tajga helyszín

Lev Tolsztoj: Feltámadás
Badár Sándor – Horváth János: Jappán
Alekszandr Szolzsenyicin: Ivan Gyenyiszovics egy napja
I. Grekova: A tanszék
V. K. Arszenyev: Derszu Uzala
Grigorij Fedoszejev: A Medve-szurdok
Irenszej
Juvan Sesztalov: Medveünnep közeledik
Nagy Katalin – Fehérvári Győző (szerk.): Dalom, dalom, hej! Regém, regém, haj!
Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin
Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok
John Vaillant: A tigris
Valentyin Raszputyin: Tűz van!
Rosa Liksom: A 6-os számú fülke

Idézetek

ponty>!

– Egyszer egy tigris megölt egy vaddisznót úgy tíz méternyire a kunyhómtól – kezdte Mihail. – Reggel megláttam a döglött vaddisznót és a közelben üldögélő tigrist. Így hát elkezdtem beszélni hozzá: A tajga nagy – mondtam –, Miért pont itt vadászol? Menj, élvezd ki a tajga többi részét, de ezt ne tedd többé a kunyhóm közelében! A tigris ült, meghallgatott, aztán elment. Ezek után láttam, hogy a vaddisznó egy részét, a combját meghagyta nekem; a többi részét megette, és mindent eltakarított.
– De én nem vettem el a húst – folytatta Mihail –, mert ha elveszed, akkor az adósa maradsz, és valamit vissza kell adnod. Ezért azt mondtam: Köszönöm, de most van húsom. Ne sértődj meg, hogy nem veszem el! Rendes volt tőled, hogy megosztottad velem. Ha elveszed a húst a tigristől – magyarázta Mihail –, azt fogod érezni, hogy tartozol neki, aztán pedig félni kezdesz tőle.
Mihail Dunkaj szerint húst elfogadni egy tigristől olyan, mintha a Kommunista Párttól vagy a maffiától fogadnánk el szívességet: ha egyszer leköteleztek, nagyon nehéz kihúzni magunkat.

196-197. oldal

John Vaillant: A tigris Igaz történet bosszúról és túlélésről

Kapcsolódó szócikkek: tajga · tigris · vaddisznó
1 hozzászólás
Timár_Krisztina I>!

Szibéria úgy él tudatunkban, mint a hideg, a fagy, a tél hazája. Valóban, a mélyebb rétegekben mindenütt fagyott a talaj, s csak nyáron enged fel néhol egy-két méter, néhol csak néhány deciméter mélységben, hogy rajta délebbre tajgai fenyő, északabbra tundrai törpenövényzet fejlődhessen. A déli peremvidéken azonban termékeny sáv húzódik, a távol-keleti vidék pedig az Amur partjain pompás őserdőt növeszt, ahol a gesztenyefák alatt tigrisek tanyáznak.

355. oldal, Utószó

Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok Szibéria őslakosságának népköltészete

Kapcsolódó szócikkek: Amur · gesztenyefa · Szibéria · tajga · tigris
3 hozzászólás
Chöpp >!

A tajga sok titkot őriz magában, és titkait féltékenyen elrejti az emberek elől. Komornak és hallgatagnak látszik, de csak eleinte. Akinek sikerül közelebbről megismerkednie vele, az hamar hozzászokik, és sóvárgó vágy fogja el, ha sokáig nem lát erdőt. A tajga csak kívülről látszik halottnak, valójában teli van élettel.

129-130. oldal Elátkozott hely

V. K. Arszenyev: Derszu Uzala A Távol-Kelet őserdeiben

Kapcsolódó szócikkek: tajga
Vackor6 P>!

– Annyi időt töltöttem a tajgán! Imádom a tajgát, az otthonomnak tartom, szinte élőlényként kezelem. Sosem szegtem meg a törvényét, sosem öltem meg olyasmit, amit nem kellett, sosem vágtam ki fát, csak ha muszáj volt. Úgyhogy amikor láttam a felém vágtató tigrist, úgy éreztem, a saját anyám árult el.

