Turing-teszt fogalom

Terry Pratchett – Stephen Baxter: A Hosszú háború
Yuval Noah Harari: Homo Deus
Konok Péter: Történetek az innen is túlról
Dan Brown: Eredet
Marc-Uwe Kling: QualityLand
Neil Clarke (szerk.): More Human Than Human
!

https://hu.wikipedia.org/wiki/Turing-teszt
Alan Turing, miután a második világháború alatt a németek titkosító berendezését, az Enigmát feltörte, 1950-ben vetette fel a Turing-teszt koncepcióját, ami arra hivatott, hogy egy adott gépezetről megállapítsa, képes-e olyan válaszokat adni, mint egy ember. Ez a mesterséges intelligencia hajnalán felvetett ötlet jelentős mértékben hozzájárult a gondolkodó gépezet ősi mítoszának újbóli felelevenítéséhez a számítástechnika korában.


Idézetek

Chöpp >!

Egy régi idézet jutott az eszembe: „Minden olyan gép, amely elég dörzsölt ahhoz, hogy átmenjen a Turing-teszten, egyúttal ahhoz is elég dörzsölt, hogy megbukjon rajta.”

212. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Alan Mathison Turing · Turing-teszt
1 hozzászólás
csartak P>!

– Megpróbálhatjuk a Turin-tesztet – mondta Lobszang.
– Ó, a gépek már évek óta átmennek a Turing-teszten.
– Nem a Turing-, hanem a Turin-, vagyis a Torino-tesztet. Mindketten egy órán át imádkozunk, és meglátjuk, hogy Isten különbséget tud-e tenni.

Kapcsolódó szócikkek: Turing-teszt
Ross>!

Magyar politikusok buktak el a Turing-teszten, amelynek során arról kellett meggyőzniük egy értékelőt, hogy intelligens, gondolkodó emberek. A vizsgált politikusok minden kérdésre sokjegyű számnevekkel, illetve plakáttömörségű, a tárgyhoz nem kapcsolódó szlogenekkel válaszoltak, így a párbeszéd szimulálása sikertelennek bizonyult.

130. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Turing-teszt
1 hozzászólás
Carmilla >!

REMEK VÁLASZOK

Magyar politikusok buktak el a Turing-teszten, amelynek során arról kellett meggyőzniük egy értékelőt, hogy intelligens, gondolkodó emberek. A vizsgált politikusok minden kérdésre sokjegyű számnevekkel, illetve plakáttömörségű, a tárgyhoz nem kapcsolódó szlogenekkel válaszoltak, így a párbeszéd szimulálása sikertelennek bizonyult.
Lázár János, miniszterelnökséget vezető miniszter (akiről a teszten az értékelő a következő értékelést adta: „azt hiszem, egy mosógéppel próbálok beszélgetni") elmondta, hogy az eredmény nem releváns, bár a vizsgált politikusokat folyamatosan töltőre tették.
Azt mondja, mi tehetünk erről az eredményről?! – kérdezte a miniszter. Nekünk remek válaszaink vannak, tessék azokhoz igazítani a kérdéseket!
A sajtó érdeklődésére, miszerint lesz-e a tesztnek valami következménye, Lázár lános elmondta még, hogy „százötvenmilliárd vagy egy kicsit több", illetve „tiszteletet követelünk Brüsszeltől", majd véget vetett a sajtótájékoztatónak, mert öblítenie és centrifugálnia kellett, ami nem szép látvány.

130. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Lázár János · Turing-teszt
Chöpp >!

A Turing-teszt szerint ahhoz, hogy megállapíthassuk, rendelkezik-e egy számítógép tudatos elmével, szimultán kell kommunikálnunk ezzel a számítógéppel és egy valódi személlyel, méghozzá úgy, hogy nem tudjuk, melyikük melyik. Olyan kérdéseket teszünk fel, amilyeneket akarunk, játszhatunk, vitatkozhatunk, de akár flörtölhetünk is velük. Annyi időnk van, amennyit szeretnénk. Aztán el kell dönteni, melyik a gép, és melyik az ember. Ha nem tudunk dönteni, vagy ha tévedünk, a számítógép átment a Turing-teszten, és valódi tudatos elmeként kell kezelnünk. Csakhogy ez természetesen nem bizonyíték. Más tudatos elmék létének elismerése puszta társadalmi és jogi konvenció.

109. oldal

Yuval Noah Harari: Homo Deus A holnap rövid története

Kapcsolódó szócikkek: Alan Mathison Turing · tudat · Turing-teszt
KingucK P>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– Ez teszt volt? – kérdezte Langdon. – Nekem?
– Nem egészem. – És megint az a suta nevetés. – Engem teszteltek. Hogy kiderüljön, meg tudom-e győzni arról, hogy ember vagyok.
– A Turing-teszt.
– Pontosan.
A Turing-teszt, idézte fel magában Langdon, a kódfejtő Alan Turingról kapta a nevét; ő vetette fel az ötletet, hogyan dönthető el egy gépről, képes-e az embertől megkülönböztethetetlen módon viselkedni. Lényegében egy emberi bíró követ egy társalgást gép és ember között, és ha nem tudja megmondani, melyik résztvevő az ember, a gép átment a Turing-teszten. Turing alapkövetelménye 2014-ben teljesült Londonban, a Royal Society híres kísérlete során. Azóta nyaktörő sebességgel fejlődik az MI technológia.

62. oldal, Nyolcadik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Alan Mathison Turing · Robert Langdon · Turing-teszt
Noro P>!

“Long before you were born a man decided that there could be a very simple test to determine if a machine was intelligent. Not only intelligent, but aware, possessed of a psychology. The test had only one question. Can a machine converse with a human with enough facility that the human could not tell that she was talking to a machine? I always thought that was cruel—the test depends entirely upon a human judge and human feelings, whether the machine feels intelligent to the observer. It privileges the observer, the human, to a crippling degree. It seeks only believably human responses. It wants perfect mimicry, not a new thing. It is a mirror in which men wish only to see themselves. No one ever gave you that test. We sought a new thing. It seemed, given everything, ridiculous. When we could both of us be dream-bodied dragons and turning over and over in an orbital bubble suckling code-dense syrup from each others’ gills, a Turing test seemed beyond the point.”

Silently and Very Fast

Kapcsolódó szócikkek: Alan Mathison Turing · Turing-teszt