Szép Frigyes német király személy

Bíró Szabolcs: Lángmarta dél
!

III. Frigyes vagy Szép Frigyes (németül: Friedrich der Schöne), (1289 – 1330. január 13.) német király 1314-től és ugyancsak III. Frigyes néven Ausztria uralkodó hercege 1308-tól haláláig. Családja révén említik még I. Habsburg Frigyes néven is. Német királyként az ellenkirályok között tartják számon, ezért a sorszámozása csak feltételes.
https://hu.wikipedia.org/wiki/(III.)_Frigyes_n%C3%A9met…

!

Friedrich der Schöne


Idézetek

KingucK P>!

Annak a diadalmas esztendőnek, az Úristen ezerháromszázhuszonegyedik évének őszén, Szent András havának vége felé járva fejedelmi küldöttséget fogadott Temesváron minden magyarok királya. Unokatestvére, az osztrák herceg és német ellenkirály, Habsburg Frigyes látogatta meg kedves kuzinját díszes kísérettel. Az udvar már napok óta lázas készülődésben volt, amikor háromszáz fénylő páncélú, színes selyemköpenybe burkolózott lovas kíséretében berobogott a legbelső várudvarra Szép Frigyes címeres utazóbatárja, s onnan – hitvese nélkül – kikászálódott a német-római császári cím várományosa.

ÖRÖKKÖN LOBOGÓ LÁNGOK

KingucK P>!

Károly és ifjú lengyel hitvese, Erzsébet királyné minden fogásból óvatosan, kimérten csipegetett, ahogy az uralkodói párhoz méltó volt, míg a kerek képű, szőrtelen arcán asszonyi vonásokat viselő Frigyes valósággal zabálta az elé kerülő ételeket.

ELSŐ EPIZÓD, A férfi kötelessége - 1. fejezet

KingucK P>!

A két koronás fő a pápa mellett az őket támogató uralkodók segítségében bízott leginkább. Bajor Lajos első számú külföldi támogatója Luxemburgi János volt, a cseh király, aki azonban Anjou Károly egykori sógoraként nem szerette volna, hogy a németek belviszálya miatt romoljon meg a két dinasztia jó kapcsolata – meg aztán állítólag pénze sem volt soha arra, hogy seregeket küldjön Bajor Lajos mellé. Hanem János király lánya, Beatrix csupán egyetlen évig lehetett magyar királyné, hiszen ezerháromszáztizenkilencben szülés közben életét vesztette. Erre akart építeni Frigyes herceg, amikor útnak indult Temesvárra.

ELSŐ EPIZÓD A férfi kötelessége 1. fejezet

KingucK P>!

Habsburg Frigyes, akit nőies vonásai és aranybarna csigákban vállára omló haja miatt Szép Frigyesnek is neveztek, tizenkilenc esztendős kora óta viselte az osztrák hercegi címet – azóta, hogy apja merénylet áldozata lett, és bátyját is idő előtt elragadta a halál. Kezdetben kifejezetten jó viszonyt ápolt unokatestvérével, a bajor Lajossal, de amikor Frigyest tették meg Alsó-Bajorország kormányzójává, baráti kapcsolatuk ellenségeskedésbe fordult át.

ELSŐ EPIZÓD A férfi kötelessége 1. fejezet

KingucK P>!

Az évente megújuló dühvel folytatott harc sokkal inkább abban merült ki, hogy a felek egymás tartományait pusztították, párthíveit gyilkolták. Az ezerháromszáztizenhatban megválasztott új pápa, XXII. János sem könnyítette meg a háborúskodó felek helyzetét – egyszerűen nem foglalt állást egyikük mellett sem, és a sok ajándék, a temérdek pénz, egyéb diplomáciai trükk is feleslegesnek bizonyult nála mind Lajos, mind Frigyes részéről.

ELSŐ EPIZÓD A férfi kötelessége 1. fejezet

KingucK P>!

Frigyes azonban félreértette a hosszú csendet, és újfent taktikát váltott.
– Adj nekem nyolcezer vérszomjas lovast – kérte szelíden –, és én garantálom neked, hogy Pozsony ismét a Magyar Királyság része lesz!
Ezzel végre sikerült gyenge pontot érnie, és ezt ő maga is tudta. Alighogy befejezte a mondatát, Károly szeme felviláglott, és késő lett volna, hogy palástolja érzelmeit. Régóta fájt már a foga Pozsony vármegyére, márpedig az húsz éve idegen földhöz tartozott – azóta, hogy Andrásnak, a szent királyok utolsó leszármazottjának osztrák özvegye birtokaként Habsburg kézre került.

ELSŐ EPIZÓD A férfi kötelessége 1. fejezet