225. oldal, 15. fejezet, Második rész

John Vaillant: A tigris Igaz történet bosszúról és túlélésről

Kapcsolódó szócikkek: tajga
Aurore>!

Amikor Nyehljudov közelebbről megismerkedett a börtönökkel és a fegyencek életével, akkor megértette, hogy a foglyok között leggyakrabban kifejlődő vétkek – részegesség, kártya, kegyetlenkedés – meg a fegyencek elkövette fertelmes bűncselekmények, s maga az emberevés – mindez nem véletlen, nem degenerációs jelenség, nem bűnöző alkat következménye, ahogyan ezt a kormányok kedvében járó korlátolt tudósok hirdetik, hanem mindez szükség-szerű és elkerülhetetlen következménye annak az érthetetlen tévhitnek, hogy egyik ember meg-büntetheti a másikat. Nyehljudov megértette, hogy az emberevés nem a tajgában kezdődik, hanem a minisztériumokban, az ügyosztályokban és bizottságokban – a tajgában csupán végződik.

487. oldal - III. rész, 19. fejezet (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: tajga
Chöpp >!

Az Usszuri menti púposszúnyog a tajga keserves átka. Csípése helyén azonnal vérző sebecske keletkezik, és szörnyen viszket, minél jobban vakarja az ember, annál erősebben. Ha sok a púposszúnyog, egyetlen pillanatra sem lehet levetni az arcot védő szúnyoghálót. A púposszúnyog megvakítja az embert, beleragad a hajába, fülébe, bemászik a ruhaujjába és elviselhetetlenül csípi a nyakat. Az ember arca megdagad, mintha orbánca lenne.

66. oldal

V. K. Arszenyev: Derszu Uzala A Távol-Kelet őserdeiben

Kapcsolódó szócikkek: orbánc / cellulitisz · szúnyog · tajga
7 hozzászólás
Timár_Krisztina I>!

Andrej Tarhanov: Holló

Tajga mocsára virágot bontott.
Micsoda titkot rejt e lepel?
Virágzik a víz. S az öreg holló
kortyolni abból semmit se mer.
Villám-szilánkok sütnek szeméből.
Mióta megvan, sohase rest,
háromszáz éve jósol merészen
balsorsot másnak, keservetest.
De ma, érezvén: közelg a vége,
kitisztult vészes tekintete,
felhőkre, fákra, virágra, rétre
mintha először tekintene.
Hallván madárkák halk áriáit,
s hogy peng az ág, mint sok-húrú lant,
meglátta, hogy a vízen virág nyit,
és csodálkozott, és lezuhant.

(Fordította: Bede Anna)

189. oldal, Műköltészet - manysi

Nagy Katalin – Fehérvári Győző (szerk.): Dalom, dalom, hej! Regém, regém, haj! Szöveggyűjtemény vers- és prózamondóknak a rokon népek irodalmából

Kapcsolódó szócikkek: holló · tajga
kalypso>!

Aki számtalan fát dönt ki évek során át a tajgában, hatalmas irtásokat teremt jobbra és balra, annak nem jut eszébe, a lelke sem kívánja, hogy egy zelnicebokrot ültessen, megvédendő a házát a szabadon fújó széltől és szabadon járó tekintettől. Ki mint él…

24. oldal

Kapcsolódó szócikkek: tajga · zelnicemeggy (Prunus padus)
2 hozzászólás
Belle_Maundrell >!

A tajgán a félelem nem bűn, a gyávaság viszont az […]

25. oldal

John Vaillant: A tigris Igaz történet bosszúról és túlélésről

Kapcsolódó szócikkek: bűn · félelem · gyávaság · tajga
darkfenriz>!

Hív a tajga. Gondolataink már réges-rég ott járnak a távoli hegyek, a szilaj patakok, a vadmadárral teli tavak körül. Az éjszakai tábortűz lángjáról álmodunk, és tagjainkban már érezzük a napi menetelés jól ismert fáradtságát, arcunkat meg-megcsapja hirtelen a tűlevelű erdők, napsütötte rétek, üde tavaszi hajtások gyantás illata.

5. oldal

Kapcsolódó szócikkek: tajga
10 hozzászólás