Thököly Imre személy

Passuth László: Sasnak körme között
Mikszáth Kálmán: A két koldusdiák
Mikszáth Kálmán: A fekete város
Jókai Mór: Az utolsó budai basa
Nagy László: A török világ végnapjai Magyarországon
Tóth István György: Millenniumi magyar történet
Takács Tibor: Thököly ifjúsága
Eperjessy Géza: Történelem II.
Holakovszky László: Herminateleptől Halásztelekig
Benedek Szabolcs: Király!
!

Gróf késmárki Thököly Imre (Késmárk, 1657. szeptember 25. – İzmit, 1705. szeptember 13.) magyar főnemes, kuruc hadvezér, 1682–1685 között felső-magyarországi fejedelem, majd 1690-ben Erdély fejedelme.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Th%C3%B6k%C3%B6ly_Imre

!

Thököly Imre

!

Thököly Imre búcsúja apjától (Székely Bertalan, 1875)

!

Thököly imre portréja és aláírása


Idézetek

Chöpp >!

A protestáns és Habsburg-ellenes érzelmektől fűtött Thököly Imre 21 évesen lett a lázadó magyar csapatok fővezére. Korábban egyszerűen bujdosókként emlegetett embereit egy idő után kurucoknak kezdték hívni.A szó eredete vitatott. Egyesek szerint a Dózsa-féle parasztfelkelésre vezethető vissza, és a német Kreuzer, azaz keresztes szóból ered (Dózsa parasztjai eredetileg keresztes háborúba készültek). Mások szerint török eredetű, és lázadót jelent.

234. oldal I.Lipót (1657-1705)

Benedek Szabolcs: Király! A magyar uralkodók véresen komoly históriája

Kapcsolódó szócikkek: kuruc · Thököly Imre
KingucK P>!

Tréfa mezbe volt bújtatva a szó, de lehetett annak komoly magja is. Még a mézeshetek alatt ott toppant Görgőn egyszer-kétszer. Inkognitó jött, egyetlen lovász kíséretében, mint valami közönséges lovag. Görgeyt bántotta és mikor egyszer egy deputációban Késmárkon járt, és Thököly nyájasan üzente a feleségének, hogy e napokban ellátogat Görgőre, egy kis jó vacsorára, Görgey elpirult s mogorván felelte:
– Nem leszünk otthon e napokban.
Thököly összeráncolta a homlokát. Berzeviczky Miklós tapintatlan jóakarattal megrántotta a Görgey dókáját s félhangosan kérlelte:
– Vigyázzon a fejére, öcsémuram, per amorem dei.
Amire kevély, elutasító mozdulatot tett a fiatal férj:
– A fejem őfelségéé, arra vigyázzon őfelsége, de a feleségem az enyém, arra majd én vigyázok.

1. fejezet: NÉMELY ELŐZMÉNYEK ÉS RÉSZLETEK, MELYEKET OKVETLENÜL SZÜKSÉGES TUDNI

Kapcsolódó szócikkek: Berzeviczky Miklós · Görgey Pál · Görgő · Késmárk · Thököly Imre
KingucK P>!

Csak Görgey János nem engedett a régi hitéből semmit.
– Ami nem lehet, nem lehet. Az apja Rákóczi Ferenc, a mostohaapja Thököly Imre, az édesanyja Zrínyi Ilona. Merő lehetetlen, hogy ilyen tőkén ne teremjen jó bor. A természet nem csinálhat olyan őrültséget.

4. fejezet: NÉMELY KÖZDOLGOKNAK FECSKERÖPTÉBEN VALÓ ÉRINTÉSE

gesztenye11 >!

Ne a mostant nézd, a jövőt. Te Thököly Imre vagy! Egyszer majd seregek vezére. Érted-e? Neked tudnod kell, a katona nem valakiért, hanem valamiért hal meg. Az eszméért, a szabadságért, a hitért. Csak a zsoldos küzd pénzért, aranyért, zsákmányért.

148. oldal - 9. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: eszme · hit · jövő · katona · szabadság · Thököly Imre
M_Milán>!

