szentbeszéd fogalom

Christopher Moore: Biff evangéliuma
José Saramago: A kolostor regénye
Bernard Cornwell: Sharpe diadala
William Somerset Maugham: Az ördög sarkantyúja
Lomb Kató: Egy tolmács a világ körül
Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában
André Schwarz-Bart: Igazak ivadéka
John Steinbeck: Csatangolások Charleyval
C. S. Lewis: Keresztény vagyok
Jack Vance: Lyonesse 1. – Suldrun kertje
Poór János (szerk.): A kora újkor története
Richelle Mead: Vámpírakadémia
Czesław Miłosz: A hatalom megragadása
Michel Foucault: A bolondság története a klasszicizmus korában
Avilai Szent Teréz: Önéletrajz
Jálics Ferenc: Szemlélődő lelkigyakorlat
Edward Rutherfurd: London kétezer évének története
Al-'Arabi ad-Darqawi: Az emlékezés rózsakertje
Julia Quinn: Csókja megmondja
Simone Elkeles: Rules of Attraction – A vonzás szabályai
Kniewald Károly: A lélek tűzharcosa
Tiffany Reisz: Az angyal
J. R. Ward: A király
Theodora Goss: Az alkimista lányának különleges esete
Blanka Lipińska: 365 nap
Kristi Ann Hunter: Előkelő álarcosbál
Zágorec-Csuka Judit: Ismeretlen vadászmezők

Idézetek

PSawyer>!

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

Carlos lelöki Dylan lábát az asztalról, majd megpróbál visszaemlékezni, arra a szentbeszédre, amelyet Kiara apja tartott neki annak idején. – Uno: se drog, se alkohol. Dos: mellőzni a csúnya szavakat. Három lányom és egy feleségem van, tessék tisztelni őket! Tres: hétköznap legkésőbb fél tizenegykor, hétvégén éjfélre legyél itthon! Cuatro: takaríts fel magad után, és segíts a ház körül, ha megkérnek rá, pont, mint a saját gyerekeink. Cinco: tévézni csak házi feladat után lehet. Seis: … – Carlos nem emlékezett arra, hogy mi volt a hatodik szabály, de igazából nem is érdekelte. Ő már megfogalmazott egyet, amelyet nagyon ki óhajtott hangsúlyozni: – Cecíliával pedig nem randizhatsz, még csak ne is gondolj rá! Kérdés?
– Aha, egy. – A fiú előredől a széken, és pimasz vigyorral egyenesen Carlos szemébe néz: – Mi történik, ha szarok a kurva szabályaira?

348. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Carlos Fuentes · Kiara Westford · szentbeszéd
1 hozzászólás
SzAngelika>!

– Krisztus is magába fogadta a bűnösöket és adószedőket és más alávaló bűnösöket is, nekik adta királyságát. Könyörületes és nagylelkű napjain néha még újságírókkal is szóba állt.
Mosolya megint megváltozott. Most színtiszta irónia ült ajkain.
– Mégis honnan… – kezdte Suzanne, és majdnem megnémult a döbbenettől.
– Jegyzetelt a mise alatt. Csak egy protestáns evangélikus vagy egy újságíró képes jegyzetelni a szentbeszéd alatt…

7. fejezet - 130. oldal

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
Eltiron>!

Szent Elric mezítláb elzarándokolt a Smoorish sziklához, hogy az igaz hitre térítse Magrét, az ogárt. Későbbi beszámolók szerint Elric dél körül érkezett meg hozzá, és Magre udvariasan beleegyezett, hogy meghallgatja mondanivalóját. Elric ékesszóló szentbeszédet tartott, Magre pedig közben begyújtotta a tűzhelyét. Elric idézte a Szentírást, részletesen elmagyarázta az idézetet, majd szent énekeket énekelt a Hitről. Amikor befejezte és elkiáltotta az utolsó „Hallelujá”-t, Magre megkínálta egy kupa sörrel, hogy enyhítsen szomjúságán. Kése élesítése közben megdicsérte vendége szónoki képességeit. Ezután lecsapta Elric fejét, kibelezte, nyársra húzta, megsütötte, majd hagyma és káposzta körítéssel elfogyasztotta a szent eledelt. Szent Uldine megkísérelt megkeresztelni egy trolit a Fekete Meira mocsárban. Rendkívül kitartó volt; a troll négyszer erőszakolta meg próbálkozásai közben, míg végül a szentéletű asszony feladta. Időközben négy manónak adott életet.

