katonai egység) · okirat · zászló