Mozambik helyszín

Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen
Noam Chomsky: Hatalom és terror
Lionel Shriver: Beszélnünk kell Kevinről
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914
Hárs Ernő – Keszthelyi Tibor (szerk.): Fekete lángok
Timothy Radcliffe: Vesd bele magad!
Besenyő János: Magyar békefenntartók Afrikában

Idézetek

arnold86>!

Volt egy úr, lakhelye Tajvan,
tudta, hogy a fején vaj van.
Margarin nem lévén
fejen állt zsemléjén –
kicsinyke öröm a bajban.

Volt egy úr, lakhelye Alaszka,
nejét egy barlangba falazta.
Kérdezték, mért tette,
azt mondta: „Mérgembe.
Untam a heringet fagyasztva.”

Volt egy úr, lakhelye Mozambik,
fenéken harapták a zombik.
Faggatták: „Nagyon fáj?”
Azt mondta: „Ugyanmár.
Eleve is volt már azon lik.”

69-74. oldal

Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen Muhi Andris és a pacák birodalma

Kapcsolódó szócikkek: Alaszka · hering · Mozambik · Tajvan · zombi
Anton_Gorogyeckij P>!

– Milyen útvonalon mentetek ki Mozambikba?
– Budapestről először Párizsba repültünk, majd onnan a Mozambiki Nemzeti Légiközlekedési Vállalat gépével – leszállás nélkül – Maputóba. Amikor kiszálltam a gépből, az első gondolatom az volt, hogy itt tényleg polgárháború volt. Másutt általában autók parkolnak, meg a járataikra várók sétálgatnak, itt meg egy két–három méteres bűzlő szemétdomb terpeszkedett közvetlenül a parkoló kellős közepén. Emellett iszonyatos meleg volt, nagy páratartalommal, és bennünket is rögtön kivert a víz. Láttuk a repülőtér túlsó sarkában a hadsereg rozsdásodó MiG–21 és MiG–17 típusú vadászrepülőgépeit, amelyek alkatrész és javítókapacitás hiányában nem repülhettek. Szóval vigasztalhatatlan egy látvány volt…
Ekkor tréfából annyit mondtam a többieknek, „fiúk, ez a mi jövőnk is.” Nem sokat tévedtem, mert gyakorlatilag 10–15 évvel később szinte ugyanez az állapot következett be nálunk is… Innen bevittek minket Maputóba a parancsnokságra, ahol bejelentkeztünk, majd elfoglaltuk a szállásainkat a Rovuma Hotelben és kipakoltunk. A hotelt ne magyar mércével gondold. Képzelj el egy egyszerű épületet, ahol sem ivóvíz, sem pedig áramszolgáltatás nincs, illetve magadról gondoskodsz minden másban is. Voltaképpen az alvóhelyet fizettük meg.

167. oldal, Spaics József, mk. ezredes, Mozambik (Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Maputo · Mozambik
Futtetenne I>!

CHARLES NOKAN

BÖRTÖNNAPLÓ
CARNET DE PRISON

2

Néger vagyok.
Rabszolga voltam Caesar alatt.
Én építettem a piramisokat, a várakat, a felhőkarcolókat.
Fekete vagyok, mint a holdtalan éjszaka.
Az én vérem termékenyítette meg a csak magára gondoló Európa síkságait.
Én robotoltam az ültetvényeken,
a gyarmatosok meg a jenkik gyáraiban.
Néger vagyok, sohase feledem sokszoros láncaimat.
Én szenvedek Kongóban,
Mozambikban, Angolában,
a gyarmatosítás és az imperializmus golyói
szétzúzták koponyámat, széthasogatták szívemet.
Én vagyok a proletár, aki térdre bukik, mielőtt nyomorult vackára érne Santo Domingóban,
Algériában és Vietnamban…
Büszke néger vagyok, öklöm emelem
minden elnyomásra.
Én vagyok Toussaint Louverture, Lumumba, Ben Barka…

Pór Judit fordítása

133. oldal

Hárs Ernő – Keszthelyi Tibor (szerk.): Fekete lángok Nyugat- és Közép-Afrika költészete

Kapcsolódó szócikkek: Algéria · Angola · Kongó · Mozambik · Toussaint Louverture
Jesper_Olsen >!

A Newsweek folyóirat azt írta 2007-ben, hogy "az Etiópiában, Szomáliában, Eritreában, Dzsibutiban, Gambiában, Maliban, Mozambique-ban, Tanzániában és Ugandában élő emberek naponta elhasznált vízmennyisége ugyanannyi, mint amennyit a fejlett országokban fogmosásra használnak, miközben folyatják a vizet.

