szalicilsav tárgy

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium
Kovács Lajos – Csupor Dezső – Lente Gábor – Gunda Tamás: Száz kémiai mítosz

Idézetek

Arianrhod P>!

Tündérre utal a kisze harmadik neve: villő (német Wüli, szlovák vila = ,.tündér").
A villő nemcsak szalmabáb, hanem szalaggal, kendővel felöltöztetett fűzfaág is lehet. (Angol willow, holland wilg, német Weide, görög he liké=„fűzfa". A nevek a „tekerni, csavarni, hajlítani" jelentésű indoeurópai wel szóalakra vezethetők vissza. Ez illik a fűzfavessző tulajdonságaihoz és fölhasználásához. Heliké a Sarkcsillag körül „tekergő" medve-csillagképek egyik görög neve is.) Ezzel ismét a fákban tisztelt felsőbbrendű lényekhez érkeztünk, ami a naptárnak ezen a szakaszán – gondoljunk a keresztfára! – igazán nem csodálatos.

A fűznek mint a tavasz egyik jelképes fájának igencsak „boszorkányos" a múltja, s nemcsak a belőle készülő boszorkányseprű és gyógynövény- volta miatt (szalicilsavat tartalmaz).

Róla nevezték el a Helikon hegyét, ahol Apollón múzsáinak fűzfaligete állott, továbbá a holdistennők szent fája volt, és Athéné-Minerváé is az olajfa mellett. Ez a két faféleség hasonlít egymáshoz. Hogy mennyire, azt mutatja egy harmadik, mindkettőre hasonlító faféle, amit olajfűznek is hívnak (hivatalos nevén „keskenylevelű ezüstfa", Elaeagnus angustifolia).

Ezen túlmenően a fűz halálfa volt, a gyász és az elveszett szerelem jelképe. Ma is így él a köztudatban, miközben életfa is, hiszen köztudomású, hogy a fűz jól tűri a metszést, és a levágott fűzfavessző a földbe dugva könnyen kihajt és meggyökeresedik.

Kapcsolódó szócikkek: fűzfa · Minerva · Pallasz Athéné / Minerva · szalicilsav
1 hozzászólás
Szávitrí>!

A biokertészet ugyanakkor nem csökkenti pl. a rákkeltő anyagok kockázatát, bizonyos esetekben pedig egyenesen növeli azt. Bruce N. Ames szerint (University of California, Berkley, USA) minden egyes növény méreganyagokat (toxinokat) termel, hogy megvédje magát a gombák, rovarok és állati kártevők (akár az ember) ellen is. Az egyik ilyen gyakran termelt toxin a szalicilsav, amit mi is használunk befőzéshez. A laboratóriumi vizsgálatok azt igazolták, hogy ezek a toxinok semmivel sem kevésbé mérgezőek, mint az ember által készített növényvédőszerek (peszticidek).

30. oldal, Veszélytelenek-e a természetes anyagok?

Kapcsolódó szócikkek: szalicilsav