Madagaszkár helyszín

Douglas Adams – Mark Carwardine: Utoljára látható
P. G. Wodehouse: Psmith a pénzvilágban
David Attenborough: Az élet erőpróbái
Gerald Durrell: A Bárka születésnapja
Gerald Durrell: A véznaujjú maki meg én
Douglas Adams – Mark Carwardine: Last Chance to See
Csató Tamás – Gunst Péter – Márkus László – Jemnitz János: Egyetemes történelmi kronológia
Vitus B. Dröscher: Gyengéd, akár a krokodil
Kiszely István: Afrika népei
Geoffrey Regan: Katonai katasztrófák, hadi baklövések
David Norman: Kis dinókönyv nagyoknak
Justh Szilvia (szerk.): Afrika
Jean-Christophe Rufin: Vad tengereken
Jerry Brotton: Térképcsodák
David Attenborough: Utazások a világ túlsó felére
!

Madagaszkár (régebbi nevén: Malgas Köztársaság, malgasul: Repoblikan'i Madagasikara, franciául: République de Madagascar), szigetország az Indiai-óceánon, az afrikai kontinens délkeleti partjánál. Madagaszkár szigetének területe 587 041 négyzetkilométer, és ezzel a világ negyedik legnagyobb szigete. Az országhoz továbbá számos kisebb sziget is hozzátartozik. Madagaszkár korán elvált az ősi Gondwana kontinenstől, illetve annak afrikai részétől, és az élővilág ezután elszigetelten fejlődött. Az itt élő fajok 90 százaléka endemikus élőlény.

A kutatók régen úgy vélték, hogy Madagaszkár az I. e. 200 és 500 között települt be, a Borneó szigetéről érkező népekből, majd később a Mozambikból letelepült bantu népből. Modern genetikai kutatások viszont a benépesítést az i. sz. 800 körüli időre teszik. A különböző forrásokból a helyi etnogenezis révén kialakult népesség neve malgas. Az ország kultúrájában jelentős szerepet töltöttek és töltenek be ma is a későbbi bevándorlók, az arabok, az indiaiak, kínaiak és az európaiak (elsősorban a franciák).

A 19. században a francia-hova háborúban Franciaország annektálta, azaz gyarmatosította Madagaszkárt, ezzel az ország szuverenitása megszűnt, és a 103 éve uralkodó Merina-monarchia tagjait a franciák Algériába száműzték. Franciaország második világháborús veresége után Madagaszkár a Vichy-kormány uralma alá került. Attól tartva, hogy a japánok tengeralattjáró-támaszpontot létesítenek Madagaszkáron, a brit csapatok hat hónap alatt elfoglalták a szigetet a szabad franciák számára.

1947-ben felkelés tört ki a francia gyarmati uralom ellen, amelyben több mint 90 ezer ember vesztette életét. A felkelés leverése után a franciák reformokat vezettek be. 1960. június 26-án jött csak el a független állam kikiáltása, melynek neve Malgas Köztársaság volt. 1992 óta az állam neve Madagaszkári Köztársaság, államformája parlamentáris köztársaság fővárosa Antananarivo.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Madagaszk%C3%A1r

!

Madagaszkár zászlaja


Idézetek

marianngabriella P>!

When Madagascar sheered off into the Indian Ocean it became entirely isolated from all the evolutionary changes that took place in the rest of the world. It is a life-raft from a different time. It is now almost like a tiny, fragile, separate planet.

Twig Technology · Douglas Adams

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár
MissWenut>!

Vannak emlősök is, amelyek hangjukat használják területigényük bejelentésére. A legnagyobb élő lemúrféle, az indri, amely Madagaszkár esőerdőinek ágain él, fejét égnek szegezve, harsány trombitaszóval adja társai tudtára háztulajdonosi jogait.

195. oldal (Park, 1991)

David Attenborough: Az élet erőpróbái Az állatok viselkedésének természetrajza

Kapcsolódó szócikkek: indri · Madagaszkár
Belle_Maundrell >!

A biológus szemével nézve Madagaszkár a Föld egyik legizgalmasabb területe.

54. oldal (Európa, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár
cassiesdream>!