Az Erdélyi Fejedelemség 1571-től 1690-ig, százhúsz éven át őrizte meg önállóságát, hogy azután 1704-ben II. Rákóczi Ferenc szabadságharca idején még rövid időre, legalább névleg, feltámadjon. Ezalatt a 120 esztendő alatt Erdélynek 18 fejedelme volt, közülük egy, Vitéz Mihály havasalföldi vajda kivételével valamennyien magyarok.
A tizennyolcból mindössze öt (!) halt meg természetes halállal, uralkodóként: Báthory István, Bocskai István, Bethlen Gábor, I. Rákóczi György és Apafi Mihály. A fejedelmek közül közül hármat meggyilkoltak (Mihály vajdát, Báthory Gábort és Barcsay Ákost), négyen csatában estek el vagy csatából menekülve ölték meg őket (Báthory András, Székely Mózes, II. Rákóczi György és Kemény János), míg Thököly Imre törökországi száműzetésben fejezte be életét. Öt fejedelem mondott le a trónjáról: Rákóczi Zsigmond, Brandenburgi Katalin, Bethlen István és Rhédey Ferenc, valamint Báthory Zsigmond, aki nem kevesebb mint hat alkalommal mondott „végső” búcsút erdélyi fejedelemségének, 1594-ben, 1595-ben, 1598-ban, 1599-ben, 1601-ben és 1602-ben.

200

gesztenye11>!

Az asszony szeme könnybe lábad, de most egyszerre beszalad hozzá Ferkó, csizmásan, mentésen, kiskardjával, övében pisztoly:
– Visznek portyára. Megígérte Radics uram. Búcsúzkodom, édesanyám.
Nézi a tízéves embert, aki már ismeri, Thököly téli-tavaszi hadjáratából, hatéves korától, a katonaember sorsát.

363. oldal

gesztenye11>!

Thököly merően néz a francia úrra. Ferriol lehajtja fejét. Mindenkinél jobban tudja, hogy ha XIV. Lajos nem hagyta volna cserben a kuruc királyt, most nem száműzött török fogolynál ülne követe a Virágciflikben.

514. oldal

SteelCurtain>!

Thököly Imre taktikusként tulajdonképpen két nyílt összecsapást vezetett: az 1679-es szikszói ütközetet és az 1690-es zernyesti csatát. Mindkét összecsapásban győzelmet aratott az ellenségen, mert egyetlen elsöprő erejű rohammal sikerült megrendítenie annak ellenállását, fellazítani zárt harcrendjét, és olyan küzdelemre késztetni ezáltal, ami a császáriaknak kedvezőtlen, a kurucoknak ellenben kedvező forma volt. Mindkét esetben jól sikerült kamatoztatni a váratlanság, a meglepés tényezőjét, és sikerült megvalósítani az ellenség bekerítését is. Különösen a zernyesti csata előkészítése és levezetése tanúskodik amellett, hogy Thököly talán még tanultabb, jobb taktikus volt nagy elődeinél is.

Kapcsolódó szócikkek: Thököly Imre
KingucK P>!

Szepes vármegyének emlékezetes alispánja volt Görgey Pál a Thököly-féle időkben. Rossz, bizonytalan világ volt. Hétfőn még a labanc volt az úr, szerdán már a kuruc parancsolt. Tojások közt kellett táncolni, de a hibás lépésekre emberi fejek törtek össze. Igaz azonban, hogy akkor az emberi fejek olcsóbbak voltak, mint a tojások.

1. fejezet: NÉMELY ELŐZMÉNYEK ÉS RÉSZLETEK, MELYEKET OKVETLENÜL SZÜKSÉGES TUDNI

Kapcsolódó szócikkek: Görgey Pál · kuruc · labanc · Szepes vármegye · Thököly Imre
gesztenye11>!

De egyszer mégis kegyelmed fújja meg a kürtöt. Amivel összetrombitálhatja majd a szerteszéledt hadat. Tudom én. A magyarokat, tótokat, kegyelmed hűséges népét, a szegényeket, bujdosókat, a jobb világra várókat.

255. oldal - 15. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Thököly Imre