rutin fogalom

Toine Heijmans: A tengeren
Greg McKeown: Lényeglátás
Héctor García Kirai – Francesc Miralles: Ikigai – A hosszú élet japán titka
Afonso Cruz: Virágok
Terézia Mora: Szerelmes ufók
Pintér Judit Nóra: A krónikus betegségek lélektana
Leigh Bardugo: Six of Crows – Hat varjú
Kylie Scott: Pause

Idézetek

Chöpp >!

Biztos vagyok benne, hogy az életet a rutin öli meg, és nem a halál, és hogy a megszokás kővé dermeszt, egy nap majd tükörbe nézünk, és azt látjuk, hogy szoborrá merevedtünk, Lót felesége jut erről eszembe, amikor a férjével kimenekülnek Szodomából, melyet lakóinak vétkei vittek pusztulásba, és azt mondták neki, ne nézzen hátra.

61. oldal

Kapcsolódó szócikkek: megszokás · rutin
Nikolett_Kapocsi P>!

Úgy adódott ugyanis, hogy Szato Maszahiko megváltozott napi rutinja a következőképpen alakult: felkelés után egy darabig a szobájában gubbasztott, nem dolgozott, csak úgy tett, mintha, aztán elment otthonról, de nem sétált, és csak úgy tett, mintha, hazafelé pedig csak azért nem szimulálhatta a bevásárlást, mert ellentétben a sétával, ami külső szemlélő számára nem megkülönböztethető az olyan mintha sétától, a bevásárlás nem ilyen, mert vagy vásároltál valamit, vagy nem.

Kapcsolódó szócikkek: rutin
Szelén>!

Használd fel ezeket a tippeket egy olyan rutin kialakítására, melynek során mindennap először az aznapi legnehezebb feladatod megoldásához látsz hozzá. Keress egy kiváltó mechanizmust – ez lehet például a napi első pohár narancslé az asztalodon, a mobilodon beállított ébresztés vagy bármi más, amit szokásszerűen már most is megteszel reggelenként –, amelynek a hatására leülsz , és legkeményebb feladatra koncentrálsz.

222. oldal

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

Kapcsolódó szócikkek: feladat · mobiltelefon · narancslé · rutin
Gothic I>!

Nem Inejt akarta, hanem a megszokott rutinjuk kellett neki.

157. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kaz Brekker · rutin
Lélle P>!

Havi Carel filozófusnő, akit harmincas évei elején halálos kimenetelűnek jósolt, ritka tüdőbetegséggel diagnosztizáltak, […] „testi bizonyosságnak” nevezi a testi mozgások rutinszerű kivitelezési képességét, a „képes vagyok rá” evidens, természetesnek vett, nem reflektált – Merleau-Ponty kifejezésével pre-reflexív – érzését, ami minden rutincselekvésünket, mozdulatunkat átjárja: persze hogy fel tudok menni a lépcsőn, persze hogy el tudok menni a boltig. Bár a „képes vagyok rá” érzése nem határtalan, de a határ, hogy mire vagyok még képes, lehetőségében tágítható. A kétség, hogy le tudom-e futni a félmaratont, normálisan inkább motiváló erő, a határaim kitolásáról szól, tehát nem zavarja meg a testi bizonyosságom, biztonságom érzetét, inkább kihívások elé állítja. A betegségtapasztalatban azonban a fájdalommal, funkcióvesztéssel ez az evidens, mindig a háttérben működő testi bizonyosság elvész, és a „testi kételynek” adja át a helyét. Elvész a megszokott mód, ahogyan cselekvéseinken keresztül a tárgyakhoz, tevékenységekhez (fogmosás, futás, séta) kapcsolódunk, ami az idegenség, a világtól való leválasztottság érzését eredményezi, illetve az eltávolodást a többi embertől, akik továbbra is a megszokott módon kapcsolódnak a világhoz.

40-41. oldal, 2. Veszteségek és a szenvedés lélektana (L'Harmattan, 2018)

Lélle P>!

