terapeuta személy

Feldmár András – Fliegauf Benedek: Van élet a halál előtt?
Irvin D. Yalom: Szerelemhóhér és más pszichoterápiás történetek
Bengt Börjeson: Terápia
Buda Béla: Empátia
Judith Herman: Trauma és gyógyulás
Nossrat Peseschkian: A tudós meg a tevehajcsár
John Douglas – Mark Olshaker: Sötétség
Feldmár András: Szabadíts meg a gonosztól
Singer Magdolna – Szabolcs Judit: Sorsfordító gyerekek
Clare Sainsbury: Marslakó a játszótéren
Feldmár András – Büky Dorottya: Útmutató tévelygőknek
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés
Irvin D. Yalom – Ginny Elkin: Minden nappal közelebb
Füredi János (szerk.): Pszichoterápiás esettanulmányok
Szondy Máté: Olvadás
Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség
Thoma László: Füst
Nick Trenton: Az önterápia művészete

Idézetek

>!

Befejezésül ennyit mond nekem a terapeuta:
– Tudod, Laci, sokan fognak majd azzal vígasztalni, hogy biztos azért maradtál életben, mert még dolgod van itt a földön. Ez egy nagy baromság! Menjen mindenki a fenébe, aki ezt állítja! Csakis azért maradtál életben, mert az életed ajándékba kaptad Istentől! Ajándék! Nem kell semmit tenned érte. Csak hálával elfogadni.

62-63. oldal

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

Kapcsolódó szócikkek: terapeuta
1 hozzászólás
Poufsouffle>!

Aki pszichoterápiával foglalkozik, jobban teszi, ha nem tetszeleg az erkölcscsősz szerepében. Amint morálisan elítéli a pácienst, automatikusan bűnöst kreál belőle, önmagából pedig a bűnt feloldani hivatott gyóntatót vagy éppen inkvizítort, vérmérséklettől függően. Ez persze szereptévesztés. A terapeuta egyik elsődleges feladata, hogy megértse a páciens tetteit, érzéseit, gondolatait, hogy aztán értelmezni tudja őket, és segítsen abban, hogy ő is megértse, átlássa saját indítékait, késztetéseit, indulatait. A terápia mentes az értékítélettől.

10. oldal - Előszó

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

Kapcsolódó szócikkek: pszichoterápia · terapeuta · terápia
Málnika P>!

Szükség van a pszichológiai ismeretek minél szélesebb körben való terjesztésére – lehetőség szerint pszichológus, nem pedig önjelölt guruk és tanítók által. Nem akarom fetisizálni a pszichológusdiplomát (megléte sajnos nem jelent feltétlenül garanciát), de a másoknak való segítségnyújtás (és az erről való írás) nagy felelősséggel jár, ezért megfelelő szakképesítéshez kellene kötni.

7. oldal

Kapcsolódó szócikkek: pszichológia · pszichológus · terapeuta
2 hozzászólás
Chöpp >!

[…] a beteg nemcsak betegségét hozza magával, hanem a betegség legyőzésének képességét is. A terapeuta feladata, hogy ebben segítse.

Előszó, 20. oldal

Nossrat Peseschkian: A tudós meg a tevehajcsár Keleti történetek – nyugati lelki bajok

Kapcsolódó szócikkek: betegség · terapeuta
melanzskólia>!

A legjobb terapeuták a karrierjüket páciensként kezdték. Lainget egyszer megkérdezték, hogyan tudott eljutni oda, hogy már nem szenved. Elkerekedett a szeme, hogy hogy lehet ekkora hülyeséget kérdezni. „A terapeuta nem az, aki nem szenved, hanem az, aki jól szenved” – mondta.

75. oldal

Kapcsolódó szócikkek: páciens · Ronald David Laing · szenvedés · terapeuta
FélszipókásŐsmoly P>!

