sárkány állat

A különféle lények, amelyeket ma sárkánynak hívunk, valószínűleg nem azonos eredetűek, de mégis egymással párhuzamosan jöttek létre különböző kultúrákban a világon, talán fosszilizálódott dinoszaurusz- és ősemlős csontmaradványokra született magyarázatképpen.
A kínai sárkányok (többek között) általában jóságos lények, míg az európai sárkányok és a perzsa mitológia sárkányai ellenségesek. A kígyószerű mágikus lények már a mezopotámiai mitológiában is jelen voltak. Tiámat, aki megszülte Lahmu és Lahamu víziszörnyeket, sárkányszerű vízikígyó. Az akkád mitológiában szárnyas kígyók, kígyótestű kimérák jelentek meg, mint Mushussu, Tiámat gyermeke, Marduk „háziállata”. Ez a hettita mitológiában fejlődött tovább önálló, isteni szintű lénnyé, aki a Mardukkal azonos Viharistent is legyőzte.
A keresztény vallás sárkányai jellemzően mint a Sátán (ördög) vagy annak szolgái jelennek meg. Szent György vértanút a sárkány legyőzőjének tekintik. A magyar sárkány[1] a honfoglalás idején még egy törzsi tisztséget jelölt, s csak később vált elválaszthatatlanná a nyugati-keresztény mitológiákban szerepló bestia képétől. A magyar mitológia hagyományos sárkány-képe nem hüllő, hanem humanoid figura, akinek adott esetben több feje lehet, ami lelkeket szimbolizál. A 'sárkány' szó jelentése valószínűleg „fehér kán”.
A 15. század elején, Magyarországon is működött egy magát Szent György védelme alá helyező világi lovagrend, a Sárkány Lovagrend. A Rend jelképe egy sárkány, pontosabban egy ouroborosz volt. Tagja volt Vlad havasalföldi fejedelem is, akit a sárkány latin neve után Vlad Draculnak neveztek el. Az ő fia volt a későbbi Vlad Ţepeş (Karóbahúzó Vlád), röviden Drakula. (Wikipédia: http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1rk%C3%A1ny)
Idézetek




– Ez itt egy vándor boszorka – bökött a rajzlap felső sarkában egy göcsörtös botot markoló alakra Lea. – Útnak indul, mert ki kell szabadítania a világszép sárkányunokáját egy gonosz királyfi karmai közül.
– És meg kell szereznie hozzá a következő hegy tetején nyíló csodatevő páfrányvirágot is – fűzte hozzá Angika. – Amit négy vérszomjas tündér őriz.
24. oldal





Ne cibáld a sárkány farkát.
226. oldal
George R. R. Martin – Elio M. García Jr – Linda Antonsson: A tűz és jég világa 91% A Trónok harca és Westeros ismeretlen históriája




MAGYAR MENNYDÖRGŐSÁRKÁNY
A legveszedelmesebbnek ez nem vicc tartott sárkányfaj. Kimondottan óriásgyíkszerű testét fekete pikkelyek borítják. Szeme sárga, szarvai és a farkából kiálló tüskék bronzvörösek. Kivételesen hosszú lángcsóvát tud fújni, akár 15 métereset is. Cementszürke tojásának héja rendkívül kemény. Áttöréséhez a kicsinyek kikelésükkor a farkukat használják, amelyen addigra kifejlődnek a tüskék. A magyar mennydörgősárkány kecskét, juhot és – ha teheti – embert eszik.
69-70. oldal (Animus, 2014)




– Miért van mindennek köhögéscsillapító szaga? – kérdeztem.
– Eukaliptusz – mutatott a bennünket körbevevő nagy fákra.
– Az, amit a koala is szeret?
– Na meg a szörnyek. Imádják rágcsálni a leveleket. Különösen a sárkányok.
– A sárkányok eukaliptuszleveleket rágcsálnak?
– Higgy nekem – erősködött Zoé –, ha neked olyan szájszagod lenne, mint a sárkányoknak, te is mindig azt rágnád.
Nem faggattam többet, de attól kezdve még inkább nyitva tartottam a szemem.
230. oldal, 16. Találkozásunk az örökös szájbűz sárkányával





Amikor a sárkány átmegy az égen, jég esik.
72. oldal, Szaga napló (Ráció, 2011)




Egy hétfejű sárkánykölök csúnyán összevesztek.
Rájuk szólt az anyja, de ő nem maradtak veszteg.
Bár már egy sem emlékeztek, hogy min kapott össze,
Végül leharapta egymást, önmagát is közte.
Ja, hogy hol itt a tanulság? Szájbarágom, tessék:
Minden fejtúltengés vége teljes fejetlenség.
Sárkánymese





– Csodákat művel egy ember elszántságával, ha sárkányt talál az udvarában.
517. oldal
George R. R. Martin: Tűz & Vér 82% Westeros Targaryen királyainak históriája




Jace teljesen elképedt.
– Sosem hallottál a Katakombák és sárkányokról?
– Katakombákról hallottam – mondta Jace. – Sárkányokról is, bár nagyrészt kihaltak.
Simon csalódottnak tűnt. – Sosem öltél sárkányt?
– Valószínűleg soha nem találkozott kétméteres tündenővel sem, bolyhos bikiniben – mondta ingerülten Clary. – Hagyd már ezt, Simon!
118. oldal, Első rész: Leszállni az éjbe - 8. Fegyverek