XI. Gergely pápa személy

Klaniczay Gábor (szerk.): Európa ezer éve: a középkor I-II.
Pál József – Vajda György Mihály: A világirodalom története évszámokban
Ellen G. White: A nagy küzdelem

Idézetek

MissWenut>!

1377: A pápa visszaköltözik Avignonból Rómába, XI. Gergely új római székhelye a Vatikán.

71. oldal (Akadémiai, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: 1377 · Avignon · Róma · Vatikán · XI. Gergely pápa
Carmilla >!

(XI.) Gergely halálát két rivális pápa megválasztása követte. Most két – állítólag csalatkozhatatlan – vitatkozó hatalmasság követelt engedelmességet. Mindkettő arra szólította a kegyes híveket, hogy segítsenek neki a másik elleni háborúban. Követeléseiknek az ellenségeik elleni rettenetes egyházi átokkal és támogatóik mennyei megjutalmazásának ígéretével akartak érvényt szerezni.

61. oldal, Wiclif János

Kapcsolódó szócikkek: XI. Gergely pápa
M_Milán>!

Az Oxfordban Thomas Bradwardine-nál tanult John Wyclif (1320— 1384) már 1360-tól tagadta az egyház világi hatalmát, támadta a pápaságot és támaszát, a koldulórendeket, elítélte a papi nőtlenséget. Harca az egyház bírálatától fokozatosan a teológia síkjára sodorta: „láthatatlan” egyházat hirdetett, mondván, hogy az egyház az előre kiválasztottak (predesztináltak) közössége, tagadta a pápaság krisztusi eredetét, Krisztus jelenlétét az Oltáriszentségben, elvetette a katolikus dogmákat, egyedül a Szentírás tekintélyét tartotta meg és ezt tette meg a hit alapjának. 1377-ben XI. Gergely pápa Wyclif 19 tételét elítélte, de az angol udvar nem lépett fel ellene egészen addig, míg gyújtó prédikációi hatására 1382-ben parasztlázadás nem tört ki.

183

Kapcsolódó szócikkek: 1377 · 1382 · John Wyclif · XI. Gergely pápa
M_Milán>!

Utóda, XI. Gergely (1371-1378) VI. Kelemen unokaöccse, s ennyiben az avignoni pápaság sokat szidott nepotizmusának megtestesítője volt. A 18 éves korában bíborossá kreált Pierre Roger de Beaufort, az első humanista pápa (udvarában már görög
filozófust is tartott), kitűnően ismerte az olasz viszonyokat és eltökélt szándéka volt a pápaság visszatelepítése Rómába. Ez azonban az egykori nagy szövetséges, Firenze ellenállásába ütközött. A terjeszkedő városállam semmiképp sem tűrte határai mellett egy erős pápai hatalom felemelkedését, ezért az antiklerikális gúnnyal „Nyolc Szentnek" nevezett városi tisztségviselők háborút hirdettek a pápa ellen. Gergely politikusi tehetsége diadalmaskodott a pöffeszkedő comune fölött: Firenzét kiátkozta és a százéves háború egyik hosszú fegyverszünetében francia zsoldosokat bérelt fel a patrimonium Petri visszahódítására. A pápaságot – a pestis utáni időszak nagy misztikusa, Sienai Szent Katalin látomásai és személyes közbenjárásának hatására is – 1377-ben telepítette vissza véglegesen Rómába.

183