nem euklideszi geometria fogalom

Jon Krakauer: Út a vadonba
H. P. Lovecraft: Az őrület hegyei
Bolyai János: Appendix
H. P. Lovecraft: Onnan túlról

Idézetek

csartak P>!

A nem euklideszi geometria és a kvantumfizika egymagában is megvisel bármely agyvelőt, de ha valaki még össze is keveri őket néprajzzal, úgy próbál sokdimenziós fura hátteret kerekíteni a rémmesék iszonyú sejtetései és a kandalló mellett suttogott zagyva mendemondák mögé, az aligha remélheti, hogy megússza szellemi túlfeszültség nélkül.

Álmok a boszorkányházban, 128.oldal

Dávidmoly>!

Lehet, hogy Gilmannek nem lett volna szabad olyan keményen tanulnia. A nem euklideszi geometria és a kvantumfizika egymagában is megvisel bármely agyvelőt, de ha valaki még néprajzzal is keveri őket, úgy próbálva sokdimenziós, fura hátteret kerekíteni a rémmesék iszonyú sejtetései és a kandalló mellett suttogott zagyva mendemondák mögé, az aligha remélheti, hogy megússza szellemi túlfeszültség nélkül.

165. oldal, Álmok a boszorkányházban

Kapcsolódó szócikkek: kvantumfizika · nem euklideszi geometria · néprajz · rémmese
Szelén>!

Bolyai János a magyar tudomány legnagyobb büszkesége, minden idők egyik legnagyobb matematikusa, 1802 december 15-én született. A Magyar Tudományos Akadémia a Bolyai János Matematikai Társulattal karöltve ünnepi ülésszakot rendez a nagy magyar tudós születése 150. évfordulójának megünneplésére. A Magyar Tudományos Akadémia úgy döntött, hogy Bolyai János korszakalkotó művét, az Appendixet, melynek megjelenése óta immár 121 esztendő pergett le, ünnepi kiadványként megjelenteti. Engem ért az a megtisztelő megbízatás, hogy e híres mű sajtó alá való rendezését, a mai matematikai érdeklődésű olvasó számára kívánatos magyarázatok, megjegyzések és kiegészítések megírását elvégezzem. Számomra felemelő érzés, hogy ezt a nem könnyű és kitüntető feladatot kaptam. Tizenkét évtized matematikai alkotásainak, a matematika fejlődésének tükrében Bolyai János korszakalkotó felfedezésének jelentősége élesen meg mutatkozik. A legnagyobb alkotásokat az idővel kibontakozó fejlődés nem homályosítja el, sőt jobban kiemeli valódi értéküket. Az Appendix éppen a matematikai gondolkodás fejlődésére gyakorolt hatásában olyan nagyjelentőségűnek bizonyult, ami párját ritkítja, Bolyai János évszázadokra szóló dicsőséget szerzett hazánknak, s a magyar tudománynak. E könyv felépítése a következő: Az I. részben az Euklides-féle párhuzamossági posztulátumhoz fűződő problémának, a nem euklideszi geometria fogalma kialakulásának, a nem-euklideszi geometria felfedezésének történetét, valamint az Appendix keletkezésének körülményeit ismertette. Ez a – teljességre nem törekedhető – rövid történeti bevezetés az Appendix megértését és helyes értékelését igyekszik elősegíteni.

Bolyai János: Appendix A tér tudománya

bubeszq>!

Ifjúságomnak ebben a szakában a halál ugyanolyan elvont fogalom volt számomra, mint a nem euklideszi geometria vagy a házasság. Még nem fogtam fel a halál iszonyú véglegességét, sem a rombolást, amit azokban végez, akik szívükből szerettek egy elhunytat. Izgatott a halandóság sötét misztériuma. Nem tudtam ellenállni a vágynak, hogy a pusztulás szélére lopakodva lepillantsak a szakadékba. Elborzasztott az árnyak rejtette titok, de a sejtelmekből megéreztem valamit, valami tiltott és elemi rejtelmet, ami éppoly ellenállhatatlanul vonzott, mint az édes, titkos virágú női nemiség.

Kapcsolódó szócikkek: nem euklideszi geometria