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
1 hozzászólás
Berilla>!

Csönd marad zene után is, szentbeszéd után is, mondta az olasz vállat vonva, mit számít, hogy dicsérik a szentbeszédet s megtapsolják a muzsikát, ha igazán talán csak a csönd létezik.

184. oldal

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
ddani>!

Tisztára a német szellem áradt belőle; bármit akart is elmondani, egy röpke megjegyzést, egy szentbeszédet, egy lexikon tartalmát vagy egy háború történetét, úgy érezte, hogy menten elpusztul, ha nem sikerül egyetlen mondatba belepréselnie. Mindig így van ez: valahányszor a művelt német fejest ugrik egy mondatba, hosszú időre eltűnik a szemünk elől, s csak akkor látjuk viszont, amikor felbukkan óceánjának túlsó partján, egy befejező igével a szájában.

huszonkettedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
ParaNoya>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– Biff, én értékelem, hogy szóvivője akarsz lenni a kedvenc bűnödnek, de nekem most nem ez kell, hanem hogy segíts megírni a szentbeszédet. Mi van az üdvözültekkel?
– Tessék?
– A boldogokkal.
– Azt írtuk: „Boldogok, akik éhezik és szomjúhozzák az igazságot; boldogok a lelki szegények; a tiszta szívűek; akik sírnak; a szelídek; a…” Várj!Mit adunk a szelídeknek?
– Lássuk csak, ööö, itt van: „Boldogok a szelídek, mert azt mondjuk nékik:'bravó'!”
– Hát ez elég gyenge.
– Ja.
– Örököljék a szelídek a Földet!
– De azt már a síróknak adtad, nem?
– A francba velük, legyen a szelídeké!
– Oké. A Föld a szelídeknek. Megvan. Boldogok, akik békét teremtenek.Meg az irgalmasok is. Ennyi.
– Ez mennyi?
– Hét.
– Kevés. Kell még egy. És a seggfejek?
– Nem, Jozsó, seggfejeket ne. Eleget tettél már a seggfejekért. Ott van Nátán, Tamás…
– Boldogok a seggfejek, mert… ööö… nemtom… sose csalódnak?
– Nem, ami sok, az sok. Seggfejeket nem. Ne már, Jozsó, miért nem lehetnek nálunk erősek is? Miért jutnak nekünk a szelídek, csórók,elnyomottak és kiakadtak? Miért nem lehetnek mellettünk, csak egyszer, a nagy, hatalmas gazdagok kivont karddal?
– Mert nekik nincs szükségük ránk.
– Jó, de „Boldogok a seggfejek” akkor is kizárt.
– Akkor ki legyen?
– Paráznák?
– Nem.
– És a rejszolók? Kapásból öt-hat tanítványon segítenél.
– Rejszolók se. Megvan. Boldogok, akiket az igazságért üldöznek.
– Ez már jobb. És mit kapnak?
– Gyümölcskosarat.
– A szelídek kapják az egész Földet, ezek meg gyümölcskosarat?
– Akkor a mennyek országát.
– Azt minden szegény megkapja.
– Mindenki valamit.
– Jó, akkor „osztoznak a mennyek országán”. Megvan.
– De adhatjuk a gyümölcskosarat a seggfejeknek.
– A SEGGFEJEKNEK SEMMIT!
– Bocs. Csak sajnálom őket.
– Te mindenkit sajnálsz, Józsua. Ez a munkád.
– Igaz is. Elfelejtettem.

