Lyon helyszín

Émile Zola: Tisztes úriház
Krasznahorkai László: Háború és háború
Vaszary Gábor: Ő
Marc Bloch: A történész mestersége
Klaniczay Gábor (szerk.): Európa ezer éve: a középkor I-II.
Georges Duby (szerk.): Franciaország története I-II.
Peter Weidhaas: A Frankfurti Könyvvásár története
H. A. Diederiks – J. Th. Lindblad – D. J. Noordam – G. C. Quispel – B. M. A. de Vries – P. H. H. Vries: Nyugat-európai gazdaság- és társadalomtörténet
Katus László: Európa története a középkorban
Amor Towles: A Gentleman in Moscow
Andrew Scull: Az őrület kultúrtörténete
Tom Nealon: Forradalmak az ebédlőasztalon
Alphonse Daudet: Contes
!

Lyon (arpitán nyelven Liyon) város Franciaországban, a Rhône-Alpes régió, Rhône megye és a Lyoni főegyházmegye székhelye. Párizs után a legnagyobb agglomerációval rendelkezik.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lyon


Idézetek

Chöpp >!

A másik nagy sikerű könyv szintén 1555-ben látott napvilágot Lyonban, és nem más szerezte, mint a francia gyógyszerész és látnok, Michel de Nostredame (1503-66), közismertebb nevén Nostradamus. Mielőtt híressé vált volna jóslataiból, Nostradamus recepteket gyűjtött titkokkal teli könyvébe, amelyben egy egész fejezetet szentelt különböző lekvároknak és zseléknek, köztük egy nevetségesen bonyolult és egzotikus lekvárnak, amely – vigyázat! – annyira ízletes, hogy bármely nő azonnal beleszeret a férfiba, aki elkészíti neki.

13. oldal

Tom Nealon: Forradalmak az ebédlőasztalon A konyha titkos történelme

Kapcsolódó szócikkek: 1555 · Lyon · Michel de Nostredame "Nostradamus"
1 hozzászólás
ddani>!

Genova nagy korszaka eljön, majd elmúlik a dolgok természete szerint, nem így azonban a genovai szellem, the spirit, és hogy ugyanis a világ Genova kihunytával is majd a genovai rugóra jár, és akarják tudni, mi az a genovai rugó?, kérdezte, s poharát feltartotta a fénybe, nos, az, amikor a Nobili Novi, vagyis az egyszerű kereskedők világát legyőzi a Nobili Vecchi, a pusztán pénzzel foglalkozó kereskedő, más szóval a genovai géniusz, dörgött rájuk Mastemann, mely az asientók és a juro de resguardók, a váltók és hitelek, az értékpapírok és a kamatok, egyetlen kifejezéssel tehát: a borsa generale rendszerének kidolgozásával megteremt egy vadonatúj glóbuszt, ahol a pénz és műveletei már nem a valóságra épülnek, hanem az értelemre, ahol a valósággal való foglalkozás már csak a mezítlábas szerencsétleneket sújtja, a genovai győztesnek csak és kizárólag a negoziatione dei cambi jut, azaz összefoglalóan, mondta Mastemann zengő hangon: új rend jön létre a földön, ahol az, ami uralkodik, átszellemül, s ahol a banchieri di contók, a cambiatorik és a heroldik, tehát nagyjából kétszáz ember Lyonban, Besanconban vagy Piacenzában időnként azért gyűlik majd össze, hogy nyilvánvaló legyen, övék a világ, övék a pénz, a líra, az oncio, a maravédi és a dukát, a reál és a livre tournois mögött övék a korlátlan hatalom – kétszáz ember mindössze, eresztette le a hangját Mastemann, aztán megforgatta a bort a poharában, odabiccentett a társaság felé, s az utolsó cseppig kiitta mind.

176. oldal, VI/19

Kapcsolódó szócikkek: Besançon · Genova · Lyon · Piacenza
marsey>!

And what did these old friends talk about? What did they not talk about! They talked of their childhood in St. Petersburg, Minsk, and Lyon. Of their first and second loves. Of Andrey’s four-year-old son and Emile’s four-year-old lumbago.

222. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Lyon · Minszk
M_Milán>!

Az egyszerű cikkek valódi tömegtermelése inkább a háziiparban valósult meg. A papírgyártás és könyvnyomtatás központjai Amszterdam, Párizs, Lyon, Köln és London voltak. Kerámiát Delftben, Rouenben, Marseille-ben, Frankfurtban és Drezdában készítettek.
Az érchegységbeli Meissen és a Párizs melletti Sévre porcelánjukról voltak híresek. Nagy szappanfőző műhelyeket találunk Amszterdamban, Marseille-ben és Hamburgban.
Üveget Hessenben, Türingiában és a pikardiai Saint-Gobainben fújtak.
A párizsi Gobelins cég faliszőnyegeiről vált híressé. A fontos fegyvergyártás is manufaktúrákban folyt, például Surreyben, Saint-Etienne-ben és Solingenben.