Egy konkrét betegség sajátos tünete, például a fájdalom, a légszomj vagy a remegés nem egyszerű tünetként van jelen a tapasztaló számára, hanem a tapasztalatszerzés, a világ és az önmegélés állandó horizontjává válik, amely folyamatosan határokat szab, korlátoz. A mindennapok a romlás elleni küzdelemről, vagy az állapot fenntartásáért birtokolt kontrollról szólnak. A betegség fenomenológiáját és az orvos-beteg kapcsolatot kutató másik filozófusnő, Kay Toombs, aki maga is sclerosis multiplexxel él, beszámol arról a tapasztalatról, hogy a napi rutincselekvések kivitelezéséhez nem csupán megfeszített fizikai erőkifejtésre van szükség, hanem óriási akaraterőre, lelkierőre is. Nehéz mindennap, újra és újra igent mondani a kihívásokra, amelyeket saját teste állít az ember elé. A szerző „egzisztenciális fáradtságnak” hívja a lelki fáradtságot, amelyet a folytonos erőkifejtés előidéz (Toombs, 2001, 39.).

41-42. oldal, 2. Veszteségek és a szenvedés lélektana (L'Harmattan, 2018)

Enikő_Rácz>!

A rutin az akadályok eltávolításának egyik legerőteljesebb eszköze. Rutin nélkül a lényegtelen, a figyelmet elvonó dolgok elhatalmasodnak rajtunk.

216. oldal

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

Kapcsolódó szócikkek: akadály · rutin
Szelén>!

A rutin az akadályok eltávolításának egyik legerőteljesebb eszköze. Rutin nélkül a lényegtelen, a figyelmet elvonó dolgok elhatalmasodnak rajtunk. De ha létrehozunk egy olyan rutint, amellyel szilárdan kézben tartjuk a lényeges dolgokat, a végrehajtást robotpilóta fogja irányítani. Nem kell tudatosan hajszolni a lényeges dolgokat, maguktól fognak megtörténni úgy, hogy gondolkodni sem kell rajtuk. Nem kell naponta értékes energiát áldozni arra, hogy mindent rangsoroljunk. Egy kevés kezdeti energiát kell befektetnünk egy rutin megalkotásába, utána már csak követni kell.

216. oldal

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

Kapcsolódó szócikkek: akadály · lényeg · rutin
Nikolett_Kapocsi P>!

Az a képességünk, hogy egy rutinfeladatot mikroáramlattá változtassunk, vagyis hogy élvezetessé tegyük, elengedhetetlen ahhoz, hogy „boldoggá” válhassunk, hiszen mindannyiunk életében akadnak rutinszerű tevékenységek.

Még Bill Gates is azt mondja, hogy minden áldott este elmosogat. A világ leggazdagabb emberének nem kellene ezt tennie, de ő szereti ezt a rutinfeladatot. Azt állítja, élvezi a mosogatást, segít neki ellazulni és rendbe szedni az elméjét, és igyekszik minden egyes nap jobban végezni ezt a feladatot. Egy adott sorrendet követ, amit ő maga alakított ki: először a tányérok jönnek, aztán a villák, és így tovább.

Ez az egyik olyan pillanata a nap folyamán, mikor beáll nála a mikroáramlás.

Kapcsolódó szócikkek: Bill Gates · rutin
tothebone >!

A fedélzeten rutinból kell cselekedni, és rendet kell tartani. Ez az, ami megnyugtatja az embert. A kikötőkötelek balra, a horgonyrekeszbe. Kávé nyolckor. Csizmák az orrkajütbe. Rendszeresen beírni a pozíciót a hajónaplóba. Meghallgatni az időjárás-jelentést az adóvevőn. Bevonni a zászlót napnyugtakor. Vihar közeledtével a sütőbe tenni a telefont.
Túlélni is csak rutinból lehet. Ha baj van, vakon tudni kell, mi hol van. Ha nincs meg ez a rendszeresség, összegabalyodnak az ember gondolatai. Minden egyszerre jut eszébe. A felhők, a sütő, a kávé, a csizmák, a zászló. A kislány, aki az orrkajütben alszik.
Aki nem gondolkodik tisztán, azt magával sodorja a tenger.

13. oldal

Kapcsolódó szócikkek: mobiltelefon · rutin