O’Brien személy

George Orwell: 1984
George Orwell: 1984 (angol)
!

Richard Burton O'Brien szerepében

!

O'Brien (Alföldi Róbert) – „1984” [Szegedi Nemzeti Színház, 2020.]


Idézetek

Lélle P>!

– Hogyan érvényesíti a hatalmát egyik ember a másik fölött, Winston?
Winston elgondolkodott.
– Úgy, hogy szenvedést okoz neki – felelte.
– Helyes. Úgy, hogy szenvedést okoz neki. Az engedelmesség nem elég. Amíg nem szenved, hogyan lehetne bizonyos az ember afelől, hogy az illető az ő akaratának engedelmeskedik, s nem a sajátjának? A hatalom a fájdalom és a megalázkodás előidézésében rejlik. A hatalom abban rejlik, hogy az emberi lelkeket darabokra tépjük, s aztán olyan új alakba rakjuk össze, amilyenbe akarjuk.

294. oldal, Harmadik rész - 3. fejezet (Európa, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · hatalom · O’Brien · szenvedés · Winston Smith
2 hozzászólás
lacebo>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– Létezik-e Nagy Testvér?
– Persze,hogy létezik. A Párt létezik. Nagy Testvér a Párt megtestesülése.
– Létezik-e ugyanúgy, ahogy én létezem?
– Te nem létezel – felelte O'Brien.

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien
Lélle P>!

– S te embernek tartod magad?
– Igen.
– Ha ember vagy, Winston, akkor te vagy az utolsó ember.

297. oldal, Harmadik rész - 3. fejezet (Európa, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: emberek · O’Brien · Winston Smith
Gigger>!

Azért vagy itt, mert megbuktál alázatosságból, önfegyelemből. Nem voltál hajlandó meghódolni, ami pedig a józan ész ára. Inkább akartál őrült, egyszemélyes kisebbség lenni. Csak a fegyelmezett elme láthatja a valóságot, Winston. te azt hiszed, hogy a valóság valami objektív, külső, önmagában létező dolog. Azt is hiszed, hogy a valóság természete magától értetődő. Mikor becsapod önmagad, azt gondolva, hogy látsz valamit, feltételezed, hogy mindenki más is ugyanazt látja, mint te. Én azonban azt mondom, Winston, hogy a valóság nem külső dolog. A valóság az emberi agyban létezik, és sehol másutt. Nem az egyének agyában, amely tévedhet, és minden esetben hamar el is pusztul, hanem a Párt agyában, amely kollektív és halhatatlan. Lehetetlen a valóságot látni, ha nem a Párt szemével néz az ember. Ez az a tény, amelyet meg kell tanulnod, Winston. Véghez kell vinned önmagad megsemmisítését, s ehhez meg kell erőltetned az akaratodat. Meg kell alázkodnod, hogy meggyógyulhass.

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien
sziromkiállítás>!

– […] Things will happen to you from which you could not recover, if you lived a thousand year. Never again will you be capable of ordinary human feeling. Everything will be dead inside you. Never again will you be capable of love, or friendship, or joy of living, or laughter, or curiosity, or courage, or integrity. You will be hollow. We shall squeeze you empty, and then we shall fill you with ourselves.

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien
Fruzsilla>!

Soha többé nem leszel képes mindennapi érzelmekre. Minden meghal benned. Soha többé nem leszel képes szerelemre, barátságra, nem leszel képes örülni az életnek, nem leszel képes nevetni, érdeklődni valami iránt, nem leszel képes bátorságra, becsületességre. Üres leszel. Üresre facsarunk, aztán megtöltünk önmagunkkal.

283. oldal

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien
Ninácska P>!

