Perszephoné személy

Alice Sebold: Komfortos mennyország
Jean Shinoda Bolen: Bennünk élő istennők
David Almond: Skellig
Marie Phillips: Csintalan istenek
Rick Riordan: A titán átka
Alekszandar Fol – Ivan Marazov: Thrákia és a thrákok
Sarah Diemer: The Dark Wife
Závada Péter: Ahol megszakad
Rick Riordan: Az utolsó olimposzi
Gillian Flynn: Éles tárgyak
Rick Riordan: Percy Jackson és a görög istenek
Rebecca Solnit: A Field Guide to Getting Lost
Michael Cunningham: A hókirálynő
Martin Persson Nilsson: Greek Folk Religion
Jen Calonita: Bírnod kell a célig
Vic Malachai: In the Shadow of Demeter
!

Perszephoné (görögül Περσεφόνη; a rómaiaknál: Proserpina) a görög mitológiában a termékenység, termés istennőjének, Démétérnek és Zeusznak lánya, Hadész elrabolt felesége. Előfordul Koré (a. m. „lány”, ti. Démétér lánya) vagy Perszephoneia név alatt is. Vitatkoznak arról, hogy hol rabolta el Hádész, mindenesetre épp virágot szedett, mikor megdördült az ég, meghasadt a föld, és a mélyből előbukkanó Hádész fekete, sötétséget fújó lovaival elragadta, amik egy fekete szekeret húztak. Perszephonénak csak sikoltani maradt ideje – azt is csak Hekaté, a Hold istennője hallotta. Héliosz napisten látta is, és a lányát kereső Démétérnek el is mondta:látta, ki volt a tettes, de Zeusz engedte Hádésznak, hogy Perszephonét elrabolja. Démétér gyászba borult, egy időre az Olümposzon lakó istenekkel is szakított, és az embereknek szentelt templomában élt. Csak úgy volt hajlandó visszatérni, ha Perszephoné az év kétharmad részét vele, és csak a maradékot tölti az Alvilágban, Hádésszal. Perszephonénak ugyanis a föld mélyén kellett maradnia: evett egy gránátalmamagot Hádész kezéből. Perszephoné így az alvilág úrnője: gyakorta megengedi a jó, arra méltó embereknek, hogy az elhunytakat visszavigyék a felszínre. Példaként Orpheusznak is megengedte Eurüdiké feltámasztását – bár abba Hádész is beleegyezett. Vagy Alkésztisz története, aki saját életét áldozta férje helyett: Héraklész addig szorongatta Thanatoszt, a fekete leplű halált, míg az vissza nem adta Alkésztisz életét. Ehhez azonban Perszephoné hozzájárulása is kellett: Héraklész erejét csodálva eleresztette Alkésztiszt, és visszahívta Thanatoszt a föld alá.

!

Perszephoné (görögül Περσεφόνη) a görög mitológiában a termékenység, a termés istennője, Démétér és Zeusz lánya, Hadész elrabolt felesége. Előfordul Koré (görögül am. „lány”) név alatt is.
Forrás: wikipédia

Kendare Blake Wargoddess trilógiájában, mikor először beszélnek róla Athéna és Demeter, kiderül, hogy jó ideje már spoiler spoiler


Idézetek

T1m1>!

    Hádész tenyere megtelt sötét lángokkal.
    – Mire vársz?! Sújts le rám! A többi isten sem néz ki ennél többet belőled. Bizonyítsd be, hogy igazuk van.
    – Tényleg elhallgattathatnád végre – értett egyet Démétér.
    Perszephoné felsóhajtott.
    – Nem is tudom. Azt hiszem, még a harc is jobb anyám gabonapelyhénél. Már a könyökömön jön ki.

261. oldal, 16. Segítség egy tolvajtól

PKatica>!

– Szóval, Zoé azt mondta, engedélyre van szüksége, hogy haladéktalanul elhagyhassa a tábort. Kheirón ezt visszautasította. Emlékeztette Zoét, hogy a Vadászoknak itt kell maradniuk addig, amíg Artemisztől más parancsot nem kapnak. Erre Zoé azt mondta… – Grover egy nagyot nyelt. – „Hogyan kaphatnánk parancsot Artemisztől, ha eltűnt?"
– Vajon mit értett azalatt, hogy eltűnt? Eltévedt? Útmutatásra vár?
– Nem, azt hiszem, úgy, hogy nyoma veszett. Elvitték. Elrabolták.
– Elrabolták?! – próbáltam felfogni. – Hogyan rabolhat el valaki egy halhatatlan istennőt? Ez lehetséges egyáltalán?
– Nos, igen, úgy értem, ez történt Perszephonéval is.
– Nem csoda, hiszen ő csak a mimózák istennője volt.
Grover szinte sértetten nézett rám.
– A tavaszé!
– Mindegy!

