– Ez jó hosszú tíz perc volt – állapította meg Cortez arra utalva, hogy félórája indultam el a sulitól.
– Lassan jöttem – böktem ki.
– Neményi mit akar itt? Bejönni? – kérdezte tőlem, és abszolút nem zavarta, hogy Arnold fültanúja a beszélgetésünknek.
– Csak köszönni jött – magyarázkodtam Arnoldra pillantva, remélve, hogy hajlandó részt venni a beszélgetésben.
– Meg is öleljelek? – nézett rá Cortez unottan.
– Nem, kifejezetten örülnék neki, ha ezt kihagynánk – hátrált Arnold.
– Na, ez jól sikerült – szóltam közbe, és búcsúzósra vettem a figurát. – Arnold, köszönöm, hogy meglátogattál.
– E-mailben jelentkezem. – Adott két puszit, én pedig zavartan viszonoztam. – Cortez – nyújtotta a kezét Arnold, mire Cortez kezet rázott vele. – Ha nagyon szeretnéd, neked is írok – tette hozzá erőltetetten.
– Ez miért pedálozik ennyire? – nézett rám Cortez kérdőn, ismét figyelmen kívül hagyva Arnold létezését.
– Kibékültünk – vallottam be a mostanra nyilvánvaló tényt, és én tényleg értékeltem Arnold igyekezetét. Cortez már kevésbé.
– Jó. Így is örültem, hogy egy városba kerülsz ezzel a barommal, de most, hogy szent a béke köztetek, valósággal kicsattanok, úgy várom a szeptembert – hadarta Cortez ingerülten.
– Hogy mondod? – kerekedett el Arnold szeme.
– Mondom, barom vagy! – ismételte meg Cortez.
– Nem, nem azt – meredt rá Arnold. – Hogy érted, hogy egy városba kerül velem? – kérdezte egyenletes, talán túlságosan is nyugodt hangsúllyal, én pedig a szám szélét rágva lesütöttem a szemem.
– Nem mondtad neki? – nézett rám Cortez.
– Nem. És kösz – néztem rá idegesen.
– Reni, elárulnád, miről van szó? – fordult hozzám Arnold.
– Persze. Ösztöndíjat kaptam Párizsba – nyögtem ki.
– Párizsba költözöl??? – ámult Arnold.
– Ne örülj, Neményi. Költözünk. Többes szám – vigyorgott rá Cortez.
– Téged is felvettek a párizsi egyetemre? – döbbent le újból, és azt hiszem, Arnoldot az ismeretségünk óla még soha nem láttam ennyire zavartnak.
– Most viccelsz, ugye? – sajnálta le Cortez. – Meghagyom a dohos szagú egyetemista szerepét neked. Én húzok az Air France-hoz.
– Ó, elnézést. Elfelejtettem, hogy az életcélod mogyorót osztogatni – mondta Arnold, kissé megfeledkezve arról, hogy most éppen „jóban próbál lenni Cortezzel”.
– Várom a pillanatot, amikor rájössz, hogy a Sorbonne-hoz állatira nem vagy nagy szám. Mi lesz veled „átlagosként"? – érdeklődött Cortez, akinek viszont nem szerepelt a napi teendői között a „dumálok egy jót Neményivel” program.
– Majd elmesélem, amikor jelzed, hogy kapcsoljam be a biztonsági övemet, mert hamarosan leszállunk – vágott vissza Arnold.
Én pedig olt álltam közöttük, totál szerencsétlen, hülye helyzetben kilencedikesként, tizedikesként, tizenegyedikesként és végül végzősként.
– Na, jó. Sziasztok – szólaltam meg hirtelen, és otthagytam őket. Nem mintha ez zavarta volna bármelyiket is, szerintem észre sem vették, hogy leléptem, záporoztak a sértések, főleg Cortez részéről, de azért Arnoldot sem kell félteni, úgyhogy elvoltak.
Egyedül ballagtam haza a hűvös, napsütéses időben, és becsaptam magam mögött az ajtót.
– Mi volt a suliban? – érdeklődött anyu.
– Arnold miatt kiraktak olvasókörről, aztán Cortez kiakadt, végül összebalhéztak, én pedig hazajöttem – hadartam. Anyu és apu kérdőn meredt rám.
– Hányadikos a gyerek? – kérdezte apu, anyu pedig széttárta a karját. Kicsit összezavarta őket a beszámoló.