oxitocin szómagyarázat

Daniel Goleman: Társas intelligencia
Louann Brizendine: A női agy
Norman Doidge: A változó agy
Elizabeth Davis – Debra Pascali-Bonaro: Orgazmikus szülés
Dan Rhodes: Elvehetlek feleségül?
Cserna-Szabó András: Szíved helyén épül már a Halálcsillag
Kim Stanley Robinson: 2312
Jennifer Probst: Keresd az alkalmat
Cynthia Hand: Say Goodbye – Amikor búcsúzunk
Yuval Noah Harari: Sapiens
Carmine Gallo: Storytelling
John M. Gottman – Nan Silver: A jól működő házasság 7 alapelve
Feldmár András – Büky Dorottya: Kapcsolatok könyve
Sigríður Hagalín Björnsdóttir: A sziget
Pál Ferenc: Ami igazán számít
Dean Burnett: A boldog agy
Kepes András: A boldog hülye és az okos depressziós
Michaeleen Doucleff: Hogyan neveljünk önálló és kedves felnőtteket?
!

Az oxitocin (INN: oxytocin) (görög eredetű szó, jelentése gyors szülés) az agyalapi mirigy hátulsó lebenyében tárolódó, a hipotalamuszból érkező hormon. Szabályozza a simaizmok működését, fontos szerepe van a szülés megindításában.

Az oxitocin méhösszehúzó hatását egy brit gyógyszerész, Sir Henry Hallett Dale fedezte fel 1906-ban. A hormon tejelválasztási szerepét először Isaac Ott és John C. Scott írta le 1910-ben, majd később Schafer és Mackenzie 1911-ben.

Az oxitocin volt az első polipeptid hormon, amelyen szekvenálást, illetve fehérjeszintézist hajtottak végre. Az eljárás Du Vigneaud nevéhez köthető, aki munkájáért Nobel-díjat kapott 1955-ben.

Az oxitocin fehérjetermészetű anyag (peptid), amely sok gerinces élőlény agyalapi mirigyének a hátsó lebenyében található. Emberben ez a hormon a köztiagybeli hipotalamusz révén kerül a vérbe. Szoptató nőknél a szopás hatására szabadul fel így elősegítve a tej kiürülését az emlőből. Szülés alatti felszabadulása méhösszehúzódásokat okoz.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Oxitocin


Idézetek

GytAnett>!

Kémia

Madarat lehetett volna velem fogatni, amikor tudós barátnőm beleegyezett, hogy a feleségem lesz.
– Ez életem legboldogabb pillanata – jelentettem ki.
– Nekem is – felelte. Szokatlanul erős dopamin- és norepinefrin-löketet érzek. Természetesen a neurotranszmitterek termelődése idővel csökken majd, de úgy érzem, hogy a vazopresszin-szintünk sokáig megfelelő marad, így jól megleszünk hosszú távon is. De ne foglalkozzunk most ezzel! – kiáltotta, megszabadulva a szemüvegétől és a laboratóriumi köpenyétől. – Mit szólnál, ha felszabadítanánk egy kis oxitocint?

23. oldal

Kapcsolódó szócikkek: oxitocin · vazopresszin
6 hozzászólás
julianna83>!

Boldogságnak nevezzük, de ezek valójában kellemes érzések. Úgy tűnik, az evolúció, mint afféle fókaidomár, hormon-jutalomfalatokkal igyekszik rávenni minket a túlélés és a szaporodás mutatványaira; például a kötődést, a simogatást és a csókolózást oxitocinnal, a nevetést, az orgazmust és a napfényt endorfinnal, a táplálkozást, a szexet dopaminnal, a kényelem- és biztonságérzetet, a hierarchia mászókáján való felkapaszkodást szerotoninnal jutalmazza. Mi meg szerelmeskedünk, gondoskodunk az utódainkról, jókat lakmározunk, hajtunk sikerért, dicsőségért, hogy kapjunk egy kis hormonkát az idomártól.

38-39. oldal

Kapcsolódó szócikkek: dopamin · endorfin · hormonok · oxitocin · szerotonin
Chöpp >!

Tudományos szempontból rengeteg érv szól a testi közelség módszere mellett. Érintésre úgy szikrázik fel a gyerekek agya, mint egy tűzijáték. A csiklandozás és a játékos birkózás egy BDHF nevű fehérjét szabadít fel az agyban, amely az agy érését és növekedését segíti. A szelíd, finom simogatás hatására az oxitocin nevű „boldogsághormon” szabadul föl, amely a biztonság és a szeretet érzésével tölti el a gyereket.

228. oldal

Kapcsolódó szócikkek: oxitocin
ntGyörgy>!

