tudós személy
Idézetek




Én mondom nektek, ez a tudós ember őrült! Bizony, örült! Én nem adnám az életemet a kezibe, annyi szent!
213. oldal




Ekkor az orvos és a főesperes olyan mézesmázos bevezető szólamba fogott, amilyen a kor szokása szerint minden tudós társalgást megelőzött, egy csöppet sem gátolva a tudósokat, hogy tiszta szívből ne utálják egymást. Egyébként így van ez még manapság is: az egymásnak bókoló tudósok ajka mézes ürömmel telt kehely.
Victor Hugo: A párizsi Notre-Dame 82% 1482




– A tudósok elkeseredetten keresték a válaszokat a könyvtárak romjai között. A régi tudományok nem segítettek rajtuk, de végül azok a történetek mentették meg őket, amelyeket egykor mindenki babonás képzelgésnek hitt. Elkezdtek esetlen rovásokat rajzolni a földre, amik távol tartották a magúrokat. Az ősi rovásoknak még volt hatalmuk, de az őket készítő reszkető kezű emberek gyakran hibáztak, amiért drága árat fizettek.
– Azok, akik életben maradtak, maguk köré gyűjtöttek másokat is, így védve meg őket a hosszú éjszakáktól. Ezek az emberek voltak az első Rovásvetők, akik a mai napig védelmeznek minket. – A Zsonglőr a közönségre mutatott. – Ha legközelebb Rovásvetővel találkoztok, köszönjétek meg neki a munkáját, hiszen az életetek függ tőle.
55. oldal




– A varázslók erejét leginkább az elefántcsont támogatja, ez a legmágikusabb anyag, ami csak létezik a teremtett világban, ellentéte a selyemnek, ami viszont elszívja a varázslók erejét. Egy-egy elefántcsont ékszer nélkül minden mágus csak apró trükkökkel játszó inasa mesterségének. Ezt itt mindenki tudja. A ti mágusaitok honnan nyerik az erejüket, ha nem elefántcsontból?
Jó kérdés!
– Hát… leginkább könyvekből! – védekeztem. Akkor már úgy voltam vele, hogy ez az egész mágia egy kis babonával megtűzdelt fordítási hiba. A „varázslót” automatikusan úgy értelmeztem, hogy „tudós”, és ez a párhuzam jól működött. Na jó, az esetek nagy százalékában tűrhetően működött. A tudás pedig főleg könyvekből sajátítható el, ugye.
147. oldal




– Az ember inkább legyen óvatos.
Még akkor is, ha tudós.
304. oldal