rasztafári vallás szómagyarázat

Budai Szücs Ferenc: Verigudlájf
Jay McInerney: Bright Lights, Big City
Jo Nesbø: Hóember
Lawrence Block: The Burglar Who Traded Ted Williams
Bob Marley: A jövő a kezdet kezdete
Bánszegi Katalin: Etiópia
!

A rasztafariánus vagy rasztafári vallás (röviden raszta) egy vallási mozgalom, ami I. Hailé Szelasszié etióp császárt tiszteli. (a Királyok Királya, az Urak Ura és Júda(Júdea) népének hódító oroszlánja – the King of Kings, Lord of Lords and the conquering Lion of the tribe of Judah tiszteletbeli megnevezéssel). A rasztafári elnevezés a Ras Tafari Makonnen névből ered, ez volt a neve Hailé Szelasszié császárnak a koronázása előtt. Szelassziét a raszták Jah-nak (Jahve rövidítése, Isten megnevezése) a földi megtestesülésének és a szentháromság tagjának tekintik. A mozgalom a jamaicai fekete munkásoktól és parasztoktól ered az 1930-as évekből, egy bibliai prófécia sajátos értelmezéséből, fekete politikai aspirációkból és Marcus Mosiah Garvey raszta próféta tanításaiból, habár Garvey maga nem ismeri el Szelassziét messiásnak. A mozgalom eredetileg a fekete felsőbbrendűséget hirdette. Ez a jellemző nagyjából lekopott róla, mivel gyorsan nyitott mindenféle népcsoport felé, bár a három legnagyobb rendje közül az egyik, a Bobo Shanti ma is vallja.

A raszta mozgalom a világ számos részén elterjedt, főleg migráció útján és a reggae zene közvetítésével, ami főként Bob Marleynak köszönhető. 2000-ben több mint egymillió raszta volt szerte a világon. A jamaicaiak öt százaléka tartja magát raszta vallásúnak.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Rasztafari%C3%A1nus_mozgalom


Idézetek

Stone>!

Pulis and Komondors, the Rastafarians of the dog world.

Kapcsolódó szócikkek: rasztafári vallás
KingucK P>!

Továbbá, hogy Etiópia valamelyik királya a reinkarnálódott Messiás.
– Haile Selassie – bólintott Harry. – A rasztafári vallás.
– Nahát, maga mi mindent tud!
– Bob Marley lemezek. Nos, ez akkor valamelyest megmagyarázza az Afrikához való vonzalmát.

II. rész 11. fejezet

Amapola P>!

… amikor Hailé Szelassziét 1930-ban megkoronázták, akkor sokan azt mondták, hogy ezzel beteljesült a Bibliának azon igéje, mi szerint „a Király Afrikából jön”. Alighanem ezen a királyon egy új megváltó értendő, és nem egy földi fejedelem. Ezt a hiedelmet viszont alátámasztotta az a tény is, hogy itt, Afrikában, kivívta függetlenségét egy ország, amelynek növekvő tekintélye egyenrangúvá teszi azt a világ bármely más államával. A császár tehát olyan, mint Isten, azonos Istennel, tehát Afrika Megváltója visszatért. Mégpedig az etióp császár személyében! Jamaicában ezért Marcus Garvey úgy vélte, hogy ennek alapján egy mozgalmat, egy új vallást hoz létre „Vissza Afrikába” címszó alatt. De mi legyen a vallás neve? Kézenfekvőnek tűnt, hogy annak valahogy kötődnie kell az etióp császárhoz, ha már a világ feketéinek zászlaját is az etióp zászló színeiben állapították meg. Így lett a vallás neve a császár polgári neve, Rasz Tafari után rasztafari, mely vallásnak rövidesen a szabályait is kidolgozták. Szigorúan meghatározták, hogy disznóhúst enni, tejet és kávét fogyasztani tilos, viszont a marihuána fogyasztása szent dolog!

182. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Haile Selassie · rasztafári vallás
entropic P>!

At Fourteenth Street three Rastafarians get on, and soon the car reeks of sweat and reefer. Sometimes you feel like the only man in the city without group affiliation. […] You could start your own group – the Brotherhood of Unfulfilled Early Promise.

Bloomsbury, 2007, p. 54

Kapcsolódó szócikkek: rasztafári vallás
Chöpp>!

[…] én csak később jöttem rá, hogy a raszta az egy afrikai eredetű mágikus vallás, és különösen Jamaicában nagyon népszerű…

16. oldal

Kapcsolódó szócikkek: rasztafári vallás
Thamy>!

Rastafári azt jelenti, legfőbb teremtő: Isten.

23. oldal

Bob Marley: A jövő a kezdet kezdete Bob Marley füveskönyve

Kapcsolódó szócikkek: rasztafári vallás