Az első, amit meg kell értened, az, hogy ezen a helyen nincs vértanúság. Olvastál a múlt vallásüldözéseiről. A középkorban ott volt az inkvizíció. Kudarcot vallottak vele. Azért kezdték el, hogy kipusztítsák az eretnekséget, s azzal végződött, hogy örökkévalóvá tették. Minden máglyán megégetett eretnek helyébe ezer új támadt. Miért? Mert az inkvizíció nyilvánosan ölte meg ellenségeit, s megölte őket, bár még nem bántak meg semmit; sőt éppen azért ölte meg őket, mert nem bántak meg semmit. Emberek haltak meg azért, mert nem akarták elhagyni hitüket. Természetes, hogy minden dicsőség az áldozatoké volt, s minden szégyen az inkvizítoré, aki megégette őt. Később, a huszadik században, ott voltak az úgynevezett totalitárius rendszerek. Ott voltak a német nácik, és az orosz kommunisták. Az oroszok kegyetlenebbül üldözték az eretnekséget, mint az inkvizíció. S azt képzelték, hogy tanultak a múlt tévedéseiből; mindenesetre tudták, hogy nem szabad vértanúkat csinálni. Mielőtt áldozataikat nyilvános tárgyalásra kiállították, óvatosságból nekiláttak elpusztítani méltóságukat. Kínzással és magánzárkával addig gyötörték őket, míg megvetendő, alázatos férgekké váltak, akik bármit bevallottak, amit a szájukba adtak, önmagukat gyalázták, egymást vádolták, egymásra hárították bűneiket, s kegyelemért könyörögtek. S alig néhány év múlva mégis megismétlődött ugyanaz. A halottak vértanúkká lettek, lealacsonyodásukat elfelejtették. Miért történt ismét így? Elsősorban azért, mert a vallomásaik nyilvánvalóan kierőszakoltak és hamisak voltak. Mi nem követünk el ilyenfajta hibákat. Minden itt kimondott vallomás igaz. Mi tesszük őket igazzá. S mindenekelőtt mi nem engedjük, hogy a halott fellázadjon ellenünk. Fel kell hagynod azzal az elképzeléssel, hogy az utókor igazolni fog, Winston. Az utókor sohasem fog hallani rólad. Kiemelünk a történelem folyamatából. Gázzá változtatunk, és kibocsátunk a sztratoszférába. Semmi sem marad belőled: még egy élő agyban lévő emlék sem. Megsemmisítünk a múltban éppúgy, mint a jövőben. Sohasem létezett leszel.

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien
s_l_m>!

A legrosszabb dolog a világon – folytatta O’Brien –, egyénenként változó. Lehet az élve
eltemetés, a tűzhalál vagy a fulladás, a karóba húzás vagy ötvenféle egyéb halálnem. Vannak
esetek, amikor valami egészen közönséges dolog, még csak nem is halálos.

George Orwell: 1984 158.o.

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien
Aniko_Horváth>!

– Emlékszel- folytatta aztán-, azt írtad a naplódba, hogy „A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy”?
– Igen – felelte Winston.
O'Brien felemelte a bal kezét, befelé fordított tenyérrel, s hüvelykujját behajtva, négy ujját kinyújtotta.
– Hány ujjamat mutatom, Winston?
– Négyet.
– S ha a Párt azt mondja, hogy ez nem négy, hanem öt – akkor hányat?
– Négyet.

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien · Winston Smith
SDániel P>!

– Legelőször is azt kell megértened, hogy ezen a helyen nincs mártírhalál. Olvastál a múlt vallási üldöztetéseiről. A középkorban létezett az inkvizíció. Kudarca volt ítélve. Azért jött létre, hogy elpusztítsa az eretnekséget, de a végén állandosította azt. Minden máglyán elégetett eretnek helyébe több ezer másik lépett. Miért történt mindez? Mert az inkvizíció nyíltan végzett az ellenségeivel, és akkor, amikor még kérlelhetetlenek voltak; valójában a kérlelhetetlenségük miatt ölték meg őket. Az emberek azért haltak meg, mert nem adták fel igaz hitüket. Persze minden dicsőség az áldozatnak jutott, és minden szégyen az őt megégető inkvizítornak. Később, a huszadik században ott voltak a totalitáriusok, így nevezték őket. A német nácik és az orosz kommunisták. Az oroszok kegyetlenebbül üldözték az eretnekséget, mint az inkvizíció tette. Azt képzelték, hogy tanultak a múlt hibáiból. Azt mindenesetre tudták, hogy nem teremthetnek mártírokat. Mielőtt nyilvános tárgyalásra bocsátották az áldozataikat, szándékosan elpusztították a méltóságukat. Kínzással és magánnyal gyengítették le őket, amíg hitvány, megalázkodó roncsok lettek, akik bevallottak bármit, amit mondtak nekik, egymást gyalázva mentették magukat, egymást vádolták, egymás mögé bújtak, kegyelemért rimánkodtak. És mégis, mindössze néhány év múlva ugyanaz újra megtörtént. A halottakból mártírok lettek, és a lealacsonyodásukat elfelejtették. Újra kérdezem, miért történt mindez? Először is azért, mert a vallomásaikat nyilvánvalóan csak kicsikarták, és valótlanok voltak. Mi nem követünk el ilyen hibákat. Az itt kimondott vallomások mind igazak. Igazzá tesszük azokat. És legfőképpen nem hagyjuk, hogy a halottak újra ellenünk támadjanak. Ne képzeld azt, hogy utókor majd téged igazol, Winston. Az utókor soha nem fog hallani rólad. Ki fogunk emelni téged a történelem folyásából. Elgázosítunk téged és kiöntünk a sztratoszférába. Semmi sem marad belőled, sem egy név egy nyilvántartásban, sem egy emlék egy élő emberi elmében. Megsemmisítünk a múltban és a jövőben is. Mintha soha nem léteztél volna.

237-238. oldal

Kapcsolódó szócikkek: O’Brien