Titus személy

Lion Feuchtwanger: A hamis Néró
Gaius Suetonius Tranquillus: A Caesarok élete
Szabó György (szerk.): Sötétben tündöklőbb a fény
Eutropius: Róma rövid története
Gaius Suetonius Tranquillus: Suetonius összes művei
Irving Stone: The Agony and the Ecstasy
Mikes Kelemen: Mikes Kelemen törökországi levelei

Idézetek

Lélle P>!

[…] amikor egy napon vacsora közben eszébe jutott, hogy aznap senkinek semmi hasznára nem volt, így szólt: „Barátaim, elvesztegettem ezt a napot.”

63. oldal, Hetedik könyv (Helikon, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: haszon · napok · Titus
1 hozzászólás
Lélle P>!

[…] mikor egyszer vacsora közben eszébe jutott, hogy egész nap nem segített senki baján, ezt az emlékezetes és méltán dicséretes kijelentést tette:
„Barátaim, elvesztegettem ezt a napot.”

383. oldal, Nyolcadik könyv - Az isteni Titus (Európa, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: baj · Titus
Lélle P>!

[…] amikor egyszer vacsora közben eszébe jutott, hogy egész nap nem segített senki baján, ezt az emlékezetes és a legnagyobb dicséretre méltó kijelentést tette: „Barátaim, elvesztegettem egy napot.”

298. oldal, Császáréletrajzok - Az isteni Titus (Osiris, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: Titus
Lélle P>!

Amici, diem perdidi.
                    (Suetonius, Titus 8)
Barátaim, elvesztegettem ezt a napot!

17. oldal (Kairosz, 1997) · Gaius Suetonius Tranquillus

Kapcsolódó szócikkek: Titus
Cicu>!

Amíg Titus császár kormánya tétlenül szemlélte Nero diadalait, senki sem mert kételkedni az álcsácsár azonosságában. Most azonban, amikor híre futott, hogy a kilencedik légió megindult Szíria felé, a kétkedők bátorságra kaptak. Még azok is megzavarodtak, akik eddig hittek hősükben.

Egy lelkiismeretes apa (256. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: Titus
Dorqa>!

Landino asked if he had read what Pliny wrote about the famous Greek statue of the Laocoön.
„I know nothing of Pliny.”
„Then I shall read it to you.”
He took a book down from the shelf, quickly thumbed through it and read the story of the statue in the palace of Emperor Titus, „ a work that may be looked upon as preferable to any other production of the art of painting or of statuary. It is sculptured from a single block, both the main figures as well as the children, and the serpents with their marvelous folds.”

Irving Stone: The Agony and the Ecstasy A Biographical Novel of Michelangelo

Kapcsolódó szócikkek: Laokoón · Plinius · Titus
Lélle P>!

Fia, Titus egyszer szemrehányást tett neki, amiért kieszelte a vizeletadót.* Vespasianus erre az orra alá dugta az első befizetésből származó pénzt, és megkérdezte, bántja-e a szaga. Titus azt mondta, nem; mire ő közölte, hogy ez bizony a vizeletből való.

* A vizelet ammóniát tartalmaz, amelyet a gyapjú tisztításához használtak, és a gyapjúkallózók a nyilvános illemhelyeket ebből a célból bérelték és üzemeltették. Vespasianus ezt a tevékenységet adóztatta meg.

294. oldal, Császáréletrajzok - Az isteni Vespasianus (Osiris, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: adó · pénz · Titus · Vespasianus · vizelet
Lélle P>!

[…] micsoda belső örömet nem érez egy nemes sziv, a midőn valakivel jót teszen, a midőn szükségiben valakit megsegit. Vizsgáljuk meg eztet magunkban és meglátjuk, hogy inkább vigad akkor a szivünk, mint az estig való tánczolásban. Ne szégyeneljük-é, hogy erről egy pogány császár mi szép példát ád? a kinek is estve esziben jutván, hogy azon a napon semmi kegyelmességit nem mutatta, mondá: „A mái napot elvesztettem, mert senkivel jót nem tettem.”

200. oldal, CIX. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: jótett · öröm · Titus
Lélle P>!

Néhány súlyos, előre nem látható szerencsétlenség történt uralkodása idején: így a Vezúv kitörése Campaniában, Róma égése három éjjel, három nap, meg egy pusztító dögvész, amilyet nem látott a világ. E sok csapás alatt nemcsak gondos fejedelemnek, hanem valósággal páratlan együtt érző apának bizonyult; hol vigasztalt egy kiáltványával, hol segített, amennyire csak telt erejéből. Volt consulokból sorshúzás útján gondnokokat választott Campania újjáépítésére. A Vezúv kitörésekor elpusztult emberek javait, ha örököst nem hagytak maguk után, a romba dőlt városok helyreállítására fordította. Róma égése után kijelentette, hogy a veszteség nem érinti az állam vagyonát, ezért felajánlotta vidéki kastélyainak minden kincsét a középületek és templomok helyreállítására; megbízott több római lovagot, gondoskodjanak a dolog mielőbbi végrehajtásáról. Hogy a járványt megszüntesse és a betegséget enyhítse, minden isteni és emberi segítséget megpróbált, minden áldozati szertartást, minden gyógyszert felhasznált.

384. oldal, Nyolcadik könyv - Az isteni Titus (Európa, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: Titus · Vezúv · Vezúv 79-es kitörése · vulkánkitörés