Niagara-vízesés helyszín

Jane Elliott – Colin King: Enciklopédia gyermekeknek
Meg Cabot: A neveletlen hercegnő naplója 9. – Pizsamás hercegnő
Cecelia Ahern: Talált tárgyak országa
Edward Rutherfurd: New York
Beke Sándor: Tüntető magnóliák
!

Niagara Falls

!

lights

!

Magasság: 51 m
Magasság: 51 m
Áramlási sebesség: 1 834 m³/s
Vízesések száma: 3

http://en.wikipedia.org/wiki/Niagara_Falls


Idézetek

Sunshine>!

[…] annyira sírtam, hogy hozzám képest a Niagara vízesés csak csörgedezett.

Kapcsolódó szócikkek: Niagara-vízesés
nodael>!

lebilincselném
a levegőt is a te szobádban,
ahol kilélegzett
molekuláid énekelnek,

19. oldal, Szerelmes vers a Niagara vízesésről

Kapcsolódó szócikkek: levegő · molekula · Niagara-vízesés · szoba
Belle_Maundrell>!

A Betty Parsons Gallery az Ötvenötödik utcában állt. Csak 1946-ban nyílt, de máris híresnek számított – nem kis részben Betty karaktere miatt. Miután beleszületett a régi gazdagságba, ő is követte a számára kijelölt utat – fiatalon és rangjához méltóan ment férjhez –, ám ezután fellázadt. Párizsba utazott, és ott összeköltözött egy másik nővel. A harmincas években Hollywoodban élt, mint Greta Garbo barátnője. Végül pedig, maga is, mint művész, galériát nyitott New Yorkban.
Az 1950-es évek New Yorkjában, ha valaki a modern művészet után érdeklődött, előbb-utóbb elvetődött ide.
Korábban is léteztek amerikai iskolák – a Hudson-iskola a tizenkilencedik században, a Hudson-völgy, a Niagara és a Nyugat fenséges tájképeivel; vagy az amerikai impresszionisták, akik gyakran Franciaországban, Monet birtokán, Givernyben tanultak, mielőtt hazatértek –, ám lehettek ezek bármily sikeresek, aligha újították meg a festészet kifejezésmódját. A modern absztrakt meghatározó alakjai, kezdve egészen a kubistáktól, szintén Európából származtak.
Most azonban változni látszott mindez. New York művészvilágából olyan merészen elvonult művek, művészek bukkantak fel, mint soha korábban. Jackson Pollock, Hedda Sterne, Barnett Newman, Motherwell, de Kooning, Rothko – csupa öntörvényű alkotó, akinek irányvonala az absztrakt expresszionizmus nevet viselte.
Ez lett a modern Amerika saját művészi önkifejezése, a földrengésszerű változások epicentrumában pedig egy aprócska, mégis fáradhatatlan hölgy állt, aki beleszületett a New York-i magániskolák és newporti nyaralások világába, mégis jobban kedvelte a kor lobbanékony művészeinek társaságát: Betty Parsons. Akinek nevét a galéria viselte.

669-670. oldal, Brooklyn (Alexandra, 2019)

Edward Rutherfurd: New York A város, ahol az álmok születnek

Vaklarma P>!

Végigsimítottam a mellettem álló, diófából készült vitrint. Otthon az ilyenben az elegáns étkészletet és porcelánt tartják. Itt viszont fényképek százai laktak benne: mosolygó emberek a világ minden tájáról, különböző korokból. Kezembe vettem egyet, jobban megnéztem.

Egy pár volt rajta, a Niagara-vízesés előtt álltak. Úgy tippeltem, a hetvenes évekből származhat, egy kicsit már megsárgult, ami arra utal, hogy már jól megmártózott az időben. Két negyvenegynéhány éves ember trapéznadrágban és esőkabátban. Egy életnyi pillanat közül ezt kiemelték, és elraktározták. Ha ma még élnek, már hetven fölött járnak, talán épp a fotóalbumukban lapozgatnak az unokáikkal, és a niagarás képet keresik. Titokban azon gondolkodnak, hogy talán meg sem történt az egész, csak képzelték. Életük milliárdnyi másodpercéből pont ez a másodperc valóban létezett? És közben azt morogják magukban: „Tudom, hogy megvan valahol…”

Kapcsolódó szócikkek: fénykép · Niagara-vízesés · trapéznadrág
Hóvirág72>!

– Hát, Frank, ez az – szólt az apja. – A Niagara-vízesés.
Néma csendben meredtek a látványosságra. A lezúduló víztömeg fenséges ívénél hatalmasabbat még életében nem látott. A vízpermet dagadozó felhőkben szakadt fel a lent hömpölygő folyóról.
– Megfoghatatlan – suttogta az apja. – Maga a Mindenható, Frank. Isten hangja.

341. oldala, Niagara 1825

Edward Rutherfurd: New York A város, ahol az álmok születnek

Kapcsolódó szócikkek: Niagara-vízesés
MissWenut>!

1859-ben Charles Blondin, egy francia artista, átsétált a Niagara vízesés fölött egy 48,8 m magasban kifeszített kötélen.

21. oldal (1990)

Kapcsolódó szócikkek: 1859 · Niagara-vízesés
Hóvirág72>!

1860 őszén nem kisebb személy, mint Viktória királynő fia, a walesi herceg tett látogatást Kanadában és az Egyesült Állomokban. Miután végignézte, ahogyan Blondin egy kötélen áttáncolt a Niagara vízesés felett – majd udvariasan elhárította a mutatványos ajánlatát, hogy ugyanazon a kötélen, egy talicska segítségével őt is átviszi –, a tizenkilenc esztendős herceg Manhattanbe érkezett.

411-412. oldaldlal, A sorozás 1863

Edward Rutherfurd: New York A város, ahol az álmok születnek

Kapcsolódó szócikkek: 1860 · Manhattan · Niagara-vízesés