… sietve biztosítottuk, hogy eszünk ágában sincs lerohanni Madagaszkárt, csupán az ország különleges állatai közül szeretnénk néhányat magunkkal vinni és megmutatni a többi vazahának, milyen csodálatos ország Madagaszkár és micsoda pompás teremtmények lakják
Az ős láthatólag elégedett volt a válasszal. Ezután rövid csend következett, míg ő újabb néhány korty sörrel és kéjes cigaretta szippantásokkal üdítette fel magát.
Elég sokáig tartott, amíg először is nagy hévvel malgas nyelven nyilatkoztatta ki , márpedig a malgasok imádják a hosszú, bonyolult szónoklatokat, amelyeket színpadias gesztusokkal kísérnek. Na és természetesen az ősnek közben jó néhányszor szüneteket kellett tartania újabb frissítők magához vételének céljából.

Gerald Durrell: A véznaujjú maki meg én Madagaszkári mentőexpedíció

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár
Rune >!

Az igazság az, hogy nagyon boldognak érezte magát azon a szigeten. Eredetinek találtam a magyarázatot, amivel előállt: szerinte a párizsi és más európai városok házaiból olyan kegyetlenül hiányzik a napfény és a természet, hogy lakóik kénytelenek világos színűre festeni a faburkolatot, fényes selyemmel bevonni az ülőalkalmatosságokat, és a falakra, mintha megannyi képzeletbeli ablak volna, olyan festményeket akasztani, amelyek a kéklő eget és sűrűn burjánzó erdőket ábrázolnak. Madagaszkáron mindez állandóan ott van a szeme előtt, és nem érzi szükségét annak, hogy a képüket kiakassza.

311. oldal

Jean-Christophe Rufin: Vad tengereken Benyovszky gróf kalandos élete

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár
Lélle P>!

Edward a tájékozott fiúcskák közé tartozott. Már az első falatnál megkezdte a támadást Mike ellen.
– Tudod, melyek Marseille fő kiviteli cikkei? – kérdezte.
– Micsoda? – mondta Mike hidegen.
– Tudod, melyek Marseille fő kiviteli cikkei? Én tudom.
– Ó – mondta Mike.
– Bizony. És azt tudod, hogy mi Madagaszkár fővárosa?
Mike arca olyan vörös lett, mint a bélszín, amellyel épp foglalkozott, és azt válaszolta, hogy nem tudja.
– Én tudom.
– Ó? – felelte Mike.
– Ki volt az első király…
– Ne nyaggasd Mr. Jacksont, Teddy – mondta Mr. Waller, de a hangjában büszkeség bujkált, mintha azt mondaná: „Mondhatom, nem sok vele egykorú fiú van, aki ilyen kérdésekkel tudná nyaggatni, Mr. Jackson.”
– Nem, nem – szólt közbe Psmith –, Mike szereti az ilyesmit. Mindig is azt tartottam, hogy a vacsoraasztal melletti kötetlen csevelyből sokat tanulhat az ember. Én magam is sokat köszönhetek…
– Fogadok, hogy te se tudod, mi Madagaszkár fővárosa – vágott közbe Mike udvariatlanul.

118-119. oldal, 17. fejezet - Vasárnapi vacsora (Európa, 1996)

MissWenut>!

Madagaszkár élővilágában a főszerep a bájos makiknak jut, összesen 33 fajuk él ma is, de több mint 15 már kihalt.

248. oldal (Medicina, 2003)

Justh Szilvia (szerk.): Afrika Az Egyenlítőtől a Fokföldig

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár
korneliar>!

Ha netán valaki azt gondolná, hogy csak a britek voltak képesek olyan teljes katasztrófába torkolló partra szálló hadműveletek végrehajtására, mely során a parancsnokok egyetlen éjszaka alatt megőszültek, annak érdemes felhívni a figyelmét arra, hogy az amerikaiak Santiago de Cubánál 1898-ban, a franciák pedig Madagaszkáron 1895-ben hasonló módon ügyetlenkedték el a dolgokat.

8. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1895 · 1898 · Madagaszkár · Santiago de Cuba
MissWenut>!

Madagaszkár maláriával fertőzött térség, de a száraz délnyugati részeken kisebb a kockázat. Anakaóban az édesvíz szinte teljes hiánya miatt csaknem ismeretlenek a szúnyogok.

247. oldal (Medicina, 2003)

Justh Szilvia (szerk.): Afrika Az Egyenlítőtől a Fokföldig

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár
MissWenut>!

Madagaszkár őslakóit nem ismerjük; nem tudjuk, hogy mikor, hogyan és honnan kerültek ide az első lakosok.

531. oldal (Gondolat, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: Madagaszkár