91

Kapcsolódó szócikkek: Amszterdam · Drezda · faliszőnyeg · Hessen · Köln · London · Lyon · Marseille · Párizs · porcelán · Rouen · Sévres · Surrey · Türingia
M_Milán>!

Az ellenforradalom a vidéki Franciaországra támaszkodott, de továbbra is Párizs marad a divat és a hatalom központja. Párizs kivételes helyzete nemcsak lakosainak óriási számából ered – a főváros 700 000 lelket számlált a restauráció kezdetén, míg Marseille-t és Lyont alig 110 000 ember lakta. A gazdagság minden létező formájában itt összpontosul: Párizs a fény városa iskoláival, akadémiáival, íróival és újságjaival – melyek inkább hasonlítanak a mai francia folyóiratokhoz, mint a napilapokhoz –, szellemi és kulturális gócpont, melynek kisugárzása túlterjed az országhatárokon.

786 Franciaország története. I. A kezdetektől a Bourbon-restaurációig (2005)Dinasztiák és forradalmak 1348 és 1852 között 21. A romantikus és polgári

Kapcsolódó szócikkek: Franciaország · Lyon · Marseille · Párizs
M_Milán>!

1943 elején Lyonban csatlakozik az ellenálláshoz. Narbonne néven a lyoni ellenállási mozgalom egyik vezetője. A Gestapo 1944. március 8-án lefogja, megkínozzák, majd 1944. június 16-án huszonnyolc más fogollyal együtt agyonlövik.

205

Marc Bloch: A történész mestersége Történetelméleti írások

Kapcsolódó szócikkek: 1943 · 1944 · Lyon
M_Milán>!

A XV. századra Firenze, sőt Európa legnagyobb kereskedő bankárcsaládja a Medici. Vagyonukat 500 ezer dukátra becsülték. Külön társaságként szervezett fiókjaik voltak Itália több államában, így Velencében (ez azonban 1470 előtt megszűnt) és Európa számos más nagyvárosában: Londonban (1478-ig), Bruggében (1480-ig), Lyonban (1466 és 1494 között), Avignonban és Genfben (1466-ig). Hitelügyleteik elértek Lübeckig, Novgorodig, Egyiptomig. Állandó pénzügyi kapcsolatban álltak a pápákkal, az angol és francia királyokkal, sőt a szultánokkal is.

287

Kapcsolódó szócikkek: Avignon · Brugge · Egyiptom · Firenze · Genf · London · Lübeck · Lyon · Velence · XV. század
Fisu P>!

Daudet Alphonse született Nimesben 1840-ben május 13-án. Miután atyja, a ki egykor jómódu selyemgyáros volt, tönkrement, a család 1849-ben Lyonba költözött, a hol Alphonse Ernő bátyjával a gymnasiumba iratkozott. De a gondoskodó atya itt sem tudott zöld ágra vergődni, úgy hogy 1856-ban az egész család elszéledt: az atya üzletvezetőnek ment egy kisebb vidéki városba, az anyát rokonok fogadták leányaival együtt; Ernő Párisba ment, Alphonse pedig, a ki versben irott iskolai dolgozataival magára vonta tanárai figyelmét, az alais-i (Dél-Francziaország) tanintézetben correpetitori (maitre répétiteur) állást kapott.
A kis Alphonse, „le petit Chose”, nehéz esztendőt töltött ott. Ezalatt bátyja Ernő valamilyen állást küzdött ki magának a hirlapirás terén s meghivására a kis Alphonse is Párisba költözött, a hol szerető bátyja védő szárnyai alatt kezdte irodalmi pályáját. Az önfeláldozó gondoskodást a jó öcs azzal hálálta meg, hogy bátyját a Le Petit Chose regényében Jacques Esseyette név alatt örökítette meg.

Kapcsolódó szócikkek: 1840 · Lyon · Nîmes
Dénes_Gabriella>!

Octave a Lyoni pályaudvaron bérkocsiba ült három utazókosarával, befelé hajtatott a városba.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: Lyon · Octave Mouret
Qwerf>!

Lyonban is megálltunk. Már este volt, de így az esti világításnál is megállapíthattam, hogy Lyon tényleg hasonlít valamelyest Budapestre. A Rhone olyan, mint a Duna, a Fourviére, mint a budai vár.

125. oldal (Magyar Könyvklub kiadás)

Kapcsolódó szócikkek: Budapest · Duna · Franciaország · Lyon · Rhône