Khimaira>!

Perszephoné az alvilág úrnője, királynője és elevenek ottani vezetője lett. Ahányszor csak egy hős, vagy hősnő leszállt a holtak közé, Perszephoné volt az, aki fogadta és kalauzolta. (Érdekes módon mindig jelen volt. Annak ellenére, hogy az év kétharmadát az olümposziak között tölthette, egyetlen látogató sem talált egy cédulált az alvilág kapuján ezzel a felírással: "Hazamentem anyámhoz.")

199. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Perszephoné
2 hozzászólás
Ancalimë P>!

– […] Amikor Hádész lángra lobban, Perszephoné képes lehűteni. Perszephoné megszépítette az Alvilágot. Hádész sosem engedett volna meg ilyesmit azelőtt.

332. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Hádész / Pluto · Megara (Meg) · Perszephoné
Szyszyyy IP>!

– És?
– Mit és? Szép pár lesznek! Hádész erős. Jóképű… vagyis, hm, nos, inkább erős.

109. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Hádész / Pluto · Perszephoné
Timár_Krisztina I>!

A kettős női idolok talán már a görög típusú Démétér-Perszephoné istennőpárosra – anya és lánya – utalnak. Ebből a szempontból érdekes az orszojai lelet: két egymásba helyezett női idol. Lehet, hogy e kései bronzkori alkotások rituális formában ábrázolják az istennői terhességnek és a születésnek mozzanatait.

51-52. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Démétér / Ceres · Perszephoné
MariannaMJ>!

– Sajnálom Perszephonét, mert amikor az élőkkel van, félnek tőle az emberek, amiatt, ahol járt – felelte Amma. – És akkor sem igazán boldog, amikor az anyjával van, mert tudja, hogy vissza kell térnie az alvilágba.

267. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Perszephoné
AniTiger P>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Kellemes délelőtt volt. Mina anyukája hozott nekünk teát. Leült mellénk a lépcsőre. Beszélt nekünk a fiókákról, a nyíló virágokról, az egyre melegebb levegőről, a napról, amely egyre magasabbra kúszik az égen, és egyre melegebben süt. Elmesélte, hogy a tavasz miként lehel életet a világba a több hónapos tetszhalál után. Mesélt nekünk Perszephonéról, akit arra kényszerítettek, hogy az év felét mélyen a föld alatt, sötétségben töltse. Tél volt, amikor be volt zárva a föld mélyébe. A napok rövidültek, hidegebbek, sötétebbek lettek. Az élőlények elbújtak. Amikor előjöhetett, tavasz lett, úgy változott a világ, ahogy ő közeledett a földfelszínhez. Minden ragyogóbb, erőteljesebb lett, hogy őt köszönthessék. Az állatok felébredtek, és kicsinyeket hoztak a világra. A növények rügyeket és hajtásokat hoztak. Az élet visszatért.
– Régi történet – mondtam.
– Igen – mondta. – De talán olyan legenda, ami majdnem teljesen igaz. Nézz körül, Michael. Fiókák, virágok, ragyogó napsütés. Lehet, hogy amit magunk körül látunk, nem más, mint ahogy a világ köszönti Perszephonét, aki végre visszatért közénk.

Harmincnyolc

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Kapcsolódó szócikkek: Perszephoné · tavasz
latinta P>!

Tiszta vatta

Nyilvánvaló: osztozkodás a nyár is.
Hatnak itt a jól bevált vektorok.
Tócsába száll, megissza a kanális,
az útszéli medrekben elcsorog.

Az alvilágba hull a tiszta vatta,
körös-körül tapintható sötét
– a lomb a földnek végül visszaadta:
Démétér siratja Perszephónét.

26. oldal (Jelenkor, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Démétér / Ceres · Perszephoné
Arianrhod P>!

The myth of the abduction of the vegetation goddess seems to be pre-Greek; and so is the name of Persephone, which occurs in curiously varying forms : Phersephassa and Periphone.

Kapcsolódó szócikkek: Perszephoné
1 hozzászólás