Most arra kérlek, gondolkozz el ezen egy picit: kisebb jelentőséggel bír az, hogy milyen terápiára jársz, milyen szakemberhez és milyen sokáig, mint az, hogy milyen kapcsolat van a terapeuta és a kliens között.

Ezt nagyon fontos tudni. Azt jelenti, hogy empátiával, jó szándékkal, valamint érzelmi kötelékkel (amelyek a „terápiás szövetség” szívét adják) még akkor is sikert érhetsz el a terápia során, ha a terapeutád nem rendelkezik a megfelelő képességekkel, esetleg nem a neked megfelelő technikákat alkalmazza. Másrészt viszont ez azt is jelenti, hogy járhatsz akár a legelismertebb szakemberhez is, de ha nincs köztetek érzelmi kapcsolódás, kevés esélyed van a javulásra.

10. oldal

Nick Trenton: Az önterápia művészete Útmutató a fejlődéshez, az öntudatra ébredéshez és érzelmeid megértéséhez

Kapcsolódó szócikkek: terapeuta · terápia
MariannaMJ>!

Egy terapeuta néha csak hosszú évek alatt tudja meggyőzni azokat, akik gyűlölik a valóságot, hogy talán mégiscsak van egy jó játszma az életben, mégpedig az, hogy elfogadjuk, hogy az élet egy rettenetesen rossz dolog, de izgalmas lehet ebből a legjobbat kihozni.

41. oldal

Kapcsolódó szócikkek: élet · terapeuta · valóság
Kkatja P>!

    Ha megteremtődik az önreflexív hurok, és a páciens képes tanújává válni saját viselkedésének, a terapeuta segít a tudtára hozni, hogy milyen következményei vannak a tetteinek rá és másokra nézve. Ha ez megvan, akkor következik be a terápia döntő pillanata: a páciensnek előbb-utóbb szembe kell néznie azzal a kérdéssel: „Elégedett vagyok én ezzel? Továbbra is ilyen akarok maradni?” Végül minden terápia minden útja ehhez a döntési pillanathoz vezet, és a páciensnek meg a terapeutának addig kell itt időznie, amíg a cserefolyamat energiát szolgáltató magja, az Akarat meg nem érkezik. Csenevész kísérleteket teszünk, hogy siettessük az Akarat kialakulását. Általában az ellen-akarattal csatázunk, mikor próbáljuk bemutatni, hogy a máshogyan viselkedés képzelt veszélyei alaptalanok. Az erőfeszítéseink azonban legtöbbször gyengék és indirektek: általában szertartásokat végzünk, bókolunk, vagy a fogunkat csikorgatjuk, mire kivárjuk, hogy az Akarat kiemelkedjen a hatalmas sötétségből, ahol lakozik.

317. oldal Yalom doktor utószava

Kapcsolódó szócikkek: akarat · pszichoterápia · terapeuta · változás
Carmilla >!

Freud a terapeuta fő feladatának azt tartotta, hogy tükröt jelentsen a beteg számára az önmegismeréshez.

33. oldal, Az empátia fogalmának kialakulása és fejlődéstörténete (Gondolat, 1978)

Buda Béla: Empátia A beleélés lélektana

Kapcsolódó szócikkek: Sigmund Freud · terapeuta
Sansa I>!

A terapeuta mindig szem előtt tartja, hogy a páciensnek kell irányítania saját életét, ezért ő maga semmilyen módon nem kényszeríti a páciensre saját elképzeléseit. Az elfogulatlan, semleges álláspont olyan ideál, amely felé a szakembernek folyamatosan törekednie kell, még ha teljes mértékben soha nem is érheti el.
A terapeuta technikai semlegessége azonban semmiképpen nem egyenlő az erkölcsi semlegességgel. Az erőszakot megélt emberekkel való munka nyílt erkölcsi elkötelezettséget kíván.

Judith Herman: Trauma és gyógyulás Az erőszak hatása a családon belüli bántalmazástól a politikai terrorig

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs · erőszak · páciens · terapeuta