Óceánia helyszín

George Orwell: 1984
Kiszely István – Hankó Ildikó: Szokatlan szokások
Balogh János: Túrkevétől Óceániáig
Polgár Ernő: Óceánia
George Orwell – Fido Nesti: 1984

Idézetek

Chris_Q>!

A hadifoglyoktól eltekintve, Óceánia átlagpolgára soha egy pillantást sem vethet eurázsiai vagy keletázsiai polgárra, s tilos számára az idegen nyelvek ismerete. Ha külföldiekkel érintkezhetne, rájöhetne, hogy azok is hozzá hasonló teremtmények, s hogy a legtöbb dolog, amit róluk hallott, hazugság.

228. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Óceánia
Chöpp >!

Óceániában a halottakkal szembeni beállítottság változó; hol ellenséges, hol baráti. Ez a kettősség a temetkezési szokásokban és a rítusokban is kifejezésre jut. A halottal szembeni ellenséges magatartást például az a szokás bizonyítja, hogy a halottat a sírban guggoló helyzetben, összekötve helyezik el, hogy megakadályozzák visszatérését, míg a halottal szembeni baráti magatartás abban nyilvánulhat meg, hogy ünnepi viseletben, fegyvereivel és tulajdonaival együtt lakóházában temetik el, ahol családja tovább is tartózkodik.

640-641. oldal Halottkultusz

Kiszely István – Hankó Ildikó: Szokatlan szokások Testdíszítések és más biológiai és társadalmi furcsaságok

Kapcsolódó szócikkek: Óceánia
4 hozzászólás
Nikoletta_Klein>!

Csak ez a nyüzsgő, lenézett tömeg, Óceánia lakosságának nyolcvanöt százaléka teremtheti meg azt az erőt, amely elpusztíthatja a pártot. Belülről nem lehet megbuktatni, ellenségeinek – ha ugyan vannak egyáltalán – nincs módjuk rá, hogy összejöjjenek, még arra sincs, hogy felismerjék egymást. […] A proliknak azonban, ha egyszer valahogy tudatára ébredhetnének saját erejüknek, nem lenne szükségük összeesküvésre, csak fel kellene kelniük„, és megrázniuk magukat, ahogy a ló rázza le magáról a legyeket. Ha akarnák, holnap reggel darabokra törhetnék a pártot. És mégis… amíg nem ébrednek öntudatra, nem fognak fellázadni, s amíg fel nem lázadtak, nem ébredhetnek öntudatra.

57. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Óceánia
Amapola P>!

Ismeretes, hogy kétszázmillió évvel ezelőtt a Földön egyetlenegy nagy őskontinens létezett, a Pangea. Ez a kontinens darabokra szakadt, és úszni kezdett, ám ezt nem úgy kell elképzelni, mint egy vízen úszó tutajt, hanem egy szilárd kéregdarab mozog egy olyan képlékeny valamin, mint a sűrűre dagasztott tészta. A következőképpen történik mindez: egész Ausztrália egy ilyen kontinentális alapon úszik, és ennek szubdukciója, legyűrődése valahol Óceánia nyugati sávjában van. Az alapzat itt lehajlik a magmába, és beleolvad. Ilyen értelemben Ausztrália fokozatosan közeledik ahhoz az árokhoz, ahová Ausztrália előőrse, Új-Kaledónia körülbelül harmincezer ezer év múlva megérkezik. Harmincezer év múlva tehát Új-Kaledónia el fog tűnni, és ezért már most, nyolcvanöt évesen is nagyon aggódom.

146. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Ausztrália · Óceánia · Új-Kaledónia
Buffy2>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Jelenleg például, 1984-ben (ha csakugyan 1984 volt) Óceánia Eurázsiával háborúzott, és Keletázsiával volt szövetségben. Sem hivatalos, sem magánmegnyilatkozásokban nem vallották be soha, hogy a három hatalom időnként másképpen is csoportosult. Pedig – ebben Winston egészen bizonyos volt – Óceánia négy évvel ezelőtt még Keletázsiával állt háborúban s Eurázsiával szövetségben. Ez azonban csak egy rejtett tudásdarabka volt, amelynek csupán azért lehetett birtokában, mert emlékezete még nem került megfelelő mértékű ellenőrzés alá. A hivatalos álláspont szerint partnercsere sohasem történt. Óceánia Eurázsiával folytat háborút: tehát Óceánia mindig is Eurázsiával folytatott háborút. A pillanatnyi ellenséget mindig ördöginek kellett tekinteni, ebből pedig az következett, hogy sem a múltban nem lehetett, sem a jövőben nem lehet szövetségre lépni vele.

41. oldal, Első rész, 3. fejezet (Európa, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: 1984 · Óceánia
giny>!

Kiribati – ejtve: Kiribász – korábbi neve Gilbert-szigetek volt, bár a szigetcsoport eredeti gilbert-szigeteki neve Tungaru volt. Az itt élő emberek rendkívül barátságosak, ugyanakkor kíváncsiak, bátrak, vendégszeretők, tréfáskedvűek, dolgaikat könnyen vevő, kiegyensúlyozott óceániaiak. Szükségleteik minimálisak, a nap legnagyobb részét – természetesen – nem munkával töltik. Találó az angol „easygoing” kifejezés rájuk. De ez a dolgokat könnyen vevő szó egész Óceánia népét is jellemzi.

Kapcsolódó szócikkek: Óceánia