124. oldal

Timothy Radcliffe: Vesd bele magad! Élet a keresztség és bérmálás kegyelmében

Kapcsolódó szócikkek: 2007 · Dzsibuti · Eritrea · Etiópia · fogmosás · Gambia · Mali · Mozambik · Szomália · Tanzánia · Uganda · víz
1 hozzászólás
Anton_Gorogyeckij P>!

A dél-afrikaiak ellen Mozambikból és Angolából is több támadást hajtottak végre különböző fegyveres csoportok, így azok végig aktívan részt vettek a két ország eseményeiben. Például sokszor hallunk a berlini falról, meg az izraeli kerítésekről, amelyek a palesztin területektől választják el az izraelieket, de szinte senki sem tud arról, hogy Mozambik és Dél-Afrika között is létezett ilyen kerítés, amibe még áramot is vezettek a dél-afrikaiak. Így próbálták az ellenséges fegyveresek beszivárgását megakadályozni.

154-155. oldal, Dr. Boldizsár Gábor ezredes, Mozambik (Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Angola · Dél-Afrika · Mozambik
Anton_Gorogyeckij P>!

Ami emlékezetes volt számomra, hogy találtunk légvédelmi gépágyúkat magyar kezelési utasítással! Úgy tudtam, mi egyáltalán nem vettünk részt egyik fél oldalán sem a konfliktusban. Ezért is lepődtünk meg, hogy ilyet láttunk. Ezért utánaolvastam, hogy annak idején, amikor a portugálok 1977-ben kivonultak és magára hagyták az országot, a Szovjetunió, illetve Bulgária sietett a segítségükre. Valószínű, hogy ők látták el őket fegyverrel. Ők pedig a Varsói Szerződés tagállamaként vásároltak a magyar fegyvereket, amiket így továbbadhattak.

205. oldal, Száraz Pál ezredes, Mozambik (Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Bulgária · Mozambik · Szovjetunió · Varsói Szerződés
motyi11 P>!

Huszonévesen egyszer már jártam ezen a földrészen, és akkor elvarázsolt. Afrika mintha tényleg valahol másutt lett volna. A közben eltelt időben azonban drasztikusan csökkent a vadállomány, a lakosság lélekszáma viszont az egekbe szökött, aminek következtében exponenciálisan megnőtt a szegénység. A kontinenst ezúttal szakmai szemmel értékelve egész országokat zárta ki mint szóba sem jöhetőket. Ugandában még mindig az Amin és Obote által szabadon engedett krokodilok szájából ráncigálták ki a holttesteket, Libériában az a vérengző idióta Samuel Doe uralkodott, Burundiban pedig már akkoriban is hutuk és tuszik kaszabolták egymást darabokra. Zaire Mobutu Sese Seco szorításában vergődött, miközben Mengisztu tovább fosztogatta Etiópiát, a RENAMO pedig Mozambikban rendezett ámokfutást.

136. oldal

M_Milán>!

Németország Togót, Kamerunt, Délnyugat- és Kelet-Afrikát szerezte meg. Portugáliáé volt Angola és Mozambik. Olaszországhoz a század végén került Eritrea. Róma nagy terve, Olasz Kelet-Afrika azonban Aduánál elbukott 1896-ban, amikor II. Menelik (1889-1913) etióp uralkodó csapatai szétverték az olasz expedíciós erőket.
1914-re egyedül Libéria és Etiópia maradt független Afrikában.

61

Kapcsolódó szócikkek: 1896 · 1914 · Angola · Eritrea · Etiópia · Kamerun · Libéria · Mozambik · Németország · Olaszország · Portugália · Róma · Togo
SteelCurtain>!

A „terrorellenes háborút” természetesen másutt is megindították. Például Dél-Afrikában, ahol a becslések szerint körülbelül másfél millió embert öltek meg a környező országokban a dél-afrikai rablóhadak [s hogy mi volt Dél-Afrikán belül, azt most felejtsük el]. Mozambikban és Angolában is körülbelül másfél millió embert gyilkoltak le, és több mint hatvanmilliárd dolláros kárt okoztak, csupán Reagan hivatali évei alatt, 1980-tól 1988-ig.
De azok az évek a „konstruktív kötelezettségvállalás” évei voltak, amikor Dél-Afrika megbecsült szövetségesnek számított, s Nelson Mandela Afrikai Nemzeti Kongresszusát a világ egyik „leghírhedtebb terroristacsoportjának” titulálták. Ez még 1988-ban is így volt, Dél-Afrika akkor még mindig megbecsült szövetségesnek számított, a megelőző nyolc évben művelt dolgai után. A példák sorát folytathatnánk tovább, körbe az egész világon.

Noam Chomsky: Hatalom és terror Előadások és interjúk 9/11 után

Kapcsolódó szócikkek: 1988 · Angola · Dél-Afrika · Mozambik · Nelson Mandela