Tápiószentmárton helyszín

Szélesi Sándor: Kincsem
!

Tápiószentmárton nagyközség Pest megyében, a Nagykátai járásban.

A település az őskor óta lakott hely, amit a határában 1923-ban feltárt fejedelmi sírból származó pajzsdísz, a szkíta aranyszarvas is tanúsít. (Eredetije a Magyar Nemzeti Múzeumban, másolata a tápiószelei Blaskovich Múzeumban látható.)

A település első ismert okleveles említése a 15. század derekáról, 1459-ből származik. Azokban az időkben a község területét a Pányi-Gáldi család, illetve Werbőczy István birtokolta. A törökök kivonulásakor elnéptelenedett.

Későbbi birtokosai közül a legnagyobb hírnevet a Blaskovich família szerezte. A jó nevű család tagjai közül is kitűnt Blaskovich Bertalan, aki a 19. század első évtizedeiben részt vett a Kisfaludy Károly által szerkesztett Aurora című folyóirat megindításában (1822), és jelentősen támogatta a hazai lóversenyzést. Fia, ebecki Blaskovich Ernő mezőgazdász alapította azt a híres ménest, amelyben a Kincsem nevű versenykancát is nevelték.
https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1pi%C3%B3szentm%C3%A1rton


Idézetek

Tóth_Orsolya_3 P>!

Mindig is vidéken, Tápiószentmártonban érezte jól magát. A kék ég alatt, a dolgos mindennapokban. A búzaföldön aratáskor. Az erdőben vadászaton. az istállóban a lovaknál.

58. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Blaskovich Ernő · Tápiószentmárton