Christopher Moore: Biff evangéliuma Aki Jézus gyerekkori haverja volt

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
forElle>!

– Az a baj – szögezte le tárgyilagosan –, hogy nő vagyok.
Ezt egyszer a plébános magyarázta el neki. Ádámról és Éváról prédikált, s ezt az alkalmat arra használta fel, hogy zord fenyegetéssel riogassa női híveit. – Asszonyok, ha meg akarjátok menteni a lelketeket, emlékezzetek Évára. Mert a nők természetében rejlik a hajlandóság a léhaságra és a test bűneire, és úgyszintén a halálos bűnre is. A nőket különösképpen fenyegeti a pokol.
Ősz hajú öregember volt, akit Mabel nagyon tisztelt. A szentbeszéd megrémítette, és amikor legközelebb találkozott a plébánossal, megkérte, hogy magyarázza meg neki: – Atyám, miért hajlamosabbak a bűnre a nők?
Az öreg kedvesen mosolygott. – A természetükben rejlik, gyermekem. Isten gyengébb edénynek teremtette a nőt. – Ez régi hiedelem volt, magától Szent Páltól származott. – A férfi az, aki Isten képére készült, gyermekem. A férfi magva hozza létre a tökéletes mását. Ennélfogva az asszony, aki csak az edény, amelyben megérik a mag, alacsonyabb rendű. Ő is eljuthat a mennyországba, de mivel alacsonyabb rendű, nehezebben.
Napokba telt, amíg Mabel megemésztette ezt az ellentmondást nem tűrő felvilágosítást. Bizonyos dolgok azonban még mindig fej törést okoztak neki, ezért aztán, bár félt, hogy megharagszik rá, és bocsánatot kért az értetlensége miatt, újra felkereste a nyájas öregembert és megkérdezte:
– Ha a férfi magva a maga tökéletes mását hozza létre, akkor hogyan lehetséges, hogy nők is születnek, ugyanúgy, mint férfiak?
A plébános csöppet sem haragudott, és kezét a lány vállára tette.
– Nagyon jó kérdés – mondta neki. – Látod, a magvak némelyike hibás. De, és ez is az Isten teremtésének egyik csodája, ez szükségszerűen van így, hogy létrejöjjenek azok az edények, amelyek révén folytatódhat az emberiség. Ez minden?
– Azon is elgondolkodtam, atyám – folytatta alázatosan –, ha a gyermek csak a férfi magvából születik, akkor miért van az, hogy a gyerekek gyakran az anyjukra hasonlítanak, nem pedig éppen az apjukra?
Megnyugtatására a plébános egyetértőn, sugárzó arccal nézett rá.
– Az isteni gondviselés valóban csodálatos. De hát, gyermekem, te úgy gondolkozol, mint valami orvos. A kérdésedre nincs biztos válasz, de Arisztotelész, a nagy filozófus – és itt elmosolyodott a saját tanultságának nyilvánvaló voltán –, úgy vélte, hogy miközben a meg nem született gyermek még az anyja méhében növekszik, valami fluidumot iszik az anyából, ami valamiféle hatással lehet rá. Így hát elfogadhatod, hogy ez az oka.
– Végül még egy utolsó dolgot mondj meg nékem, atyám – folytatta Mabel jámborul. – Ha egy nő számára olyan nehéz, hogy üdvözüljön, akkor én mit tegyek?
A pap összevonta a szemöldökét, nem mintha haragudott volna, hanem csak azért, mert maga sem tudta.
– Ezt nehezen lehet megmondani – felelte végül. – Imádkozzál komolyan. És mindenben engedelmeskedj a férjednek. – Kis szünetet tartott. – Vannak, akik azt mondják, gyermekem, hogy csak a szüzek kerülhetnek be könnyen a mennyországba. De nem mindenki számára járható ez az ösvény.
Mabel ebből a jóságos beszélgetésből három dolgot értett meg: azt, hogy a nők alacsonyabb rendűek, hogy van benne talán valami hajlam az orvosi mesterségre, és hogy a szüzesség a legvalószínűbb út, amelyen a mennyországba juthat.