John Gottman, a világhírű családterapeuta számára például az jeleneti a napja egyik csúcspontját, amikor a munkából hazaérve megcsókolja a feleségét. Nem fiatalemberről van szó, elmúlt már hetvenöt éves is, de napközben még mindig azzal a gondolattal vidítja fel magát, hogy este jóízűen smárolni fog a feleségével. Méghozzá legalább fél percig, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy rendesen beinduljon az oxitocintermelés! A kutatók már csak ilyenek.

94. oldal

Pál Ferenc: Ami igazán számít Hogyan bánjunk jól magunkkal és másokkal?

Kapcsolódó szócikkek: csók · John Gottman · oxitocin
Angele>!

Leifur mondta mindig, hogy valami történik olyankor, amikor az emberek leülnek egy fortyogó levesesfazék mellé és együtt esznek, együtt törik meg a kenyeret. Az agy egy különleges hormont, oxitocint termel, ugyanazt, amit nemi aktus közben, az anyáknál pedig a szoptatáskor is. Ez a biokémiai szeretet. A szeretet mindent megbocsát és mindent elvisel, de talán csak egy hormon, gyógyító erő, amely összeköt bennünket. Leifur csak nevetett, a tudomány sajátos válaszokat ad, az ember abban hisz, amiben akar.

Kapcsolódó szócikkek: oxitocin
treeoxide P>!

B.D.: De a szerelemnek is van biokémiája. A szerelmes embereknél a nucleus caudatusnak nevezett agyterület aktiválódik, megindul a dopamintermelődés, emelkedik az oxitocinszint.
A legfinomabb függőség…

151. oldal, 12.

Kapcsolódó szócikkek: dopamin · oxitocin · szerelem
Lovebooks>!

Úgy tűnik, az evolúció, mint afféle fókaidomár, hormon-jutalomfalatokkal igyekszik rávenni minket a túlélés és a szaporodás mutatványaira; például a kötődést, a simogatást és a csókolózást oxitocinnal, a nevetést, az orgazmust és a napfényt endorfinnal, a táplálkozást, a szexet dopaminnal, a kényelem- és biztonságérzetet, a hierarchia mászókáján való felkapaszkodást szerotoninnal jutalmazza. Mi meg
szerelmeskedünk, gondoskodunk az utódainkról, jókat lakmározunk, hajtunk sikerért, dicsőségért, hogy kapjunk egy kis hormonkát az idomártól.
De minket, embereket se ejtettek ám a fejünk lágyára. A kellemes érzésekhez morált, értékeket társítunk, költészetbe, művészetbe, tudományba csomagoljuk.

38-39. oldal

Kapcsolódó szócikkek: dopamin · endorfin · evolúció · oxitocin · szerotonin
zsuzsyb I>!

Pénz, társadalmi státusz, plasztikai műtétek, gyönyörű házak, magas pozíciók – ezek egyike sem tesz minket boldoggá. Tartós boldgoság csakis a szerotoninból, dopaminból és oxitocinból származhat.

Yuval Noah Harari: Sapiens Az emberiség rövid története

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · dopamin · oxitocin · szerotonin
Semilla>!

Azért, mert amit a szerelem fogalmával társítunk, pusztán kémia. Tudományosan bizonyított szakaszokra bontható. Egy adag tesztoszteronnal és ösztrogénnal kezdődik,
amit „testi vágynak” gondolnánk, ezt követi az ostoba „epekedő” fázis, ami az adrenalin, dopamin és egy kevés szerotonin keveréke – mellesleg ettől pontosan úgy viselkedik
az agyunk, mint a crack-függőké –, és ha végigcsináljuk az első meg a második szakaszt, „érzelmi kötődéssel” végződik, amikor is a test oxitocint és vasopressint termel, ami
alapvetően szertelen ölelkezésre késztet. Tudomány. Ennyi.

Kapcsolódó szócikkek: adrenalin · dopamin · ösztrogén · oxitocin · szerotonin · tesztoszteron
Kkatja P>!

     – Az oxitocin a társadalmi emlékezet – magyarázta a lány. Anélkül nem is vesszük észre a többi embert. Nekem többre van szükségem. Vazopresszinre is, gondolom.
     – A monogámia hormonjára – jegyezte meg Wahram.
     – A hímekben a monogámiáé. De az emlősöknek csak három százaléka monogám. Ennél szerintem még a madarak is jobbak.
     – A hattyúk – vetette fel Wahram.
     – Igen.És én Második Swan, vagyis Hattyú vagyok. De nem vagyok monogám.
     – Nem?
     – Nem. Azt leszámítva, hogy az endorfinokhoz hűséges vagyok.

163. oldal Wahram és Swan

Kapcsolódó szócikkek: endorfin · hattyú · oxitocin · vazopresszin