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
1 hozzászólás
padamak >!

Ugyanígy az egyház sem másért létezik, mint hogy az embereket Krisztushoz vonzza, hasonlóvá tegye őket Krisztushoz. Ha nem ezt teszi, akkor minden székesegyház, az egész klérus, a missziók, a szentbeszédek, de még a Biblia maga is csak puszta időpocsékolás. Isten nem valami más célból lett emberré! Sőt az is kétséges, hogy a világmindenséget valami más célból teremtette volna. A Biblia azt mondja, hogy a teljes univerzum Krisztusért jött létre, s hogy minden benne összpontosul.

258. oldal - NEGYEDIK KÖNYV 8. Nehéz-e a kereszténység, vagy könnyű? (Harmat, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
>!

Úgy értem, hogy titokban tegyük, mert ez a beszédmód nincs már divatban. Hiszen még a templomi szónokok is igyekeznek úgy beszélni, hogy senkit meg ne bántsanak. Elhiszem, hogy jó a szándékuk, s bizonyára a tettük is az: csakhogy ilyen beszédre kevesen fognak megjavulni. Vajon mi az oka annak, hogy oly kevés nyilvános bűnben élő ember tér meg a szentbeszédek hallatára? Tudja mit gondolok én? Azért, mert a szónokok túlságosan okosak. Nem veszi el az eszüket az Isten iránti szeretetnek tüze, mint tette az apostoloknál, s így a beszédük nem igen gyújt. Nem mondom, hogy úgy lángoljanak, mint az apostolok, de azért többet szeretnék bennük ebből a tűzből látni. Tudja Kegyelmed, hogy mit kell nagyon fontosnak tartani? Azt, hogy az ember utálja az életet, és semmit se adjon arra, vajon megbecsülik-e, vagy sem. Ha arról volt szó, hogy kinyilvánítsanak valami igazságot, s helyt álljanak érte Isten dicsőségéért, az apostoloknak mindegy volt, vajon elvesztenek-e mindent, vagy pedig megnyernek-e mindent. Mert aki igazán mindent kész kockára tenni Istenért, az egyiket épp oly közömbösen veszi, mint a másikat. Nem mondom, hogy én is ilyen vagyok, de szeretnék ilyen lenni.

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
4 hozzászólás
Zsebmoly>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

V köhögött, mert félrenyelte a füstöt.
– Beth téged bízott meg, hogy levezényeld a szertartást?
Az angyal felállította amúgy is kilométer magas gallérját.
– Azt akarta, hogy a legszentebb személy csinálja a házban.
– Hát szentet azt kapott, az biztos – dörmögte valaki.
– Az nem Butch bibliája? – kérdezte V.
Az angyal felmutatta a könyvet.
– De igen. Krisztus teste, ahogy ő nevezi. Még egy szentbeszédet is írtam.
– Isten irgalmazz! – fohászkodott valaki a tömeg másik oldalán.
– Várjunk csak, várjunk, várjunk! – V kézzel sodort cigarettájával integetett. – Én egy istenség fia vagyok, mégis téged választott?
– Szólíthatsz lelkipásztornak… és mielőtt még Mr. Sox Rajongó túlságosan is felkapná a vizet, szeretném, ha mindenki tudná, hogy törvényes pap vagyok. Alig egy óra alatt elvégeztem egy tanfolyamot az interneten, és most már felszentelt vagyok, bébi.
Rhage felemelte a kezét.
– Pásztorom, lenne egy kérdésem.
– Igen, fiam, te tényleg a pokolra jutsz. – Lassiter keresztet vetett, aztán körülnézett. – Szóval, hol van a menyasszony? És a vőlegény? Készen állok az esketésre.
– Ehhez nem hoztam elég dohányt – morgolódott V.

517. oldal, 50. fejezet (Alexandra, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd